چمن مصنوعی

مزایا و معایب استفاده از چمن مصنوعی در بالکن و حیاط

اگر شما نیز از آن دسته افرادی می باشید که دوست دارند حیاط و بالکن خود را با استفاده از چمن های مصنوعی موجود در بازار تزیین کند ، پیش از آن که اقدام به انجام این کار کنید بهتر است نگاهی به مزایا و معایب این کار بیندازید و سپس تصمیم بگیرید که آیا انجام دادن این دکوراسیون مناسب خانه شما می باشد یا نه. به گفته بسیاری از کسانی که اقدام به انجام این کار کرده‌اند چمنهای مصنوعی با وجود اینکه بو و تراوت چمن های طبیعی را ندارند ولی نزدیکترین عاملی هستند که سبب می شوند شما احساس کنید در طبیعت هستید. استفاده از این ابزارهای دکوراسیون با وجود اینکه در ایران تنها در حیاط و بر کاربرد دارند ولی در خارج از کشور برای تزیین بخش های مختلف از خانه حتی لابی نیز استفاده می شود. حالا با هم نگاهی دقیق به مزایا و معایب به کارگیری این چمن ها در بالکن و حیاط خانه نگاهی می اندازیم.

 

مزایای نصب چمن مصنوعی در بالکن

سبک ها و نظریه های دکوراسیون داخلی همیشه بر این باور بودند که استفاده از ابزار نشاط آور سبب می‌شود تا طرح به کار گرفته شده مورد پسند افراد قرار بگیرد. امروزه یکی از ابزاری که باعث ایجاد فرح و شادی در افراد می شود چمن های مصنوعی هستند که معمولا ما در بالکن و حیاط خود از آنها استفاده می‌کنیم. با وجود اینکه بسیاری از افراد و سازنده های ساختمان از این وسیله تزیینی برای زیباتر کردن ساختمان ها استفاده میکنند ولی هنوز نیز با مزیت ها و معایب آن آشنا نیستند ابتدا ما نگاهی به تمامی مزیتهای استفاده از چمن های مصنوعی نگاه انداحته و سپس معایب و آنها را نیز مورد ارزیابی قرار می دهیم:

 

مزیت استفاده از چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی

 • بدون نیاز به ساخت و زیرساخت های معمول برای کاشت بذر چمن طبیعی
 • استفاده نامحدود در بالکن و حیاط بدون نیاز به نگهداری
 • هزینه ای به مراتب پایین تر نسبت به چمن طبیعی
 • عدم نیاز به آبدهی و صرفه جویی در مصرف آب
 • قابلیت برداشت و جایگزیی بدون صرف هزینه گزاف
 • عدم جذب پشه و مگس
 • بدون نیاز به کشتن آفت ها و حشرات
 • بسیار مقاوم و ضد اشعه UV
 • عدم تحریک حساسیت فصلی در افراد
 • ابزاری عالی برای راضی کردن حیوانات

 

معایب استفاده از چمن مصنوعی در حیاط و بالکن

 • هزینه بالا برای نصب اولیه
 • نصب دشوار برای کسانی که وارد نیستند
 • اثرات منفی بر روی محیط زیست
 • تحت تاثیر دمای مستقیم خورشید داغ می شود
 • کشیده شدن پا و ایجاد جراحت در کودکان
 • امکان آتش گرفتن جنس های نا مرغوب

 

مراحل نصب چمن مصنوعی در بالکن

افرادی که قصد دارند چمن های مصنوعی را در بالکن و حیاط خود نصب کنند دو سوال همیشه در ذهن آنها وجود دارد. نکته اولی که آنها به آن توجه میکنند زیرساخت هایی است که در بالکن آنها وجود دارد به عنوان مثال همیشه با خود می‌گویند که آیا می‌توان چمنهای مصنوعی را در تراس و بالکن خود که کاشیهای نه چندان مناسبی در آنجا نصب شده به کار بگیرند و یا اینکه در حیاط سیمان و بتن به کار گرفته باشند آیا نصب این چمن ها مشکلی ایجاد نمی کند. علاوه بر این از آنجایی که این چمن ها الیاف و مواد شیمیایی دارند برای کودکان و فرزندان آنها مشکلاتی پیش نخواهد آورد؟ نسبت به نگرانی اول آن ها باید گفت چمن های مصنوعی بر روی هر نوع کاشی یا بتنی قابل نصب است است و هیچ جای نگرانی مبنی بر استفاده از آنها وجود ندارد.  در اصل از آنجا که چمن های مصنوعی به عنوان یک عایق عمل می کنند می توان از آن ها در هر بخش از خانه استفاده کرد و برای نصب آن تنها به یک چسب مخصوص نیاز دارید. هنگامی که شما چمن مصنوعی خود را تهیه کردید پیشنهاد می‌کنیم  از افرادی که این چمن را تهیه کرده اید بخواهید تا برای شما کارهای نصب آن را نیز انجام دهند ولی اگر قصد دارید خودتان این کار را انجام بدهید پیش از اینکه اقدامی می کنید ابتدا به کاشی و جایی که قصد دارید چمن‌ها را نصب کنید دقت بفرمایید. نکته اول این است که این سطح باید کاملاً صاف بوده و آب در یک نقطه جمع نشود، این مسئله زمانی خود را نشان می دهد که شما قصد داشته باشید در حیاط یا بالکن خود آب پاشیده و یا بارون ببارد که همین مسئله سبب می شود چمن مصنوعی شما کاملا از بین رفته و دیگر کاربردی نداشته باشد. علاوه بر آن اگر بخشی از کاشی بالا بوده و بخشی دیگر پایین باشد رخ و نمای که دوست دارید آن محل داشته باشد کامل از بین می رود و محیط بسیار زننده خواهد بود.

 

ویژگی های چمن مصنوعی های بی کیفیت

در داخل کشور چمن مصنوعی را با کیفیت های مختلف و متعددی عرضه می‌شوند که همین کیفیت سبب شده است که قیمت آن تا حد زیادی بالا پایین باشد. از اصلی‌ترین دلایل این که بسیاری از ایرانی ها نسبت به خرید این چمن ها مردد هستند کیفیتی است که آنها در زمین های فوتبال که توسط شهرداری راه اندازی شده است مشاهده می کنند. برای این دسته از همراهان هومتیک باید اعلام کنیم،  تمامی چمن مصنوعی ها با این کیفیت نیستند و شما با صرف هزینه معقول می توانید یکی از بهترین جنس ها را تهیه کرده و از نصب آن در منزل خود نسبت به برید. ویژگی های اصلی چمن مصنوعی بی کیفیت بازار به شرح زیر می باشند

 • فیبر جاذب
 • قابل اشتعال بودن
 • به راحتی سوراخ می شوند
 • پشتوانه نا مناسب و نا مرغوب

 

چرا باید چمن مصنوعی با کیفیت تهیه کرد؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که بگویید چرا برای یک جنس که قرار است در حیاط و بالکن قرار بگیرد هزینه زیادی باید بکنیم درحالی که بازدهی آن  به همان میزان خواهد بود.  به شما باید بگوییم که در بسیاری از موارد برای ساخت چمن های مصنوعی که کیفیت نه چندان مناسبی دارند معمولاً از پلاستیک های درجه ۲ و درجه ۳ استفاده شده که نه تنها به سرعت فرسوده می‌شوند بلکه ظاهره طبیعی آنها زیر نور آفتاب از بین می روند.  علاوه بر  این همانطور که پیش از این نیز به شما گفتیم چمن‌ های مصنوعی به خودی خود خیلی با محیط زیست سازگار نیستند اگر شما جنس بی کیفیت تهیه کنید این چمن ها حاوی سموم مختلف هستند که محیط زیست اطراف خود را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند علاوه بر این ممکن است مقداری از این سموم نیز وارد بدن فرزندان شما شود.

این در حالی است که شما با خرید  چمن مصنوعی های با کیفیت  نه تنها UV منعکس شده است خورشید را جذب می کنید بلکه می توانید به فرزندان و حیوانات خانگی خود اجازه داده بر روی آنها بازی کرده یا بدوند. اصلی ترین نکته ای که هنگام خرید چمن مصنوعی باید به آن دقت کنید موارد ذکر شده توسط کارخانه سازنده است که نشان می دهد چه نوع و آیا قابلیت جذب UV را دارا می باشند یا خیر؟

 

لانه کردن حشرات در چمن مصنوعی

وجود حشرات و پشه ها می تواند یکی از بزرگترین دغدغه های افرادی باشد که قصد دارند چمنهای مصنوعی را در خانه نصب کنند. برای این دسته از افراد باید بگوییم از آنجایی که چمن های مصنوعی از الیاف و  مواد اولیه مصنوعی و شیمیایی ساخته شده‌اند امکان اینکه حشرات در آنجا لانه کنند دشوار می باشد.  علاوه بر این کسانی که از چمن های مصنوعی درخانه مخصوصاً بالکن استفاده می‌کنند به صورت مکرر فضای پوشیده شده از چمن های مصنوعی را آبیاری می‌کنند که همین امر سبب می‌شود لانه هایی که توسط حشرات ساخته می شوند کاملا از بین برود.

 

چمن مصنوعی برای حیوانات

امروزه دوستداران حیوانات خانگی مخصوصا سگ و گربه در داخل کشور در حال افزایش است و یکی از اصلی ترین نگرانی این دسته از افراد محل نگهداری این حیوانات است. کسانی که دارای بالکن و حیاط مناسبی برای نگهداشتن حیوانات خود هستند می توانند با نصب چمن های مصنوعی ، فضایی را برای آنها ایجاد کنند که به راحتی بر روی آنها دراز کشیده و یا حتی می توانند بازی کنند. از آنجایی که این چمن ها بسیار نرم بوده ضرری برای پوست آنها نداشته و حتی با جذب یوبی خورشید می توانم فضای بسیار عالی را برای آنها ایجاد کند

 

قیمت چمن مصنوعی

چمن های مصنوعی انتخاب خوبی برای دکوراسیون و طراحی خانه است ولی افراد برای انتخاب این چمن ها یک دغدغه اصلی دارد و آن هم قیمت آن است. قیمت این محصول به عوامل مختلفی بستگی دارد که سبب می شود در طول ماه قیمت ها بالا پایین شود. از آنجایی که جنس های مرغوب و با کیفیت چمن مصنوعی معمولاً از کشورهایی مانند ترکیه و چین وارد می شود بالا پایین شدن قیمت دلار تاثیر بسزایی بر روی این قیمت مصرف کننده دارد.  علاوه بر این از آنجایی که چمن های مصنوعی جنس های مختلفی دارند همین مسئله نیست باعث نوسان قیمت نهایی محسوب می شود.

 

مطالب پیشنهادی

اصول طراحی باغچه حیاط ساختمان

روف گاردن چیست؟ طراحی و اجرای Roof garden

Loading

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن