پنت هاوس چیست؟ نمونه های مشهور در تهران

اصلاح پنت هاوس در این اواخر بین برخی از افراد مرسوم شده است . این قسمت در طبقه ی آخر یک ساختمان قرار دارد و در قدیم دارای امکانات کمی بوده است و در اصطلاح به اتاق نقاش معروف بود و بیشتر در کشورهای غربی این نوع سبک از معماری رایج بوده است . این نوع سبک از معماری در ساختمان سازی در این اواخر در کشور ما نیز رایج شده است و بین مشاورین املاک این اصطلاح استفاده می شود و ساختمان های دارای پنت هاوس را به مشتریان خود پیشنهاد می دهند . امروزه پنت هاوس مثل قدیم نیست و دارای امکانات فراوان و لوکسی می باشد که در قیمت نهایی ساختمان خیلی تاثیر زیادی دارد . در این مقاله به سوال پنت هاوس چیست پاسخ می دهیم و با ویژگی های این بخش از ساختمان آشنا می شویم .

 

پنت هاوس در کدام قسمت ساختمان قرار دارد و دارای چه امکاناتی است ؟

اصطلاح پنت هاوس در ساختمان هایی که دارای بیش از ده طبقه هستند معنا پیدا می کند . پنت هاوس در آخرین طبقه ی یک ساختمان قرار دارد و دارای امکانات لوکسی مانند سونا و چکوزی می باشد همچنین دارای پنجره های بزرگی می باشد که تمام منظره ی شهر را می توان از آن مشاهده کرد . پنت هاوس هر موقع از سال دارای جذابیت های مختص به خود می باشد . در فصل زمستان به دلیل وجود سیستم شوفاژ در آن ، از بابت گرمایش این منطقه خیال ساکنینش راحت است . به دلیل در نظر گرفتن سیستم آسانسور برای این قسمت ، دسترسی افراد به این بخش نیز راحت تر است .

 

ایده ی ساخت پنت هاوس اولین بار در کجا اجرا شد ؟

در سال 1920 به دلیل افزایش جمعیت در شهر هایی همچون نیویورک و مهاجرت افراد کم بضاعت که توانایی تامین هزینه های ساختمان های آن شهر را نداشتند باعث شد تا عده ای از پیمانکاران ساختمانی در آخرین طبقه ی یک ساختمان محلی را برای این افراد در نظر بگیرند که قیمت پایین تر و دارای امکانات کمتری بود . اما امروزه قضیه فرق می کند ، این محل همانطور که قبلاً نیز گفته شد جزء لوکس ترین قسمت های ساختمان محسوب می شود و بیشتر افرادی که توانایی مالی زیادی دارند سراغ این قسمت از ساختمان می روند .

 

قشر مرفه چه زمانی سراغ خریدن این بخش از ساختمان رفتند ؟

تا قبل از سال 1925 میلادی ساخت پنت هاوس در طبقه ی آخر ساختمان یک کار غیر قانونی محسوب می شد اما بعد از این تاریخ موقعی که شهر نیویورک قوانین خود در این بخش را تغییر داد ، پیمانکاران ساختمانی و مالکان رویکرد جدیدی به این بخش پیدا کردند و با اجرای معماری شیک و لوکس در این بخش ، نظر ثروتمندان برای خرید این قسمت از ساختمان را جلب کردند .

 

زندگی در پنت هاوس دارای چه مزایا و معایبی می باشد ؟

پنت هاوس چیست؟ نمونه های مشهور در تهران

مزایا

زندگی در پنت هاوس دارای جذابیت های مختص به خودش می باشد و خیلی از افراد تمایل دارند در این بخش ساختمان زندگی کنند . این بخش از ساختمان میتواند نیازمندی های این افراد را تامین کند . در این قسمت به معرفی مزایای پنت هاوس می پردازیم تا با ویژگی های مثبت این بخش از ساختمان آشنا شوید .

 

1- دید کلی به منظره بیرون و وجود فضای خالی جهت کشت گل و گیاه

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد ، این قسمت در طبقه ی آخر یک ساختمان قرار دارد و دارای پنجره های بزرگی می باشد که چشم انداز بی نظیری را برای بیننده فراهم می کند . چشم انداز بیرون میتواند فضای بازی از یک شهر ، دریا ، جنگل یا کوهستان باشد . در بیشتر پنت هاوس ها فضایی را برای کاشت گل و گیاه در نظر گرفته اند که باعث می شود فضای با نشاطی را برای ساکنین به ارمغان آورد .

 

2- داشتن حریم خصوصی

قرار گرفتن پنت هاوس در بالاترین نقطه ی ساختمان باعث گردیده است تا بسیاری از مشکلاتی که در زمینه ی حریم خصوصی وجود دارد برطرف گردد . این قسمت از ساختمان از سروصدا و آلودگی صوتی شهر ها به دور است و همچنین هیچ همسایه ای ندارد . ساکنین این بخش از ساختمان حریم خصوصی خود را دارند و از آرامش محضی برخوردار هستند .

 

3- نورگیر بودن پنت هاوس

ساکنین پنت هاوس در تمام فصول سال دیگر دغدغه ی کمبود نور را ندارند زیرا در مکانی قرار گرفته است که ساختمان های اطراف ، مانع از رسیدن نور به این قسمت نمی شود . همچنین به دلیل عدم وجود مانع بین پنت هاوس و فضلی بیرون ، هوای مطبوعی از بیرون وارد این قسمت می شود و امکان استفاده از هوای تازه را برای ساکنین محیا می کند . به دلیل وجود نور در این بخش ، امکان کاشت گل و گیاه نیز وجود دارد

 

4- گرمای بیشتر در زمستان

در فصل زمستان ، معمولاً طبقات بالایی ساختمان در مقایسه با طبقات پایینی دارای هوای گرمتر هستند و دلیل آن هم وجود طبقات پایین است که سیستم گرمایشی آنها فعال است و باعث می شود هوای گرم به بالا جریان پیدا کند و باعث گرم شدن طبقات بالایی گردد .وجود چنین مزیتی در فصل سرما باعث می گردد تا هزینه ی کمتری را بابت گرمایش پنت هاوس پرداخت کنید .

 

5- دوری از گرد و غبار

با توجه به اینکه پنت هاوس در ارتفاع بالاتری نسبت به سایر طبقات قرار دارد ، دود و گرد و غبار کمتری به آن راه پیدا می کند و نسبت به سایر طبقات پایینی عاری از گرد و غبار هستند .

 

6- داشتن امنیت بالا

پنت هاوس به دلیل قرارگیری در طبقات بالای یک ساختمان دارای امنیت بیشتری است زیرا این گونه طبقات به دلیل موقعیت مکانی که دارند کمتر مورد سرقت دزدان قرار می گیرد .

 

معایب پنت هاوس

پنت هاوس چیست؟ نمونه های مشهور در تهران

در کنار مزایایی که بنت هاوس دارد ، دارای یکسری از معایب نیز می باشد که انتخاب آن را برای افراد غیر ممکن می سازد زیرا نمی تواند نیازمندی های افراد را پاسخگو باشد . در ادامه به معایب این قسمت می پردازیم تا با آنها آشنایی پیدا کنیم تا در مواجهه با چنین گزینه هایی بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم .

 

1- احساس خطر

پنت هاوس به دلیل موقعیت مکانی که دارد ساکنینش در هنگام بارندگی و نسیم و باد ، این شرایط جوی را بیشتر از دیگران احساس می کنند و در بیشتر موارد یک بارندگی و باد کوچک همانند طوفانی شدید احساس می شود . صدای رعد و برق ساکنین این قسمت را آزار می دهد و افراد ساکنین در پنت هاوس در هنگام بروز رعد و برق و شرایط جوی و طوفان ، احساس خطر بیشتری می کنند .

 

دسترسی مشترک به پشت بام و تراس

برخی از پنت هاوس ها در بخش تراس و دسترسی به پشت بام با سایر طبقات مشترک هستند و سایرین نیز می توانند جهت خشک کردن لباس های خود و همچنین دورهمی های دوستانه از تراس و پشت بام استفاده کنند شاید این امر باعث اذیت شدن شما گردد در این صورت باید قبل از اجاره یا خرید پنت هاوس ، تکلیف این قسمت را با موجر یا فروشنده مشخص کنید که فردا برایتان باعث دردسر نشود .

 

طولانی بودن مسیر در هنگام ورود و خروج

وجود آسانسور برای پنت هاوس که در آخرین طبقه ی ساختمان قرار دارد امری ضروری است و حتما باید به آسانسور دسترسی آسانتری داشته باشد . وجود آسانسور در مواقع اضطراری بیش از پیش احساس می شود بخصوص برای آندسته از ساکنینی که دارای افراد سالمند و بیمار هستند وجود آسانسور به عنوان یک پیشنیاز برای زندگی راحت آنها بیش از دیگران احساس می شود .

 

اذیت شدن کودکان و والدین آنها

خانواده هایی که دارای کودک هستند همیشه دغدغه ی این را دارند که هنگام بازی کودک در پنت هاوس مراقب او باشند تا برایش اتفاقی نیافتد یا هنگامی که کودک قصد رفتن به بیرون برای بازی را دارد ، به دلیل طولانی بودن مسیر باید یکی از والدین وی را تا پایین همراهی کند و موقع برگشت نیز باید وی را همراه خود به پنت هاوس بیارد .

 

هزینه و قیمت خرید پنت هاوس

با توجه به مطالب ذکر شده ، پنت هاوس امروزی دیگر شبیه پنت هاوس های قدیمی نیست . امروزه پنت هاوس بعنوان یک ملک لوکس محسوب می گردد که دارای قیمت گرانتری نسبت به سایر ملک های با متراژ یکسان است . بودجه ی برخی از خانواده ها اجازه نمی دهد که سراغ چنین خانه هایی بروند و یکی از معایب پنت هاوس ها نیز همین قیمت گران آن می باشد .

 

در ادامه می توانید نمونه پنت هاوس های مشهور تهران را مشاهده کنید:

پنت هاوس چیست؟ نمونه های مشهور در تهران

پنت هاوس چیست؟ نمونه های مشهور در تهران

پنت هاوس چیست؟ نمونه های مشهور در تهران

پنت هاوس چیست؟ نمونه های مشهور در تهران

پنت هاوس چیست؟ نمونه های مشهور در تهران

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا