معرفی انواع مدل مبل (کلاسیک ، مدرن ، اسپرت ، چستر و . . .)

با پیشرفت جوامع و تفکر درباره رسیدن به راحتی همه بخش های زندگی مردم تحث تاثیر قرار گرفت. یکی از جنبه های این راحتی و آسایش استفاده از وسایلی در خانه بود که بارز ترین آن مبلمان می باشد. مبلمان در ابتدا فقط در زندگی پادشاهان و اشراف زادگان بروز کرد و رفته رفته وارد زندگی مردم عادی شد. امروزه مبلمان از اساسی ترین اجزای دکوراسیون خانه است که تأثیر زیادی در طراحی و زیبایی خانه خواهد داشت. انتخاب طرح و مدل مناسب در میان انواع مبل کلاسیک، مدرن و یا اسپورت یا چستر بسیار اهمیت دارد ، چرا که هم از نظر راحتی باید به آن دقت شود و هم به زیبایی دکوراسیون خانه کمک کند.

برای آن که بتوان مبل زیبا و راحتی انتخاب کرد ابتدا باید آن را بشناسیم و سپس بهترین مدل آن را برای خانه خود انتخاب کنیم.

 

از مهمترین و در عین حال زیباترین این مدل ها می توان به مدل کلاسیک اشاره کرد که در ابتدا در دربار پادشاهان و سپس وارد زندگی مردم عادی شد. در ادامه به معرفی انواع مبل و شیوه شناخت آن خواهیم پرداخت.

 

انواع مبل

  • مبل کلاسیک
  • مبل مدرن
  • مبل اسپرت
  • مبل چستر

 

معرفی مبل کلاسیک و ویژگی های آن

مبل کلاسیک

اگر واژه مبل کلاسیک را شنیده باشید حتما می خواهید بدانید به کدام مبل گفته می شود. مبل‌های کلاسیک در مقابل مبل ‌های استیل یا سلطنتی هستند و تغییرات جزئی با این مبل ها دارند. زیبایی مبل‌های کلاسیک بسیار مشهور است. یکی از مشخصه های مبل کلاسیک این است که تلفیقی از راحتی و زیبایی را دارند. در واقع با درهم آمیختن مزایای مبلمان استیل و مدرن به دست صنعتگران مبل کلاسیک ساخته می شوند بدین صورت که راحتی قسمت نشیمن در مبلمان مدرن و زیبایی در آن تلفیق شده است.

 

 

در ساخت مبل کلاسیک از چه نوع چوبی استفاده می شود ؟

مبل کلاسیک

چوب یکی از مهم ترین بخش ها در ساخت مبل می باشد و انتخاب بهترین نوع چوب می تواند در کیفیت و قیمت نهایی مبل تاثیر گذار باشد . انواع مختلفی از چوب ها در بازار وجود دارد که در ساخت مبل کلاسیک از آنها استفاده می شود مهم ترین ویژگی که کیفیت و مقاومت چوب را نشان می دهد همانا سختی آن می باشد . چوب های سخت و با کیفیت در هنگام منبت کاری و ایجاد طرح و نقش روی آنها ، دچار شکستگی و ترک نمی شوند و سالم می مانند . اما چوب های نرم در مقابل کارهایی که روی آن انجام می شود ، آن مقاومت لازم را ندارند و در هنگام منبت کاری دچار شکستگی می شود .  انواع مختلفی از چوب ها در ساخت مبل کلاسیک استفاده می گردد که شامل چوب گردو ، افرا ، راش و توسکا می باشد .

 

ویژگی های چوب های با کیفیت برای مبل کلاسیک

آندسته از چوبهایی که در مقابل فرسایش و خوردگی از خود مقاومت نشان می دهند جزء چوب های با کیفیت محسوب می گردند .   از جمله چوب های با کیفیت می توان به چوب راش و گردو اشاره کرد . چوب ها باید از لحاظ تحمل وزن نیز مقاومت لازم را داشته باشند و دچار خمیدگی و شکستگی نگردند .

 

رنگ های مناسب جهت رنگ آمیزی مبل های کلاسیک

رنگ نیز جزء یکی از مواردی محسوب می گردد که باید در ساخت مبل به آن توجه گردد و همچنین افرادی که قصد خرید مبل را دارند حتماً باید به این نکته توجه داشته باشند که بررسی و تحقیق در مورد رنگ بکار رفته در ساخت مبل را فراموش نکنند و از مبل هایی که با رنگ مناسب و با کیفیت رنگ آمیزی شده اند خریداری نمایند . از رنگ های مختلفی نظیر رنگ کرم ، بژ ، خاکستری ، قهوه ای مایل به زرد در ساخت مبل کلاسیک استفاده می گردد .

 

چرا باید قبل از خرید مبل در مورد رنگ آن تحقیق صورت بگیرد ؟

رنگ جزء یکی از مهم ترین پارامتر هایی محسوب می گردد که باید به آن توجه صورت بگیرد زیرا هر رنگ از نظر روانشناسی مناسب شخصیت های مختلفی می باشد که هر فرد با توجه به ویژگی های روانشناسی و شخصیتی خودش باید رنگ مناسبی را انتخاب نماید . با توجه به تنوع رنگی که بازار مبلمان وجود دارد ممکن است در برخی حالات انتخاب را برای خریداران سخت نماید . هر رنگ دارای انرژی مخصوص به خود می باشد و هریک دارای سطح انرژی مختلفی می باشد . رنگ مبل باید متناسب با دکوراسیون منزل باشد و با سایر وسایل خانه هماهنگی داشته باشد .

 

معرفی مبل مدرن و ویژگی های آن

مبل مدرن

سبک مدرن مبل از محبوب‌ترین و جذابترین سبکهای مبل در جهان است که سه ویژگی زیبایی، سادگی و راحتی را با هم دارد و به یکی از پرفروش ترین مدل های مبل تبدیل شده است. معمولا در طراحی مبلمان مدرن سادگی حرف اول را می زند. لذا با استفاده از انواع مبلمان مدرن، می‌توان فضایی ساده و خلوت و درعین‌حال شیک و زیبا را در خانه پدید آورد. ظاهر مبلمان مدرن ساده و راحت می باشد و این سادگی باعث جذب طرفداران خود شده است. مبلمان مدرنی که امروزه طرحی می شود با سبک‌های زندگی امروز بسیار همخوانی دارد. استفاده از خطوط ساده و هندسی در طراحی انواع مبلمان مدرن باعث زیبایی و چشم‌نوازی آن شده است. مبل ‌های مدرن راحتی اغلب از پارچه پوشانده شده‌اند و تنوع بسیار زیادی نسبت به سایز طرح ها دارد. طراحان با ترکیب انواع پارچه ‌های خوش ‌نقش ‌و نگار مدل ‌های زیبایی را توانسته ‌اند طراحی کنند. مبلمان مدرن با دو نوع کاملاً راحتی و نیمه راحتی عرضه می شود که نمونه‌ی کاملاً راحتی برای اتاق نشیمن یا اتاق استراحت کاربرد دارد اما مدل نیمه راحتی آن را می‌توان برای دکوراسیون اتاق پذیرایی نیز استفاده کرد. مدل نیمه راحتی مدرن نیز در فضاهای اداری بسیار خوب است و به آن مبلمان مدرن اداری می گویند.

 

معرفی مبل اسپرت و ویژگی های آن

مبل اسپرت

مبل راحتی را مبل اسپرت و مبل کلاسیک را مبل استیل می گویند. در واقع مبل راحتی یا اسپرت برای فضا های غیر رسمی کاربردی تر است. شکل و ظاهر آنها به ما می گوید که کدام در اتاقهای مجلل یا اداری کاربرد دارد و کدامیک برای فضای غیر اداری می باشد. مبلمان های اسپرت برای راحتی و آرامش است. انواع مبل های اسپرت در طرح و رنگ های مختلف تولید و عرضه شد. این مبل ها دارای نقاط اشتراکی است که در زیر آمده است.

در مبل های اسپورت به طور معمول نوع پارچه‌ای و کتان استفاده می شود. ارتفاع مبل های اسپرت نسبت به مبل های کلاسیک کمتر است. د دسته پهن تری دارد. در ابعاد و اندازه های متفاوتی ساخته و تولید می‌شوند. از انواع آن می توان به لاوست یا مبلمان دو نفره، کاناپه و تخت خواب شو اشاره کرد.

 

معرفی مبل چستر و ویژگی های آن

مبل چستر

یکی از جذابترین مبل ها که در چند سال اخیر طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است مبل چستر است. این مبل به دلیل طراحی خاص و نگاه طراحان آن به هنر باعث شده است تا بسیاری به آن علاقه مند شوند. مبل چستر علاوه بر زیبایی و راحتی یک ویژگی مهم دارد. آن ویژگی طرح خاص آن است.

از ویژگی های ظاهری مبل های چستر فیلد می توان به استفاده از دکمه های مشخصی لمسه کاری شده است اشاره کرد که نوعی راحتی خاص را عرضه می کند. خیلی ها آن را با مبل راحتی چرمی یا مخمل اشتباه می گیرند. در این قسمت به معرفی این مبل بسیار محبوب می پردازیم. برای کیفیت این مبل ها ساخت آن بسیار اهمیت دارد. در ساخت یک مبل چستر اصل باید این نکات را دانست. مثلا برای پر کردن این مبل ها از موی دم اسب و پرز نارگیل استفاده می کردند. این مبل ها با دقت خاصی ساخته می شود. البته در بازار مدل های تقلبی آن نیز زیاد است که کیفیت کار اصلی را ندارد. در پارچه آن از مخمل و کتان استفاده می شود که علاوه بر دوام به زیبایی و جذابیت آن نیز کمک می کند.

 

نتیجه گیری

در انتخاب مبل باید دقت زیادی نمایید چرا که مبل های متنوعی در بازار وجود دارد که همگی برای منزل شما مناسب نیست. معمولا در انتخاب مبل و رنگ آن باید به دکور خانه خود دقت کنیدو  اگر طرح خانه شما از نوع مدرن است کلاسیک و مدرن بیشتر جوابگوست. مدل چستر نیز می تواند به زیبایی خانه شما کمک کند اما به این نکته نیز باید توجه کنید که رنگ مبل تعیین کننده نمای دکور شماست. در هر حال برای خرید مبل از یک طراح کمک بگیرید تا بهترین مدل از مبل را بتوانید داشته باشید. دکور خانه با یک مبل می تواند زیبا یا زشت شود.

 

 

 6,538 نفر این صفحه را دیده اند

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن