قولنامه هولوگرام دار

اجاره نامه هولوگرام دار (دارای کد رهگیری) چیست؟

ممکن است تا به حال نام اجاره نامه با کد رهگیری یا اجاره نامه هولوگرام دار به گوشتان خورده باشد. معمولا این نوع اجاره نامه یکی از موارد مهم در معامله ملک می باشد. داشتن کد رهگیری در هنگام عقد قرارداد مزایای زیادی را برای طرفین دارد. در این مقاله قرار است به این موضوع اشاره کنیم که کد رهگیری یا اجاره نامه هولوگرام دار چیست؟ چطور می توان آن را دریافت کرد و از کد رهگیری مربوط به ملک استعلام گرفت. پس اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد و داشتن کد رهگیری یکی از موارد کلیدی برای شما در هنگام امضای قراداد ملک است، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

کد رهگیری در اجاره نامه به چه معناست؟

اگر به خاطر داشته باشید در سال های گذشته همه ی معامله ‌های ملکی به حالت دست نویس بین طرفین نوشته می شد.انجام این کار می توانست مشکلاتی را ایجاد کنید اما امروزه قوانین جدیدی ایجاد شده است تا قراردادها و قولنامه هایی که برای ملک نوشته می شود دیگر به حالت دستی نباشد. به همین دلیل و با هدف ایجاد امنیت کافی تصمیم بر این شد که قراداد ها به صورت کد رهگیری دار صادر شود.

به واسطه ایجاد این ویژگی در قرارداد های ملکی می توان علاوه بر ایجاد امنیت، فرآیند دریافت گزارش و آمار از معامله‌ها و قیمت آن‌ها را نیز مطلع شد. از سالی که این موضوع تصویب شد، تمامی مشاوران و بنگاه های ملکی این مسئولیت را بر عهده داشتند تا تمام معاملات و نقل و انتقالات ملکی اعم از قراردادهای خرید، فروش، رهن و اجاره خود را در سامانه هوشمند معاملات مسکن ثبت و کد مربوطه را دریافت کنند.

نکته: دریافت این کد در زمان اجرای و تنظیم قرارداد کاملا ضروری است و نمی توان که آن را دریافت نکرد.

 

داشتن کد رهگیری در قرارداد ملکی چه مزایایی دارد؟

 

می توانید امنیت ملک را تضمین کنید

شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین مزایایی که دریافت کد رهگیری دارد این است که بعد از ثبت قرارداد و دریافت آن، دیگر فروشنده ملک نمی تواند آن را به شخص دیگری بفروشد و یا اجاره دهد. شما می توانید به سادگی به سامانه مربوطه بروید و آخرین وضعیت ملک را مشاهده کنید.

 

بابت تخلیه ملک در زمان مقرر راحتی خاطر داشته باشید

گاهی اوقات برای برخی از مالک خانه ها این موضوع پیش می آید که پس از این که زمان قرارداد ملک به پایان می رسد، مستاجر ملک را تخلیه نمی کند. اگر شما صاحب‌خانه هستید و اجاره‌ نامه که در زمان قرارداد تنظیم می کنید هولوگرام دار باشد و کد رهگیری داشته باشد، امکان تخلیه قانونی ملک را در اختیار دارید و می توانید به راحتی در زمان مقرر شده ملک را از مستاجر تحویل بگیرید در صورت امتناع مستاجر،می توایند حکم تخلیه را دریافت کنید.

 

به سادگی وضعیت ملک را پیگیری کنید

چنانچه قراردادی که تنظیم می کنید، دارای کد رهگیری باشد می توانید به سادگی آب خوردن وضعیت ملک را مورد بررسی قرار دهید و اگر به صورت احتمال یمشکلی پیش آید می توانید از مراجع قانونی آن را پیگیری کنید. علاوه بر این نیز می توانید وضعیت ملک را در طرح‌ های شهرداری مورد بررسی قرار دهید.

 

از فسخ قرارداد توسط فروشنده جلوگیری کنید

هر از گاهی برخی از فروشنده یا صاحب خانه ها به دلایل مختلفی مانند افزایش قیمت ملک، اقدام به فسخ قرارداد می کنند اما اگر در زمان تنظیم قرارداد کد رهگیری دریافت کنید فروشنده یا مالک نمی تواند به هبچ وجه قرارداد را فسخ کند.

 

می توانید از کد رهگیری برای طرح ترافیکی  استفاده کنید

یکی از مشکلاتی که ساکنان شهرهای بزرگ با آن رو به رو هستند این است که با قوانین محدوده ترافیک رو به رو هستند اما یکی از مزایای کد رهگیری این است که می توانید برای عبور و مرور به طرح از آن استفاده کنید. اکنون که این موارد را ذکر کردیم و احتمالا متوجه شدید که داشتن کد رهگیری در قرارداد ملکی چقدر می تواند مهم باشد حتما به این موضوع در زمان قرارداد ملک دقت کنید تا از مشکلات احتمالی که در آینده ممکن است پیش بیاید جلوگیری شود.

 

مراحل دریافت کد رهیگری به چه صورت است؟

 • با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردیم احتمالا تا به حال متوجه شده اید که برای دریافت کد رهگیری بایستی تمام مشخصات قرارداد یا قولنامه را از طریق اینترنت و به وسیله مشاور املاک در سامانه ی مربوطه به نام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنید. دقت داشته باشید که شما نمی توانید این کار را خودتان انجام دهید و تنها مشاوران می توانند نسبت به دریافت کد رهگیری اقدام کنند، البته مشاورانی که در سامانه ثبت معاملات، ثبت‌نام کرده باشند.
 • برای دریافت کد رهگیری لازم است مدارکی را به مشاور ارائه دهید که شامل : اصل مدارک هویتی شامل کارت ملی هوشمند و شناسنامه یا کارت اقامت برای اتباع خارجی به‌همراه اصل مدارک مالکیت می باشد.
 • مدارکی که باید به مشاور تحویل داده شود می تواند به صورت سند، قولنامه، بنجاق یا هرگونه سند دیگر باشد.
 • همچنین اگر خود مالک در آن جا حضور ندارد باید مدارک دیگری مانند وکالت نامه، گواهی انحصار وراثت و… نیز به شماور تحویل داده شود.
 • برای دریافت کد رهگیری تایدیه کد پستی نیز ضروری است.
 • در زمان ثبت قرارداد با کدرهگیری نیاز است تا دو شاهد حضور داشته باشند و مدارک شناسایی نیز ارائه دهند.
 • پس از انجام تمامی این مراحل و پر کردن فرم پیش نویس قرارداد، مشاور اطلاعات مربوطه را در سامانه بارگذاری می کند.
 • بعد از ثبت تمامی اطلاعات و تنظیم قرارداد باید سه نسخه از قرارداد در اختیار مشاور، مالک و مستاجر قرار بگیرد.
 • نکته ای که وجود دارد این است که در بالای برگه قرارداد یک QR کد وجود دارد که با اسکن کردن آن می توانید به تمامی اطلاعات از جمله آدرس دقیق ملک، نام خریدار و فروشنده، نام مالک و مستأجر دسترسی پیدا کنید.

 

چطور می توان از کد رهگیری استعلام گرفت؟

قبل از این که در مورد نحوه استعلام از کد رهگیری صحبت کنیم باید بگوییم که کد رهگیری اجاره نامه مانند دیگر انواع معامله املاک یک عدد ۱۳ رقمی است.بعد از این که ملک مورد نظر شما در سامانه املاک ثبت شود این کد به صورت پیامکی برای شما ارسال می شود. همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم شما می توایند از این کد برای پیگیری‌های بعدی و همچنین دریافت گزارش از بدهی‌های ملک مورد معامله استفاده کنید و اما در مورد نحوه استعلام از کد رهگیری تنها لازم است تا وارد سامانه شوید و کد 13رقمی را وارد کنید و از وضعیت ملک اطلاع پیدا کنید.

 

مراحل آن نیز به شرح زیر می باشد:

برای استعلام کد رهگیری می‌توانید با مراجعه به سامانه ثبت معاملات و املاک کشور و وارد کردن کد ملی و کد رهگیری ۱۳ رقمی صحت قرارداد را بررسی کنید.

 1. وارد سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور می شوید.
 2. منوی خدمات را انتخاب می کنید و گزینه استعلام کد رهگیری را انتخاب کنید.
 3. در صفحه ای که باز می شود باید کد ملی یکی از طرفین قرارداد را وارد کنید و بعد از آن کد امنیتی را بزنید و در نهایت دکمه جست و جو رو بزنید.
 4. چنانچه اطلاعات وارد شده صحیح باشد می توایند قرارداد را مشاهده کنید و نسخه ای از آن را تهیه کنید.

همچنین می توانید از طریق پیامک این کار را انجام دهید که در این صورت باید کد رهگیری را به شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۱ ارسال کنید.

 

و به عنوان سخن آخر…

باید گفت که آژانس مشاوره املاک برای ثبت قرارداد و دریافت کد رهگیری نمی تواند هیچ گونه هزینه ی اضافه ای را دریافت کند. اما شما باید برای ثبت کد رهگری در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، هزینه را پرداخت کنید که این هزینه هر ساله از طرف این سازمان مشخص می شود. و در نهایت اگر قصد دارید خیالتان بابت معمامله ملکی که انجام می دهید راحت باشد حتما در زمان عقد قرارداد کد رهگیری دریافت کنید.

 29,868 نفر این صفحه را دیده اند

3.7/5 - (12 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن