سرویس ساختمان

سرویس ساختمان | آشنایی با فرآیندهای تعمیرات و نگهداری ساختمان‌ها

امروزه، تقریبا کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که در ساختمان‌های بزرگ و آپارتمان‌ها زندگی نکند. همه این افراد نیز با شرایط زندگی در ساختمان‌ها آگاه هستند. ساختمان‌ها نیاز به نگهداری دارند و سرویس ساختمان یکی از مهم‌ترین وظایفی است که افراد موظف به انجام آن هستند. انتخاب مدیر ساختمان و ایجاد سازوکارهای مختلف برای مدیریت نیز بیشتر به خاطر مسئله نگهداری از ساختمان است. بسیاری از مشکلات بین همسایگان نیز از همین مسئله ناشی می‌شود. در این مطلب قصد داریم نگاهی به خدمات و سرویس‌های مدیریت ساختمان بیاندازیم و ببینیم که مدیریت ساختمان از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شود. پس اگر به دنبال این هستید که بدانید چه بخش‌هایی از محل زندگی شما نیازمند نگهداری هستند و به تعمیرات به صورت مداوم نیاز دارند، تا پایان این مطلب از وبلاگ هومتیک همراه ما باشید.

 

آشنایی با سرویس ساختمان

تعمیر و نگهداری ساختمان بسته به نوع ساختمان خدمات مختلفی را شامل می‌شود. به عنوان مثال خدماتی که برای ساختمان‌های اداری موردنیاز است، با سرویس‌های موردنیاز برای آپارتمان‌های مسکونی متفاوت است. ما در این مطلب بیشتر روی سرویس ساختمان مسکونی تمرکز می‌کنیم. سرویس ساختمان شامل بسیاری از فعالیت‌هایی می‌شوند که با آن‌ها اطمینان حاصل می‌شود که ساکنان یک ساختمان برای رفت و آمد و زندگی و سایر فعالیت‌های روزمره دچار مشکلی نشوند.

تعمیر و نگهداری ساختمان شامل تمیز کردن محیط عمومی و همچنین تعمیر، نگهداری و تمیز کردن بخش‌هایی از تاسیسات و بدنه است که دچار شکستگی یا انواع مشکلات دیگر شده‌اند. این کار می‌تواند شامل فعالیت‌هایی مانند بازرسی، تعمیر و نگهداری سیستم‌های برقی، سیستم‌های گرمایشی، تهویه مطبوع، آسانسور، راه پله، کولر و غیره است. در بعضی موارد، تعمیر و نگهداری ساختمان به فضای بیرون نیز گسترش می‌یابد و شامل مدیریت آبپاشی و مراقبت از چمن و مدیریت چشم انداز فضای ساختمان نیز هست.

هزینه و زمانی که صرف سرویس ساختمان می‌شود، در بسیاری از موارد بسیار زیاد است. گاهی حتی مسئله مدیریت سرویس ساختمان باعث ایجاد درگیری‌هایی بین مدیریت ساختمان با ساکنان و یا ساکنان با هم می‌شود. البته بسیاری از این مشکلات ناشی از عدم مدیریت صحیح فرآیند سرویس ساختمان است. ساختمانی که ساز و کار درستی برای سرویس ساختمان داشته باشد و تیم یا شخص مدیر ساختمان بتواند به خوبی این برنامه را مدیریت کند، با هزینه کمتری مواجه می‌شوند. همچنین زمان صرف شده برای تعمیر و تعویض قطعات مختلف نیز بسیار کاهش می‌یابد و مشکلات به راحتی حل می‌شوند.

همانطور که گفتیم طیف این خدمات بسیار گسترده هستند و به تقریبا هر وسیله‌ای که به صورت عمومی در داخل راهروها، سقف، موتورخانه و غیره را شامل می‌شوند. ما در ادامه به برخی از این خدمات سرویس ساختمان خواهیم پرداخت و آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

سرویس پمپ آب برای ساختمان

وجود آب در ساختمان بدون شک برای همه افراد ساکن در یک ساختمان ضروری است و همه می‌دانیم که زندگی بدون آب امکان پذیر نیست. اکثر ساختمان‌ها برای تامین آب (خصوصا برای ساکنان واحدهای بالایی) از پمپ آب استفاده می‌کنند تا بتوان به خوبی آب موردنیاز ساکنان را تامین کرد. این کار از طریق پمپ انجام می‌شود و در صورتی که پمپ آب خراب شود، مدیریت ساختمان وظیفه دارد که تعمیرکاری برای تعمیر یا حتی تعویض پمپ آب خبر کند. بهتر است که در بازه‌های زمانی مختلف نیز تعمیرکاران سیستم مورد نظر را مورد بررسی قرار دهند تا بتوانند پیش از این که موتور خراب شود یا نیازمند تعویض باشد، از خرابی آن جلوگیری کنند.

پیدا کردن تعمیرکار که بتواند هم تسلط روی کار خودش داشته باشد و هم از نظر هزینه مقرون به صرفه باشد، کار آسانی نیست. جدای از این مسئله، تقسیم هزینه‌ها و گزارش این تعمیرات نیز دردسرهای خودش را دارد و ممکن است بسیاری از ساکنان از عدم گزارش‌ خرابی و افزایش هزینه‌های تعمیر شاکی باشند. استفاده از سیستم‌های مدیریت ساختمان می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

 

سرویس تاسیسات ساختمان

تاسیسات ساختمان طیف وسیعی از خدمات را شامل می‌شود و می‌توان گفت که مهم‌ترین وظیفه تیم مدیریتی هر ساختمان رسیدگی به سرویس تاسیسات ساختمان است. نشت گیری آب، لوله کشی آب، لوله کشی گاز، تعمیر و نشتی گیری شیرآلات، نصب تعمیر و نگهداری از سیستم تهویه مطبوع، خدمات چاه و فاضلاب، لوله باز کنی، نصب سیفون، تعویض شیرآلات بهداشتی، نصب لوازم سرویس بهداشتی، نصب روشویی، نصب توالت، نصب و تعمیر سیستم سرمایشی گرمایشی، تعمیرات مربوط به سیستم برقی استخر و چاه باز کنی، نصب شوفاژ، تعمیر شوفاژ، هواگیری شوفاژ تنها بخشی از سرویس ساختمان هستند که به بخش تاسیسات مربوط می‌شوند.

 همانطور که می‌بینید طیف این خدمات بسیار گسترده است. به همین دلیل، مدیران ساختمان و ساکنان آن بهتر است که برای رسیدگی به امور مربوط به تاسیسات ساختمان، برنامه مشخصی داشته باشند و بتوانند به خوبی از عهده مسائل مربوط به تقسیم هزینه‌ها و کم کردن هزینه‌های واحدها از مبالغ شارژهای ماهیانه و پرداخت منظم به تعمیرکار مدیریت بربیایند.

 

سرویس پله ساختمان

پله‌ها به دلیل رفت و آمد فراوان، معمولا بیشتر از جاهای دیگر آپارتمان‌ها و ساختمان کثیف می‌شوند. همچنین ممکن است که خرده ریز مواد غذایی یا آشغال‌ها نیز در جای جای پله دیده شود. به همین دلیل مراقبت و نگهداری از پله یکی از ضروری‌ترین بخش‌های سرویس ساختمان است. هر ساختمانی معمولا کسی را به صورت منظم باید استخدام کند تا نظافت سرویس ساختمان را انجام بدهد. این مسئله باعث می‌شود که کار مدیریت ساختمان بیشتر شود و زمانی را صرف پیدا کردن شخص مناسب، استخدام، توافق برای هزینه، تقسیم و جدا کردن هزینه‌های مربوطه، ارائه گزارش به ساکنان و فرآیندهای مربوط به این حوزه کند.

 

سخن پایانی

ما در این مطلب نگاهی به سرویس ساختمان انداختیم و دیدیم که ضروریات این کار چیست و چه بخش‌هایی دارد. بدون شک توجه به سرویس‌های دوره‌ای در هر ساختمان، باید افزایش کیفیت زندگی همه ساکنان یک ساختمان خواهد شد و همه از آن بهره خواهند برد. همچنین هر چقدر این فرآیند راحت‌تر انجام شود، آسایش ساکنان بیشتر خواهد بود و هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد. شما می‌توانید از طریق مدیریت سرویس ساختمان خود را از طریق اپلیکیشن مدیریت ساختمان هومتیک به راحتی در چند ثانیه انجام بدهید و با بهترین سرویس دهندگان ساختمان ارتباط برقرار کنید تا فرآیند سرویس ساختمان به خوبی و راحتی انجام شود.

Loading

امتیاز شما به این صفحه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن