کاخ نیاوران

کاخ نیاوران، آدرس و مشخصات

در ایران هم مانند دیگر جاهای دنیا که محل حکومت شاهان و سلاطین بزرگی بوده، کاخهای عظیم و زیبایی ساخته می شد که آثار آنها را می توانیم در گوشه و کنار کشور پهناور خود ببینیم. در دوران جدید هم کاخهایی ساخته شده که هنوز هم باقی مانده اند که می توانیم آنها را از نزدیک ببینیم. زمانی دیدن هر کاخی و وارد شدن به داخل آنها آرزوی هر انسانی بود، ولی اکنون فقط با خریدن یک بلیط، به راحتی می توانیم تمام قسمتهای کاخ را مشاهده کنیم. کاخهایی مانند کاخ نیاوران، سعد اباد، مرمر و گلستان که در دوران قاجاریه ساخته شده و اکنون هم پابر جا هستند یکی از بهترین نمونه های این نوع کاخ ها می باشند. حالا در وب سایت هومتیک قصد داریم همراه با شما نگاهی به کاخ نیاوران انداخته و همراه با هم آن را بررسی کنیم.

 

تاریخچه کاخ نیاوران

کاخ نیاوران یکی از کاخهای موجود در تهران است که طبق گفته ها در زمان فتحعلی شاه قاجار، برای استراحت شاه ساخته شد که نام آن را نی آوران نامیدند که بعدها به نیاوران مشهور شد. محمد شاه با ساخت چند بنای کوچک در این منطقه توانست روند گسترش آن را آغاز کرده و در نهایت این ناصرالدین شاه بود که کاخ صاحبقرانیه را در همین مکان بنا کرد.

بنای فعلی این کاخ، در زمان محمد رضا پهلوی ساخته شد. این بنا در حقیقت، همان کاخ کوچک فتحعلی شاه قاجار بود که تخریب شد و کاخ نیاوران، به جای آن ساخته شد. و این کاخ به محمد رضا پهلوی هم وفا نکرد و اکنون به محل بازدید مردم تبدیل شده که به صورت موزه در آمده است. به یاد قصیده معروف ایوان مدائن از خاقانی می افتم که چه زیبا سرود:

هان ای دل عبرت بین از دیده عبر کن هان                ایوان مدائن را آیینه عبرت دان

دندانه هر قصری پندی دهدت نو نو                          پند سر دندانه بشنو ز بن دندان

گوید که تو از خاکی ما خاک توایم اکنون                گامی دو سه بر ما نه و اشکی دو سه هم بفشان

گفتی که کجا رفتند آن تاج وران اینک                    ز ایشان شکم خاک است آبستن جاویدان

چندین تن جباران که این خاک فرو خورده ست         این گرسنه چشم آخر هم سیر نشد ز ایشان

تاریخچه کاخ نیاوران

 

کاخ نیاوران کجاست؟

کاخ نیاوران بخشی از محل نیاوران است که در منطقه 1 شهرداری تهران قرار گرفته و در نزدیکی خیابان باهنر می باشد. در صورتی که قصد دارید به این محله بروید، می توانید از قسمت جنوبی خیابان باهنر حرکت کرده و پس از 500 متر پیاده روی به محل قرار گرفتن باغ برسید. اگر قصد دارید از غرب یا مرکز تهران به سمت کاخ نیاوران حرکت کنید، بهترین مسیری که می توانید دنبال کنید از طریق اتوبان صدر و خروجی کامرانیه است. مادامی که قصد دارید از طریق حمل و نقل عمومی به سمت این مرکز تردد داشته باشید، پیشنهاد ما استفاده از متروست که باید در ایستگاه میدان تجریش پیاده شده و سپس ادامه مسیر را با استفاده از تاکسی های خطی و یا اتوبوس های آماده شده در آنجا ادامه دهید.

آدرس: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران

کاخ نیاوران کجاست

 

معماری کاخ نیاوران

کاخ نیاوران را باید تبلور هنر ایرانی قلمداد کنیم که در آن قرن ها معماری و هنرهای تزئینی نهفته است. محسن فروغی که به عنوان یکی از شناخته شده ترین معمارهای زمان خود از او یاد می شود با بهره گیری از معماری سنتی ایران یعنی استفاده از نور و تهویه طبیعی این کاخ زیبا را طراحی نمود. ساخت این مجموعه بی نظیر در سال 1337 آغاز شد ولی بنا به دلایل سیاسی در نهایت در سال 1347 مورد بهره برداری رسید. در نوشته های تاریخی عنوان می شود این کاخ برای میزبانی از مهمان های خارجی ساخته شده است، ولی در طی ساخت پروژه به دلیل موقعیت خاصی که کاخ داشت محمدرضا پهلوی از آن برای سکونت خود و خانواده استفاده کرد. استاد عبداللهی با بهره گیری از هنر پیش از اسلام و تلفیق آن با سبک معماری زمان صفویه، توانست این کاخ را تزئین داخلی کند.

معماری کاخ نیاوران

 

بخش های مختلف کاخ نیاوران

برخلاف باور عمومی، کاخ نیاوران تنها به یک ساختمان خلاصه نمی شود و شما در آن می توانید چندین کاخ دیگر را نیز مشاهده کنید. از مهمترین کاخ های این مجموعه می توانیم به کاخ صاحبقرانیه و موزه حوض‌خانه، کوشک احمد شاهی، موزه جهان‌نما و کتابخانه اختصاصی اشاره داشته باشیم.

 

راه دسترسی مجموعه کاخ نیاوران

پیش از این نیز به شما گفتیم که می توانید از طریق میدان نیاوران و خیابان باهنر به سمت کاخ نیاوران حرکت کنید. ولی در صورتی که قصد دارید از طریق حمل و نقل عمومی به سمت این مجموعه بروید بهترین روش، استفاده از متروست ولی اتوبوس های شرکت واحد نیز در این مسیر فعالیت می کنند. شما باید برای رسیدن به کاخ نیاوران در ایستگاه میدان تجریش پیاده شده و سپس با چند دقیقه پیاده روی به سمت میدان قدس بروید و در نهایت نیز از طریق اتوبوس های حمل و نقل عمومی به سمت کاخ نیاوران بروید.

 

کاخ نیاوران اتاق فرح

یکی از مجلل ترین اتاق هایی که در کاخ نیاوران راه اندازی شده است، مربوط به فرح پهلوی است که فضای بسیار خاصی دارد. در این اتاق تمامی وسایلی که در داخل کاخ به کار گرفته شده است، از برندهای بسیار خاص بوده و یک فرش تمام دست بافت را نیز در کف این اتاق مشاهده می کنید.

کاخ نیاوران اتاق فرح

 

کاخ نیاوران ساعت بازدید

با تاریک شدن هوا در ساعات مختلف مدیریت کاخ نیاوران نیز فعالیت خود را به همان صورت مشخص می کند. در تابستان و روزهای تعطیل ممکن است کاخ نیاوران تا ساعت 7:30 شب نیز فعالیت داشته باشد ولی باید ابتدا با مجموعه تماس برقرار کنید.

بهار و تابستان ۹ تا ۱۹ و پاییز و زمستان ۸ تا ۱۷

 

عکس شاه در کاخ نیاوران

در طی سال هایی که خانواده پهلوی از کاخ نیاوران استفاده می کردند، به دلیل ساختار منحصر به فردی که این کاخ داشت، عکس های متنوعی از آن ها در این مجموعه گرفته شد. ما در این بخش برخی از بهترین عکس ها را برای شما آماده کرده ایم.

 

فاصله کاخ نیاوران تا میدان تجریش

بر اساس داده های گوگل مپ فاصله کاخ نیاوران تا میدان تجریش، دقیقا 5.3 کیلومتر است که می توانید با استفاده از مترو و خطی های تاکسی به سمت کاخ نیاوران حرکت کنید.

 

کاخ نیاوران و سعداباد

در صورتی که قصد دارید برای اوقات خوشی به یکی از دو کاخ اصلی تهران بروید، ما پیشنهاد می کنیم ابتدا به کاخ نیاوران بروید و بخش های مختلف آن را بررسی کنید. با وجود اینکه کاخ سعد آباد از نظرات مختلف بسیار بزرگتر است، ولی طراحی کاخ نیاوران به حدی منحصر به فرد است که تمامی بازدیدکنندگان را جذب خود می کند.

 

قیمت بلیط کاخ نیاوران ۱۴۰۲

خوشبختانه به منظور اینکه دسترسی تمامی متقاضیان به کاخ نیاوران باز باشد، مدیریت این مجموعه قیمت آن را در سال 1402 بسیار پایین در نظر گرفته اند و می توانید با 5 هزار تومان از امکانات مجموعه بازدید کنید.

 

 مطالب مرتبط:

دارآباد تهران؛ معرفی کامل (نقشه و دیدنی‌های دارآباد)

دربند تهران، تاریخچه و عکس و بهترین تفریحات

Loading

امتیاز شما به این صفحه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن