حسابداری مجتمع های تجاری و چالش های آن

ads

اصولا انجام فرآیند حسابداری برای مجتمع های تجاری، امری مهم است و نیاز است تا دقت زیادی برای انجام این کار صرف شود. تا همه چیز بر اساس اصول و طبق معیارهای درست سنجیده شود.حسابداری مجتمع های تجاری، یکی از مهم ترین بخش های مدیریت ساختمان های تجاری است که با چالش های زیادی همراه است.در این مقاله ما قصد داریم در مورد حسابداری مجتمع های تجاری و چالش هایی که در مورد آن وجود دارد صحبت کنیم و راه هایی برای انجام دقیق فرآیند حسابداری مجتمع های تجاری بیان کنیم.پس اگر دانستن این موضوع برای شما اهمیت دارد، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

برای مدیریت مجتمع های تجاری چه اصولی وجود دارد؟

فرآیند مدیریت مراکز تجاری یکی از کارهای مهم و چالش برانگیز است که برای انجام دادن آن به شیوه درست، لازم است تا تمامی اصول و قوانین به بهترین شکل انجام شود.مدیر یک مرکز تجاری علاوه بر این که باید به تمامی واحدها نظارت داشته باشد و نظرات و انتقادات آن ها را بررسی کنید، وظیفه دارد حسابداری مجتمع را نیز سر و سامان دهد و بهترین شرایط را برای واحدها ایجاد کند.

 

مدیر مجتمع تجاری باید به گونه ای برنامه ریزی داشته باشد تا تمامی مغازه داران بتوانند امرار معاش کنند. متاسفانه برخی از مجتمع های تجاری پس از مدتی به دلیل عملکرد نادرست در حسابداری و هزینه ها، به تعطیلی کشیده می شوند و این اتفاقی است که در چند سال اخیر در شهری مانند تهران نیز شاهد آن بوده ایم. مدیران یک مجتمع تجاری بایستی با اصول مدیریت مجتمع های تجاری و نیازهای اساسی آن آشنا باشند تا بتوانند بهترین خدمات را ارائه داده و مشتریان را جذب کنند. همچنین برآورد هزینه ها نیز باید به شکل درست انجام شود.برای این که مدیریت و بهره برداری از یک مجتمع تجاری به شکل درست انجام شود و سبب رونق گرفتن و پیشرفت آن شود،باید با چند عنوان مهم در این زمینه آشنایی داشته باشید که به شرح زیر است:

  • منطقه بندی مرکز تجاری
  • تبلیغات و بازاریابی مرکز تجاری
  • خدمات و امکانات موجود در مرکز تجاری
  • مدیریت مالی و حسابداری مرکز تجاری
  • موقعیت یک مرکز تجاری

تمامی مواردی که در بالا برای مدیریت مجتمع تجاری بیان کردیم از اهمیت بالایی برخوردار است اما موضوعی که در این مقاله ما قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم به حسابداری مجتمع تجاری مربوط می شود.

 

مدیریت مالی و حسابداری در مجتمع های تجاری به چه صورت انجام می شود؟

به جرات می توان گفت که بخش مدیریت مالی و حسابداری در مجتمع های تجاری یکی از اصلی ترین و اساسی ترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.در مورد هزینه ها و مدیریت حسابداری مجتمع های مسکونی باید گفت که به این شکل است که هزینه ها در طول ماه محاسبه می شود و در آخر ماه باید پرداخت شود، اما مجتمع های تجاری برای انجام این کار روند سخت تری را طی می کند.

 

به دلیل این که در مجتمع های تجاری، تعداد واحد های زیادی وجود دارد و امکانات بیشتری علاوه بر مجتمع های مسکونی در آن دیده می شود، حساب کتاب های ریز تری وجود دارد که آن ها نیز باید به طور دقیق محاسبه شوند. در این صورت مجتمع های تجاری نیازمند یک سیستم مدیریت مالی جداگانه هستند تا دقیق تر و بهتر بتواند در این زمینه عملکرد داشته باشند.همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم نیاز مالی و مدیریت دارایی مرکز تجاری بر عهده مدیر متجمع تجاری می باشد.فرآنید هایی که در جهت حسابداری مجتمع های تجاری باید انجام شود در زیر بیان شده است:

  • پیگیری بدهی هاچ
  • پیگیری فاکتور ها
  • بررسی دریافت ها و پرداخت ها
  • بررسی درآمد های مجتمع تجاری
  • ساماندهی منابع مالی برای حسابرسی

 

پرداخت و محاسبه شارژ در مجتمع های تجاری به چه صورت انجام می شود؟

پرداخت شارژ در مجتمع های تجاری یکی از اصلی ترین منابع داشتن درآمد مجتمع ها محسوب می شود.مطابق ماده 23 در قوانین مربوطه به مجتمع های تجاری در صورتی که مالکان مجتمع یا نماینده ی قانونی آن ها،نحوه محاسبه خاص و مشخصی را برای تقسیم هزینه های مجتمع مشخص نکرده باشند. تقسیم هزینه ها و شارژ مجتمع بر اساس متراژ هر واحد انجام می شود.

 

البته دربسیاری از مجتمع های تجاری و مراکز خرید، نحوه و محاسبه شارژ و مقدار آن ، بر اساس پارامترهایی مانند موقعیت، طبقه و صنف هر واحد متفاوت می باشد. به همین دلیل شناسایی هریک از پارامترهای اعلام شده می تواند محاسبه شارژ را دقیق تر و عادلانه تر نماید. هزینه های جاری در مجتمع های تجاری شامل حقوق و دستمزد تیم نگهبانی و حفاظت، پرسنل اداری، کارکنان تاسیسات و لابی من ها می شود و علاوه بر آن مواری مانند هزینه سرویس و نگهداری ماهیانه سیستم های بالابرو آسانسور، هزینه نظافت، هزینه نورپردازی و… را در بر می گیرد.

 

چالش ها مربوط به حسابداری مجتمع های تجاری:

در طول مقاله بار ها به این موضوع اشاره کردیم که حسابداری مجتمع های تجاری باید به شیوه درست و به بهترین شکل انجام شود و کاری بسیار دقیق و حساس است. چرا که در صورت یک اشتباه کوچک ممکن است خسارات زیادی وارد شود.معمولا استخدام شخصی به عنوان حسابدار برای مجتمع های تجاری می تواند این کارها را انجام دهد.اما خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و نقش پر رنگی که این روزها اینترنت در زندگی ما ایجاد کرده است. یک راه میانبر و جایگزین برای استخدام حسابدار وجود دارد که دقیقا تمام وظیفه های مربوط به یک حسابدار را انجام می دهد با این تفاوت که در هزینه های پرداختی تا حد زیادی صرفه جویی می شود.

 

این روش میانبر استفاده از نرم افزارهای مدیریت ساختمان است که امکانات زیادی را در دل خود جای داده است و مرتبا نیز توسعه پیدا می کنند. ادامه به برخی از مهمترین ویژگی های نرم افزارهای مدیریت ساختمان در حیطه مجتمع های تجاری و حسابداری مجتمع های تجاری بیان می کنیم. البته قبل از این که به این موضوع بپردازیم باید این نکته را بدانید که مدیریت در مجتمع های تجاری و مراکز خرید محدود به دریافت شارژ و مدیریت هزینه ها نخواهد بود. نگهداری از تاسیسات گران قیمت به منظور کاهش استهلاک، ایجاد جذابیت های محیطی و برند سازی به منظور رونق کسب و کار در مجتمع، جذب برندهای معتبر، تبلیغات، مدیریت پیمانکاران و پرسنل، ایجاد منابع مختلف درآمدزایی بجز شارژ دریافتی، تنها بخشی از وضایف مدیریت در مجتمع های تجاری و اداری می باشد.

 

امکانات نرم افزارهای مدیریت ساختمان در زمینه حسابداری مجتمع های تجاری:

 

1.ثبت و مدیریت واحدها

شما به کمک نرم افزارهای مدیریت ساختمان می توانید، واحدهای مجتمع تجاری را به همراه کلیه اطلاعات ثبتی و شناسه ای که دارد تعریف کنید. شما در بخش مربوط به ثبت و مدیریت واحدها می توانید هر واحد به تفکیک بلوک و طبقه را  ذکر کنید و تمامی ویژگی های آن اعم از شماره کنتورها، پارکینگ ها و انباری ها و…بیان کنید.

 

2.تعریف بلوک ها

از آنجایی که در مجتمع تجاری معمولا بیش از یک بلوک  وجود دارد، شما می توانید تمامی بلوک ها را ثبت کنید و فرآیند هایی مانند گزارش گیری های متعدد و مستقل برای هر بلوک را انجام دهید.

 

3.مدیریت اطلاعات مالکین و مستاجرین

ورود اطلاعات هویتی هر مالک یا مستاجر، ثبت اطلاعات تماس، اختصاص واحد به هریک از آنان و در کل تشکیل یک پرونده الکترونیکی بصورت مستقل برای هر مالک یا مستاجر از دیگر امکانات این نرم افزارها خواهد بود.

 

4.مدیریت شارژ

در محاسبه شارژ مجتمع تجاری پارامترهای زیادی ممکن است در نظر گرفته شود که در طول مقاله به آن اشاره کردیم.نرم افزارهای مدیریت ساختمان این امکان را در اختیار شما قرار می دهند که با استفاده از روش ها متنوع و فرمول هایی که در نظر دارید بتوانید شارژ مجتمع را تعیین کنید. همچنین این امکان در اختیار شما قرار می گیرد تا بدون داشتن کوچکترین دانشی نسبت به حسابداری با  چند کلیک ساده درآمدها و هزینه های مجتمع تجاری را ثبت کنید.

 

5.صدور قبض بدهی، دریافتی ها، درآمدها و رسید های مربوطه

شما می توانید بدهی های مالکین و مستاجرین در مجتمع مسکونی را به طور خودکار محاسبه کنید. حتی امکان صدور قبوض بدهی با فرمت های استاندارد، مشابه سایر قبوض خدماتی به تفکیک مالک و مستاجر بری تامی واحد ها وجود دارد.

 

6.مدیریت بدهی مالکین و مستاجرین

همچنین شما می توانید تمامی بدهی های مربوط به ساختمان به تفکیک مالک و مستاجر مطابق با قانون تملک آپارتمان ها انجام دهید. علاوه بر آن امکان ارائه صورتحسابی دقیق شامل هزینه های عمرانی و جاری وجود دارد.

 

7.مدیریت حساب ها و صندوق های مجتمع

تعریف انواع حساب های بانکی و صندوق های مجتمع تجاری بصورت نامحدود با امکان مشخص نمودن مانده هر یک و صاحبان حساب

 

8.مدیریت مالکیت چند واحدی

امکان ثبت بیش از یک واحد برای یک مالک و یا مستاجر و امکان تفکیک صورتحساب هر واحد بصورت جداگانه یا تجمیعی در سیستم مدیریت آپارتمان سما

 

9.صدور و لغو مجوزها

مواردی چون اسباب کشی، استفاده از آسانسور به منظور حمل اثاثیه، به کارگیری نگهبان، سرایدار برای امور شخصی هر واحد مستلزم صدور مجوز توسط مدیر می باشد

 

10.اعلان ها و یادآوری ها

سیستم اعلان و یادآوری زمان وصول چک، پرداخت حقوق، تمدید بیمه نامه های ضروری مجتمع و یا تمدید قراردادهای سرویس نگهداری همه این موارد از طریق تابلو اعلانات و سرویس های اطلاع رسانی وجود دارد.

 

نرم افزار مدیریت ساختمان هومتیک، راه حلی مناسب برای حسابداری مجتمع های تجاری

نرم افزار مدیریت ساختمان هومتیک، یک نرم افزار مدیریت ساختمان برای مجتمع های تجاری و مسکونی می باشد که می توانید با استفاده از آن تمام امور مربوط به ساختمان را انجام دهید.علاوه بر آن تمام امکاناتی که در بالا ذکر کردیم در این نرم افزار قرار داده شده است و به وسیله آن حسابداری مجتمع های تجاری به ساده ترین حالت ممکن انجام می شود.شما می توانید از طریق لینک زیر به این نرم افزار دسترسی داشته باشید و از امکانات آن استفاده کنید.

 

برای دانلود نرم افزار مدیریت ساختمان هومتیک کلیک کنید

 

بیشتر بخوانید :

اصول مدیریت مجتمع های تجاری و شرح وظایف مدیر مجتمع تجاری

مدیریت ساختمان آنلاین موثرترین روش در اداره ساختمان ها و مجتمع ها

جلوگیری از مشکلات مدیریتی در ساختمان مسکونی با هومتیک

 1,494 نفر این صفحه را دیده اند

ads
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن