نمای شیشه ای

معرفی انواع نمای ساختمان (مسکونی،اداری تجاری)

اولین چیزی که از یک ساختمان توجه هر بیننده ای را به خودش جلب می کند همانا نمای آن می باشد نمای خارجی ساختمان در زیبایی و جذابیت ساختمان نقش مهمی دارد . نمای ساختمان همانند پوسته ی آن می باشد که از زیبایی و مدرن بودن آن حکایت می کند . امروزه معماران با توجه به بودجه ای که در اختیارشان قرار داده می شود اقدام به طراحی نماهای ساختمان می نمایند . معماران حتماً به این مساله توجه دارند که نمایی را طراحی می کنند  با شرایط آب و هوایی منطقه مطابقت داشته باشد و از مصالحی استفاده نمایند که کمتر دچار تغییر و فرسایش شود . در این مقاله قصد داریم تا به معرفی انواع نمای سنگی ساختمان بپردازیم و شما را با تنوعی که در این حوزه وجود دارد بیشتر اشنا کنیم .

 

نمای ساختمان به انگلیسی

در بیشتر کشور های اروپایی استفاده از نماهای سنتی و تاریخی مرسوم بوده و این هنر را می توان در ساختمان های قدیمی آنها مشاهده کرد . در این کشور ها امروزه نیز توجه ی خاصی به نمای ساختمان دارند و در مناطق مختلف از سبک معماری و طراحی مخصوصی در نمای ساختمان استفاده می کنند . در اصطلاح انگلیسی به نمای ساختمان Building facades نیز می گویند .

 

اهمیت نمای بیرونی ساختمان چیست ؟

نمای بیرونی ساختمان علاوه بر اینکه به عنوان نمایانگر زیبایی و جذابیت ساختمان محسوب می گردد از سوی دیگر نقش مهم تری در محافظت از ساختمان در برابر عوامل مختلف دارد . در یک شهر با توجه به قوانینی که در آنجا حاکم است کل نماهای ساختمانی باید از خیلی جهات با یکدیگر هماهنگی داشته باشند .

 

اهمیت مصالح بکار رفته در نمای ساختمان

در ساخت نمای ساختمان باید به انتخاب مصالح آن نیز دقت داشته باشید و از مصالح با کیفیت و مطابق با شرایط آب و هوایی منطقه استفاده کنید . برای نماسازی از مصالح مختلفی نظیر سنگ ، آجر ، بتن ، چوب و… استفاده می گردد که هر کدام دارای ویژگی ها و مزایای مخصوص به خود می باشند .

 

انواع نمای ساختمان

1- نمای آجری

نمای آجری

در گذشته از نمای آجری در طراحی نمای ساختمان استفاده می شد و امروزه نیز با بکارگیری مدل های نوین طراحی ، معماران اقدام به طراحی نماهای سنگی زیبایی می کنند . استقبال مردم از نمای سنگی کمتر نشده و امروزه افراد زیادی تمایل به استفاده از نمای سنگی دارند . در طراحی نمای ساختمان با توجه به اینکه آجر های متنوعی در بازار موجود می باشد معماران بنا بر سلیقه و بودجه ی مالک می توانند از آنها یکی را برای نماسازی استفاده نمایند . امروزه آجر های مختلفی نظیر آجر نمای نسوز ، اجر نما طرح چوب ، آجر نمای سفید و … در بازار با قیمت های مختلفی موجود می باشد .

 

در استفاده از آجرنمای آجری چه ضوابطی را باید رعایت کرد ؟

با توجه به قوانینی که از لحاظ رعایت معماری شهری وجود دارد معماران و طراحان نمای ساختمان باید به آن توجه داشته باشند . بطور مثال بر اساس این ضوابط امکان رنگ آمیزی نمای آجری وجود ندارد . در شهر هایی که بافت سنتی دارند ، معماران باید از آجر نماهایی که قانون آن شهر اجازه ی استفاده از آنها را داده است در طراحی بکار ببرند و از طرح ها و رنگ های خلاف آن استفاده نکنند .

 

2- نمای کامپوزیتی

نمای کامپوزیتی

استفاده از نمای کامپوزیتی در بسیاری از مناطق کشور مرسوم است و معماران از آن در جهت طراحی نمای ساختمان استفاده می کنند . نماهای کامپوزیتی همانطور که از نامش پیداست از ورق های کامپوزیت آلومینیوم ساخته و طراحی می شود . از مزایای این نوع نما ها می توان به این مزیت اشاره کرد که قابلیت شستشو دارند و در برابر حرارت و رطوبت از خود مقاومت لازم را نشان می دهند و از طرفی تنوع رنگی مختلفی را در آن شاهد هستیم . از معایب آن می توان به قیمت بالای آن اشاره کرد .

 

در استفاده از نمای کامپوزیتی چه ضوابطی را باید رعایت کرد ؟

بر اساس ضوابط و قوانین موجود معماران ساختمانی فقط در این حد اجازه دارند از نمای کامپوزیت و آلومینیوم در نمای ساختمان مشرف به معابر استفاده کنند که مقدار آن حداکثر بیست درصد سطح کل نمای ساختمان باشد .

 

3- نمای سیمانی

نمای سیمانی

امروزه در طراحی نمای بیشتر ساختمان ها از نمای سیمانی استفاده می شود . نمای سیمانی باید از بهترین مواد و مصالح ساخته شود تا مقاومت بالایی داشته باشد . از مزایای استفاده از این نما می توان به قیمت ارزان آن اشاره کرد و از سویی این نوع نما در کمترین زمان ساخته می شود اما باید معایب آن را نیز در نظر داشته باشیم که از معایب آن میتوان به بوجود آمدن شکستگی و ترک در آن اشاره کرد همچنین بعنوان عایق صوتی ضعیفی محسوب می گردد .

 

4- نمای شیشه ای

نمای شیشه ای

نمای شیشه ای یکی از جذاب ترین نماهایی محسوب می گردد که در بین افراد طرفداران بیشماری دارد . از نمای شیشه ای علاوه بر ساختمان های مسکونی در ساختمان های اداری و تجاری نیز استفاده می شود . استفاده از نمای شیشه ای باعث می گردد که نور منزل تامین شود و ساکنین ساختمان از جهت تامین نور دیگر کمبودی نداشته باشند . معمولاً در طراحی نمای شیشه ای از شیشه سکوریت یا شیشه رفلکس استفاده می کنند .

 

ضوابطی که باید در اجرای نمای شیشه ای رعایت شود

از نمای شیشه ای نمی توان در شهر هایی که بافت سنتی و تاریخی دارند استفاده کرد و در این گونه شهرها استفاده از این نوع نماها ممنوع می باشد .

 

5- نمای چوبی

نمای چوبی

از نمای چوبی در بسیاری از ساختمان ها در سطح شهر استفاده می گردد . بکار بردن این نوع نما باعث جذابیت و زیبایی در ساختمان ها می شود . امروزه نمای چوبی را با برخی از متریال های دیگر نظیر فلز و شیشه ترکیب می کنند که باعث می گردد زیبایی نما دوچندان شود . چوب بکار رفته در این نوع نما از نوع چوب ترمووود می باشد که از مقاومت بالا و وزن کم برخوردار می باشد . از مزایای این نوع چوب می توان به سختی بالای آن اشاره کرد همچنین می توان با روش های مخصوص ، این نوع چوب را در برابر نفوذ حشرات ، رطوبت و آتشسوزی مقاوم کرد .

 

ضوابط لازم در اجرای نمای چوبی

نمای چوبی نیز همانند سایر نماهایی که در قسمت های بالایی از آنها نام بردیم در بسیاری از شهر هایی که بافت سنتی و تاریخی دارند ممنوع می باشد و معماران نمی توانند از آنها در جهت طراحی نمای خارجی ساختمان استفاده کنند .

 

6- نمای سرامیکی

نمای سرامیکی

نمای سرامیکی نیز جزء آندسته از نماهایی محسوب می گردد که در بیشتر ساختمان ها از آن استفاده می شود . با دو روش ، سرامیک را می توان در نمای ساختمان بکار برد یکی اینکه با روش نصب مهار شده و دیگری روش چسبانده شده . استفاده از نمای سرامیکی در ساختمان دارای مزایای زیادی می باشد که از آن جمله می توان به مقاومت آن در برابر یخ زدگی اشاره کرد همچنین سرامیک به عنوان عایق رطوبتی و ضد حریق محسوب می گردد و استفاده از آن در نمای ساختمان خیلی مفید می باشد . در کنار مزایای که این نوع نما ها دارند باید به معایب آن نیز توجه شود از این نما در مکان های شلوغ تر که تراکم ساختمان ها در آنجا وجود دارد استفاده نمی شود .

 

7- نمای رومی

نمای رومی

استفاده از نمای رومی در ساختمان ها در این اواخر بیشتر مرسوم شده است . نمای رومی جزء آندسته از سبک های کلاسیک محسوب می گردد که دارای طرح ها و اشکال مختلفی در قوس ها و ستون های آن است . در ساخت نمای رومی از مصالحی مثل تراورتن ، گرانیت و مرمر استفاده می گردد .

 

توجه به اهمیت اقلیم منطقه رعایت بافت منطقه در طراحی نما

1- اقلیم منطقه

همانطور که در قسمت های بالا نیز به آن اشاره شد توجه به اقلیم منطقه در طراحی نماهای ساختمانی بسیار مهم می باشد . معماران با توجه به شرایط آب و هوایی اقدام به طراحی نما ها می نمایند . مناطقی که دارای آب و هوای مرطوب می باشند نیازمند استفاده از مصالحی هستند که در اینگونه شرایط مقاوم باشد و رطوبت منطقه باعث ایجاد فرسایش در آنها نشود . همچنین مناطق گرم و خشک نیز یک نوع از مصالح مخصوص به خود را احتیاج دارند و باید مطابق با چنین آب و هوای گرم و خشکی مصالح مناسب را در طراحی و اجرای نما ها استفاده کرد .

 

2- بافت منطقه

در برخی از شهر هایی که دارای بافت سنتی و تاریخی می باشند استفاده از بیشتر نماهای ساختمانی که در سایر شهر ها رواج دارد ممنوع می باشد . بطور مثال در شهر هایی مثل شیراز و اصفهان که دارای بافت های سنتی و قدیمی می باشند استفاده از برخی نما های متضاد در آنجا ممنوع می باشد و معماران با توجه به قوانین موجود در این شهر ها اقدام به طراحی نما ها می نمایند .

 

قیمت انواع نما

با توجه به مصالح بکار رفته در نماها و پیچیدگی طراحی و اجرای آنها ، میتوان قیمت های مختلفی را برای آن متصور شد و نمی توان یک قیمت ثابت را عنوان کرد . شما با در نظر داشت بودجه و امکانات خود می توانید با مشاوره با کارشناسان این حوزه اقدام به طراحی و اجرای نماهای مناسب نمایید .

 

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا بهترین انواع نماهایی که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد را عنوان کنیم .استفاده از نماهای مناسب و زیبا در جذابیت بیشتر ساختمان ها کمک می کند . در اجرای نماهای ساختمانی باید به پارامتر هایی مثل شرایط اقلیمی و رعایت اصول معماری در شهر های با بافت سنتی توجه گردد .

Loading

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن