ضرورت وجود کپسول آتش نشانی برای ساختمان

ضرورت وجود کپسول آتش نشانی برای ساختمان

ضرورت وجود کپسول آتش نشانی برای ساختمان

ضرورت وجود کپسول آتش نشانی برای ساختمان

در بسیاری از ساختمان های نوساز برای بالا بردن ضریب ایمنی ساختمان ، محیط را با تجهیزات آتش نشانی مانند کپسول آتش نشانی ، سیستم اعلام و اطفاء حریق مجهز می کنند . روی سقف و دیوارهای این نوع ساختمان ها نکاتی که باعث افزایش ایمنی محیط می شود رعایت شده است . امروزه ضرورت وجود کپسول آتش نشانی برای ساختمان بیش از پیش احساس می شود .

در دهه های قبل، هنگامی که حادثه ی آتش سوزی در ساختمان اتفاق می افتاد تا زمانی که نیروهای آتش نشانی خودشان را به محیط برسانند مدت زمان طولانی طول می کشید و این خود باعث افزایش میزان خسارات و شدت آن می شد . با مرور زمان برای کاهش میزان خسارت ، تصمیم گرفته شد که تمام محیط ها با وسایل آتش نشانی تجهیز شوند تا هنگام وقوع حادثه افراد بتوانند خیلی سریع وارد عمل شوند و از پیش روی حوادث جلوگیری کنند . این تصمیم به قدری جدی است که ساختمان ها برای گرفتن مجوز پایان کار مجبور هستند تمام نکات ایمنی را برای محیط اعمال کنند . در هر طبقه کپسول آتش نشانی و فایرباکس قرار دهند و هر واحد و راهروهای ساختمان را به سیستم اطفاء و اعلام حریق مجهز کنند .

با توجه به مطالب ذکر شده وجود کپسول آتش نشانی برای ساختمان خیلی ضروری است و جزء الزامات ساختمان محسوب می شود . در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چه خطراتی ساختمان را تهدید می کند و چه لزومی دارد که در ساختمان ها حتماً باید کپسول آتش نشانی وجود داشته باشد . از طرف دیگر چه نوع کپسول آتش نشانی برای ساختمان مناسب است و آیا ممکن است ، از هر نوع کپسولی برای ساختمان استفاده کرد؟

 

دلایل آتش سوزی در مجتمع های مسکونی چیست ؟

1- آتش سوزی در آشپزخانه

یکی از مهم ترین عواملی که باعث آتش سوزی در منازل می شود ، پخت و پز در آشپزخانه است . بر اساس آمار موجود مهم ترین عامل آتش سوزی در خانه های مسکونی ، پخت و پز در آشپزخانه است . این عامل در مجموع 42% از همه آتش سوزی‌ها را شامل می‌شود . شعله ‌ور شدن روغن‌های خوراکی داغ در اثر حرارت دیدن بیش از اندازه ، یکی از سناریو‌های معمول شروع آتش سوزی هنگام آشپزی است . باید دقت کنیم که پنجره آشپزخانه بهتر است دارای پرده نباشد یا پرده‌های کوتاه داشته باشد . زیرا یکی از سناریوهای معمول شروع آتش سوزی ، شعله ور شدن پرده‌ها است . در هنگام آشپزی ، کودکان باید حداقل 1 متر از اجاق دور باشند . یک راه جذاب و خلاقانه شاید این باشد که یک حریم خطر با یک نوار چسبان با شعاع 1 متر بر روی کف زمین برای اجاق خوراک پزی در نظر بگیرید . راه حل دیگر برای پیشگیری از آتش ناشی از پخت و پز ، شاید استفاده از اجاق‌های برقی است . این اجاق‌ ها در سطح بین‌المللی به صورت وسیع مورد قرار می گیرند . اما قطعا در کشور ما استفاده از این ابزار با توجه به هزینه بالاتر برق نسبت به گاز ، با چالش‌هایی روبروست . همچنین در صورت حضور نداشتن بلند مدت در منزل یا رفتن به مسافرت ، حتما شیر اصلی ورودی گاز واحد مسکونی را ببندید .

 

2- تجهیزات گرمایشی

تجهیزات گرمایشی که قابل حمل هستند در مقایسه با تجهیزات غیر قابل حمل خطر بیشتری دارند . از این نوع وسایل می توان به بخاری زمینی یا دیواری اشاره کرد . در استفاده از این نوع وسایل گرمایشی حتماً باید حداقل 1 متر دور تر وسایل اشتعال پذیر مانند مبل و پرده را نصب گردند . بنابر آمار موجود عامل حدود 15 درصد آتش سوزی خانه‌ های مسکونی ، ناشی از تجهیزات گرمایشی است .

 

3- آتش سوزی با منشاء الکتریسیته

تابلو های برق و سیم کشی های فرسوده که مدت زیادی از نصب آنها در ساختمان می گذرد یکی از عوامل آتش سوزی در خانه های مسکونی است . جریان برقی که در این سیم ها و تابلو ها وجود دارد در تماس با عوامل خارجی مثل رطوبت و…ایجاد جرقه می کند و باعث شروع آتش سوزی می شود . بنا بر آمار در حدود 18 درصد آتش سوزی خانه ها منشاء الکریسیته دارند . یکی از اتفاقات احتمالی به انفجار ناشی از شارژ بیش از حد ابزار های الکترونیکی مانند موبایل ، تبلت و لپ تاپ بر می‌گردد . این ابزارها اغلب مجهز به باتری ‌های لیتیوم-یون هستند . این نوع باطری‌ها با کوچکترین نقص فنی و در صورت شارژ بیش از اندازه ، ممکن است شعله ‌ور شده و منفجر شوند . پس بهتر است در موقع مناسب ابزار شارژی خود را از برق بکشید . همچنین با وجود کمترین مشکل در فرآیند شارژ یا باطری ابزار شارژی خود ، حتما برای برطرف کردن آن اقدام کنید .

 

4- سیگاری که خاموش نشده

بنابر آمار موجود 5 درصد آتش سوزی ها در منازل به دلیل سیگار می باشد . یکی از عوامل مهمی که باعث آتش سوزی در منازل می شود ته سیگار خاموش نشده ای است که به داخل سطل آشغال انداخته می شود . اگر می‌خواهید سیگار بکشید بهتر است در هوای آزاد (بالکن یا پشت بام) این کار را بکنید . همچنین توصیه می‌شود در اتاق خواب هیچوقت سیگار نکشید . زیرا تمام مواد و وسایل موجود در اتاق خواب مستعد آتش سوزی هستند. پس از اتمام سیگار کشیدن ، فیلتر آن را بدون خاموش کردن کامل هرگز در سطل زبانه نیندازید . همچنین در فصل پاییز به دلیل خشک بودن زمین و وجود برگهای خشک مراقب فیلترهای نیمه خاموش سیگار خود باشید .

 

5- شمع های تزئینی و شمع های معطر

رعایت نکردن دستورالعمل های ایمنی هنگام استفاده از شمع می تواند یکی از عوامل آتش سوزی در ساختمان باشد . بنابر آمار در حدود 3 درصد آتشسوزی ها در خانه ها به دلیل استفاده نادرست از شمع هاست . بسیاری از افراد دوست دارند برای افزودن احساس آرامش بخصوص هنگام شام خوردن یا مدیتیشن ، یا استفاده از خاک معطر ، از انواع شمع استفاده کنند . بهتر است نکات ایمنی زیر را جهت استفاده از شمع‌ها رعایت کنیم :

1- شمع های روشن را از دسترس کودکان دور بگذاریم و هیچ موقع کودکان را با شمع های روشن تنها نگذاریم .

2- در اتاق خواب شمع روشن نکنیم .

3- در نزدیکی اشیاء اشتعال پذیر منزل هیچگاه شمع روشن نکنیم .

4- اگر می‌خواهیم منزل را ترک کنیم حتما شمع ها را خاموش کنیم .

 

طریقه ی استفاده از کپسول آتش نشانی چگونه است ؟

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی در ساختمان

کپسول آتش نشانی وسیله ی ایمنی است که برای خاموش کردن آتش استفاده می شود . معمولاً کپسول آتش نشانی طوری طراحی می شود که که قابل حمل باشد و به راحتی بتوان آن را انتقال داد . این وسیله دارای رنگ نارنجی و یا قرمز می باشد . استفاده از این رنگ در طراحی و تولید این وسیله باعث می شود در همه شرایط قابل شناسایی باشد . کپسول آتش نشانی دارای یک محفظه فلزی است و درون آن یک ماده خفه کننده آتش مانند آب ، پودر یا گاز دی اکسید کربن وجود دارد . بالای این محفظه یک اهرم وجود دارد . هنگام استفاده باید آن اهرم را آزاد کنید و مواد درون آن با فشار زیاد روی آتش قرار می گیرد . و با حذف دلیل اصلی آتش مانند وجود اکسیژن آتش را خاموش می کند .

 

محفظه ی کپسول با چه موادی پر می شود ؟

با توجه به نوع آتش ، نوع مواد پر کننده ی کپسول نیز تعیین می شود . نوع مواد پر کننده ی کپسول به این بستگی دارد که ، برای خاموش کردن چه نوع آتشی استفاده می شود .

 

1-آتش ناشی از سوختن پارچه و کاغذ

بیشترین مصرف کپسول آتش نشانی از نوع آب و گاز است . یعنی آب با فشار گاز درون محفظه قرار گرفته است . این مدل کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتشی که ماده اصلی آن جامدات است مانند پارچه و کاغذ استفاده می شود . در درون محفظه کپسول مقداری ضدیخ وجود دارد که اگر در محیط های سرد حادثه ای اتفاق افتاد آب با خارج شدن یخ نزند . این کپسول آتش نشانی بیشتر در محیط های مسکونی و اداری قرار می گیرد و استفاده می شود .

 

2- آتش ناشی از سوختن مواد نفتی

در مواقعی که مواد نفتی و اشتعال زایی مثل گازوئیل ، بنزین یا … باشد باعث آتش سوزی شده باشد باید از کپسول آتش نشانی گاز و پودر استفاده کنید . در نظر بگیرید اگر آتش سوزی ناشی از مواد مایع باشد باید از محفظه حاوی کف استفاده کرد . کف چگالی کمتری از مایعات دارد و روی مایع قرار می گیرد در نتیجه مانع رسیدن اکسیژن به مایعات و خفه شدن آتش می شود . در نتیجه برای خاموش کردن آتش باید از کپسول آتش نشانی مخصوص خود آن استفاده شود .
توجه : هیچگاه مواد اشتعال زایی مثل گازوئیل ، بنزین و… را در بخش های حساس منزل یا ساختمان نگذارید زیرا به دلیل حساسیت به گرما و جرقه ، این نوع مواد سریعاً آتش می گیرند و حوادث جبران ناپذیری را ایجاد می کنن .

 

3- آتش ناشی از اتصالی برق

به آتش های ناشی از جریان الکتریکی ، آتش های کلاس C نیز گفته می شود . این نوع از حریق ها ممکن است از مدار های کوتاه سیم کشی های مشکل دار و سیم های برقی آسیب دیده و برخی از وسایل الکترونیکی معیوب ناشی شود . این نوع از کپسول ها دارای گاز کربن دی اکسید هستند که قادرند تا اکسیژن را حذف کنند و باعث خاموش شدن آتش گردند .

 

نحوه ی استفاده از کپسول های آتش نشانی

هنگام وقوع آتش سوزی ابتدا باید آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید و نکات زیر را به ترتیب انجام دهید تا بتوانید از این وسیله به نحو احسن در راستای خاموش کردن آتش استفاده کنید . اهرم متصل به کپسول را آزاد کنید و با نیروی کافی کپسول را نگه دارید ، چون مواد با فشار از آن خارج می شوند در نتیجه برای نگه داشتن محفظه نیاز به نیرو بیشتری دارید . مواد با فشار بیرون می آید در نتیجه باید در فاصله مناسب با آتش قرار بگیرید . همیشه پشت آتش قرار بگیرید و برای خودتان یک راه فرار بگذارید . کم کم از جلوی پای خودتان شروع به خفه کردن آتش کنید . مواد محفظه را دقیقا روی مواد قابل اشتعال نشانه گیری کنید و کم کم پیش بروید . اگر حجم آتش زیاد بود از چند نفر کمک بگیرید تا چند کپسول آتشنشانی برای مهار کردن آتش استفاده کنید . بعد از اینکه کارتان تمام شد کپسول آتش نشانی را فورا شارژ کنید و در محل مورد نظر قرار دهید چون حادثه خبر نمی کند . این کار باعث می شود هنگام وقوع حادثه با یک کپسول آتش نشانی خالی روبرو و سوپرایز نشوید .

 

 

Loading

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن