دریافت انشعاب آب

قیمت کنتور آب ،هزینه انشعاب آب در 1400

ساختن خانه و یک سرپناه ساده نیست. در کنار ساخت دیوارها و سقف و نصب در و پنجره ،لوله کشی آب هم باید انجام شود. اما لوله کشی آب یک طرف این قضیه است. چون دریافت انشعاب آب نیاز به پروسه طولانی دارد. برای آن که با این پروسه و قیمت کنتور آب آشنا شوید ابتدا باید بدانید که کنتور آب چیست ؟ چرا لازم است؟ چه مدل هایی دارد؟ و بهتر است چطور تهیه شود. همچنین کمی در مورد خود کنتورها و معایب و محاسن شان هم برایتان در این مقاله توضیحاتی ارائه شده است.

 

دریافت انشعاب آب شهری و هزینه آن

در تعریف دریافت انشعاب آب شهری باید گفت حق استفاده از شبکه آب رسانی کشور که در آیین نامه عملیاتی شرکت آب و فاضلاب چنین بیان شده است : “در دسترس قرار دادن و فراهم بودن امکان برداشت و استفاده آب از شبکه آبرسانی توسط انشعاب آب و وسایل اندازه گیری(کنتور)، با ظرفیت مشخص و با فشار مقرر و کیفیت مناسب(در نقطه تحویل) اعم از اینکه مشترک از این ظرفیت استفاده نماید یا ننماید. (بند 17 – 4 آئین نامه عملیاتی)”

دریافت انشعاب آب یا حق انشعاب آب نیاز به درخواست از طرف مشترک یا کسی که می خواهد این حق را داشته باشد، دارد. در اولین مرحله باید به چند کار انجام دهد. اولین کار آماده کردن و ارائه دادن مدارک زیر جهت درخواست حق انشعاب است.

  • سند مالکیت، قولنامه معتبر یا پروانه ساختمانی
  • مجوز حفاری از دستگاه‌های مرتبط
  • شناسنامه و کارت ملی مالک یا مالکین

پس از ارائه مدرک و واریز حق انشعاب که در سال 1400 حدود 600 هزار تومان است، کارشناس اداره آب و فاضلاب محل برای بررسی و تایید مدارک به خانه شما می آید. پس از تایید کارشناس شما حق انشعاب را در مدت یک ماه دریافت می کنید. البته این که انشعاب شما وصل شود مدتی طول می کشد که نیاز به پیگیری دارد.
دریافت کامل حق انشعاب و دریافت قبض شما زمانی است که لوله آب به در خانه شما برسد و بر سر آن کنتور نصب شود. نصب کنتور از مراحل پایانی دریافت انشعاب است. اما بعد از کنتور و لوله های بعدی مربوط به خود شماست و نسبت به پیشرفت کار خود آنها را تهیه و نصب می نمایید.

 

در یک تعریف کلی باید گفت کنتور آب، وسیله اندازه گیری حجم آب عبوری از یک مسیر است که در تعاریف کامل تر وسیله ای جهت اندازه گیری پیوسته، ذخیره سازی اطلاعات و نمایش حجم آب عبوری از یک مسیر محسوب می شود. در این دو تعریف یک نگاه ساده به کنتور وجود دارد. حجم آب عبوری از یک مسیر باید اندازه گیری شود تا هزینه مصرفی یک خانوار در زمینه آب به دست بیاید. بدین منظور در ابتدای لوله ای که به خانه وارد می شود یک کنتور وصل می گردد. کنتورها دارای مکانیزم اندازه گیری، مکانیزم تبدیل و مکانیزم شمارنده هستند.

همانطور که می دانید کنتور باید به لوله آبی وصل شود که شرکت آب و فاضلاب شهر تا در خانه شما کشیده است. این کنتور مقدار حجم مصرفی آب شما را برای شرکت آب و فاضلاب مشخص می کند. اگر قبل از نصب کنتور آب به طرق دیگری مصرف شود به پای شما محاسبه نخواهد شد. عددی که کنتور نشان می دهد ملاک مصرف شما قرار می گیرد.

 

کنتور آب از چه اجزایی تشکیل شده است ؟

در مصرف آب بصورت مسکونی یا اداری یا تجاری ، فرقی ندارد که شما جز کدامیک هستید. مصرف آب برای شما وجود دارد. اما در صورتی که اداری یا تجاری یا تولیدی باشید نوع و روش محاسبه مصرف شما متغییر است. این بدان جهت است که بخش های تولیدی نسبت به مسکن بیشتر آب مصرف می کنند. در این بخش گاها به آب نیازی اساسی است مانند زراعت یا این که مصرف آب فرع بر تولید است و در فرایند تولید خیلی تاثیر گذار نیست مانند تولید گوشی موبایل. با این حال هر دو به اندازه خود آب مصرف می کنند و از این جهت که تولیدی هستند باید نوع دیگری در هزینه آن محاسبه صورت بگیرد. مثلا برخی کشور ها به تولیدکنندگان بها داده و هزینه آب آنها را کمتر محاسبه می کنند تا به ایشان در امر تولید کمک شود. اما برخی کشور ها با بالابردن هزینه آب برای تولیدی ها کاهش مصرف آب را خواهان اند که هر کدام روش های متفاوتی است. حال که با تعریف کنتور آب آشنا شدید و دیدید که برای اندازه گیری پیوسته، ذخیره سازی اطلاعات و نمایش حجم آب عبوری از داخل مسیر لوله آب است باید بدانیم که کنتور چه اجزایی دارد؟

  • یک ترانسدیوسر اندازه گیری
  • یک محاسبه گر (شامل وسایل تنظیم یا تصحیح در صورت وجود)
  • یک بخش نشانه

این سه بخش در داخل محفظه های مختلفی قرار دارد و یک کنتور آب ممکن است به صورت کنتور ترکیبی باشد که همه این اجزا در کنار هم باشند. در تعریف دیگر این سه بخش را :

  • بخش اندازه‌گیرنده
  • بخش شمارنده
  • بخش نمایش‌دهنده

می گویند که بخش اول مقدار آب را اندازه گیری می کند. بخش دوم آن را می شمارد و بخش سوم مقدار را نمایش می دهد. هر سه این بخش ها در زمان عبور آب از لوله ثبت کننده مقدار آب مصرفی هستند.

 

کنتور هوشمند آب و تفکیک مصرف مشترکین

کنترل آب مصرفی با روش های جدید امکان پذیر شده است. به نوعی می توان بصورت هوشمند مصرف مشترکین را کنترل و تفکیک کرد. با یک سری دستگاه ها که روی کنتورهای مکانیکی نصب می شود میزان مصرف را به صورت دائمی می شود مانیتور کرد. در این روش قرائت کنتور های خانگی تفکیک شده برای مصرف کنندگان یک مجتمع از روش های دیگر بهتر است. این روش بیشتر برای ساختمان هایی با تعداد زیاد واحد کاربرد دارد که مصرف هر کدام را مشخص می کند. اما این تکنولوژی هنوز در ایران کاربردی نیست و خیلی از مجتمع ها آب مشاع دارند و در ازای مصرف شارژ ماهیانه پرداخت می کنند. تعدادی از ساختمان ها که اکثرا مسکونی هستند نیز از کنتور مجزا استفاده می کنند.

 

کنتور آب دیجیتال

تکنولوژی دیگری که امروزه در ساختمان ها کاربرد دارد کنتور آب دیجیتال از تجهیزات کاربردی مهم برای تعیین میزان آب مصرفی در ساختمان می باشد. این کنتور با نصب شدن بر مسیر آب و کنترل جریان عبوری مقدار مصرف خانوار یا واحد را محاسبه می کند. نحوه عملکرد کنتور آب دیجیتال به این شکل بوده که سنسور روی کنتور به نمایشگر وصل است و در ازای مقدار آب خروجی یک عدد مشخص را روی نمایشگر نشان می‌دهد. از معایب این کنتور می توان گفت که این کنتور کوچکترین جریان عبوری را مانند سایر جریان ها حساب می کند و اگر حتی خانواده ای کمتر از میزان ماهیانه خود مصرف کنند باز هم به همان اندازه باید هزینه پرداخت کنند. این دقیقا خلاف کنتورهای سنتی است که در آن مقدار حجم عبوری محاسبه می شد و چون حجم کم می شد شمارنده هم کند حرکت می کرد.

 

نتیجه گیری

در این مقاله با کنتور آب ، روش دریافت و هزینه انشعاب آب آشنا شدید. در پایان قیمت یک کنتور آب شهری بصورت سنی و دیجیتال را با توجه به سایت های مطرح برای شما بیان کردیم. این مقاله نشان داد که گرفتن انشعاب کار آسانی نیست و باید برای آن اقداماتی انجام داد. همچنین باید با روش کار کنتور آب و نصب آن پس از دریافت انشعاب آشنا باشید تا بتوانید به موقع حق انشعاب خود را پرداخت کنید. خیلی از پروسه های توضیح داده شده اگر با هماهنگی اداره آب و فاضلاب باشد سریع انجام می شود ولی با این حال بخاطر مشکلاتی که اخیرا در مصرف آب و جود دارد برخی پیگیری ها در ادارات مربوطه لازم است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا