حسابداری ساختمان

نکات مهم درباره حسابداری ساختمانی | دانلود رایگان نرم افزار مدیریت ساختمان

شرکت‌هایی که در زمینه ساخت و ساز و انبوه‌سازی کار می‌کنند برای این که بتوانند به امور مالیشان رسیدگی کنند نیازمند نرم افزار حسابداری ساختمان هستند. این نرم افزارها انجام امور مربوط به حسابداری ساختمانی را آسان‌تر می‌کنند زیرا با استفاده از آن‌ها می‌توان به راحتی میزان هزینه‌ها و پرداختی‌ها به پیمانکاران، شرکا وغیره را محاسبه کرد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا به بررسی نحوه حسابداری ساختمان به خصوص حسابداری ساختمان مسکونی بپردازیم؛ بنابراین اگر کسب و کار شما مرتبط با حوزه انبوه‌سازی و ساختمان‌سازی است به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

حسابداری ساختمانی چه اهمیتی دارد؟

یکی از دغدغه‌های مهم مدیران پروژه‌های ساخت و ساز، نحوه پرداخت به پیمانکاران و انبوه‌سازان است. در حسابداری ساختمانی میزان پرداختی‌ها، موعد چک‌ها، میزان پرداختی‌های عقب افتاده و مسائل مهم دیگری مانند نحوه تسویه حساب فاکتورها مورد توجه قرار می‌گیرد. مدیران و سایر ذینفعان در پروژه‌های ساختمانی می‌خواهند در بازه‌های زمانی مشخص گزارش‌هایی درباره مسائل مالی پروژه دریافت کنند تا مطمئن شوند که سرمایه‌گذاری آن‌ها سودآور خواهد بود و هیچ گونه اشتباهی در مدیریت ساختمان و امور مالی پروژه رخ نخواهد داد بنابراین استفاده از نرم افزارهای حسابداری مربوط به پروژه‌های ساختمانی امری ضروری است.

اگر در حسابداری ساختمانی کوتاهی شود ممکن است مشکلات زیادی به بار بیاید زیرا همیشه افراد سوء استفاده‌گری هستند که با جعل فاکتورها یا ایجاد هزینه‌های اضافی قصد کلاه‌برداری دارند. همه این مشکلات را می‌توان تا حدود زیادی با استفاده از نرم افزار حسابداری ساختمان برطرف کرد زیرا این نرم افزارها فقط برای حسابداری ساختمان طراحی‌شده‌اند؛ بنابراین تمام موارد لازم برای مدیریت پروژه‌های ساخت و ساز در آن‌ها گنجانده شده است.

آشنایی با نرم افزارهای حسابداری ساختمانی

تمام افرادی که کارهای پیمان‌کاری و ساخت و ساز را انجام می‌دهند برای این که بتوانند به امور مالی خود سر و سامان دهند به نرم افزارهای حسابداری ساختمانی احتیاج دارند. خوشبختانه در بازار چندین نرم افزار حسابداری ساختمانی وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به نیازها و بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید یکی از آن‌ها را خریداری کنید؛ همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از این نرم افزارها صرفاً برای حسابداران و مدیران مالی طراحی شده‌اند، بنابراین اگر شما آشنایی کافی با حسابداری نداشته باشید، نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ البته نرم‌افزارهایی نیز در بازار وجود دارند که دارای محیط کاربری آسان‌تری هستند و افرادی که دانش کافی درباره حسابداری ندارند نیز می‌تواند از آن‌ها استفاده کنند. با این حال قبل از انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری ساختمانی بهتر است با برخی از امکانات ضروری که باید در این نرم افزارها وجود داشته باشد، آشنا شوید.

مدیریت چندین پروژه مختلف به صورت هم‌زمان

شرکت‌های انبوه‌سازی ممکن است چندین پروژه مختلف را به صورت هم‌زمان انجام بدهند بنابراین باید امکان ثبت اطلاعات مالی چندین پروژه مختلف در نرم افزارهای حسابداری ساختمانی وجود داشته باشد تا بتوان به راحتی مدیریت مالی پروژه‌ها را انجام داد و گزارش‌های مالی دقیقی را در اختیار ذینفعان پروژه‌ها قرار دارد. یکی دیگر از مسائلی که باعث می‌شود وجود این ویژگی در نرم افزارهای حسابداری مربوط به ساختمان‌سازی ضروری باشد، آن است که در هر پروژه چندین قرارداد میان کارفرما و پیمانکار بسته می‌شود پس به نرم افزاری احتیاج پیدا خواهید کرد که بتواند تمام این قراردادها را به صورت هم‌زمان مدیریت کند.

قابلیت ثبت میزان پیشرفت پروژه

شرکت‌های پیمانکاری برای انجام پروژه‌های خود باید با افراد زیادی مانند مهندسین و کارگران در ارتباط باشند پس به نرم افزار حسابداری ساختمانی نیاز دارند که بتواند عملکرد این افراد را ثبت کند. نحوه عملکرد افراد فعال در انجام یک پروژه ساخت و ساز باید بر اساس تعداد روزها یا ساعات کاری و متراژ ثبت شود تا بتوان حقوق و دستمزد آن‌ها را به درستی محاسبه کرد. همچنین با استفاده از این اطلاعات امکان محاسبه تعداد روزهایی که تا اتمام پروژه باقی‌مانده است نیز وجود دارد.

ثبت اطلاعات مربوط به خرید مصالح

حسابداری ساختمانی به پیمانکاران کمک می‌کند تا بتوانند میزان خرید مصالح مورد نیاز برای ساخت پروژه‌های خود را مدیریت کنند زیرا همان‌طور که می‌دانید میزان هزینه‌هایی که برای خرید مصالح ساختمانی پرداخت می‌شود بسیار زیاد است و سهم قابل توجهی از کل بودجه را در برمی‌گیرد؛ بنابراین نیاز است تا با استفاده از نرم افزارهای حسابداری اطلاعات مربوط به میزان ورودی مصالح موجودی کالاها را ثبت کرد تا از بروز هر گونه سو استفاده‌ای جلوگیری شود.

ثبت تمام پرداختی‌ها و دریافتی‌ها

بدون تردید مهم‌ترین دلیلی که پیمانکاران از نرم افزارهای حسابداری ساختمانی استفاده می‌کنند، مدیریت امور مالی پروژه‌هایشان است. برای مدیریت پروژه‌های ساخت و ساز، شما باید در هر لحظه به اطلاعات ثبت شده درباره میزان دریافتی‌ها و پرداختی‌ها دسترسی داشته باشید تا بتوانید بهتر تصمیم‌گیری کنید. زمان مورد نیاز برای اتمام پروژه‌های انبوه‌سازی بسیار زیاد است، بنابراین به عنوان مدیر پروژه باید از میزان چک‌های دریافتی، موعد چک‌های پرداختی، موجودی حساب و غیره نیز کاملاً مطلع باشید.

قابلیت محاسبه هزینه کل پروژه

یک مدیر پروژه برای آن که در کار حسابداری ساختمانی موفق باشد باید بتواند قیمت تمام شده هر مترمربع از یک پروژه را محاسبه کند. نرم افزارهای حسابداری ساختمانی به مدیران کمک می‌کنند تا بتوانند هزینه‌های صرف شده در پروژه‌های مختلف را به صورت دقیق تر بررسی کنند. این اطلاعات علاوه بر مدیریت پروژه در حال انجام، به مدیریت پروژه‌های مشابه بعدی نیز بسیار کمک خواهد کرد، زیرا همه ما به دنبال ارتقا کیفیت و کاهش هزینه‌ها هستیم به همین دلیل با ارزیابی این اطلاعات می‌توان تا حدودی درصد اشتباه در پروژه‌های آینده را پایین آورد.

آیا استفاده از نرم افزارهای حسابداری ساختمانی ضرورت دارد؟

اطلاعات مالی مربوط به انجام یک پروژه ساختمان‌سازی بسیار زیاد است به همین دلیل برای راحت‌تر شدن ثبت و دسترسی به این اطلاعات و همچنین محاسبه میزان هزینه‌های صرف شده برای ساختمان‌های مسکونی به نرم افزارهای حسابداری ساختمان مسکونی احتیاج دارید. در صورت عدم استفاده از نرم افزارهای حسابداری استاندارد با مشکلاتی زیادی روبه رو خواهید شد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

  • بروز مشکلاتی در مدیریت امور مالی پروژه‌های پیمانکاری به ویژه مدیریت چک‌ها و وجوه نقدی
  • عدم دریافت گزارش‌های مالی در بازه‌های زمانی متعدد برای محاسبه میزان پیشرفت پروژه
  • به وجود آمدن هزینه‌های اضافی به دلیل عدم آگاهی از وضعیت مالی پروژه‌ها
  • عدم وجود سیستم برای دسترسی آسان به اطلاعات مالی

اضافه کردن نظر

دسته ها

برای دانلود رایگان کلیک کنید

برای دانلود رایگان کلیک کنید

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

محبوب ترین