هومتیک، نرم افزار مدیریت شارژ ساختمان

نکات مهم تامین امنیت ساختمان و مجتمع های مسکونی

نکات مهم تامین امنیت ساختمان و مجتمع های مسکونی

مدیریت شارژ ساختمان، استفاده از مجتمع‌های مسکونی و به دنبال آن انجام وظیفه مدیریت ساختمان، با رشد روز افزون جمعیت در شهرهای بزرگ، به یک روال طبیعی تبدیل شده است و تأمین امنیت مجتمع مسکونی برای اهالی آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. در بین مسائل مختلف زندگی شهری، احساس امنیت جایگاه ویژه ای در آرامش و افزایش کیفیت زندگی خواهد داشت. امنیت از نیازهای اساسی انسان است که نحوه ی پاسخگویی به آن تاثیر مستقیم در مدیریت شارژ ساختمان دارد. انسان همیشه در طول تاریخ سعی در پاسخگویی به این نیاز داشته است و برخی از اقدامات او برای حفظ امنیت فردی و اجتماعی اش بوده است با این وجود در سال های اخیر، تغییر ویژگی های جمعیتی، اجتماعی و فرهنگی انسان ها تاثیر زیادی در شکل گیری مسکن و مدیریت شارژ ساختمان داشته است. در این مجتمع‌ها، تعداد زیادی از افراد جامعه زندگی می‌کنند که هر کدام از آنها به اقشار مختلف جامعه تعلق داشته و طبیعتاً تفاوت فرهنگی در آن‌ها بسیار زیاد است. این وضعیت موجب می‌شود که شناخت همه افراد ساکن در مجتمع بسیار سخت بوده و تأمین امنیت آن مشکل‌تر باشد. استفاده از سیستم نگهبانی فیزیکی و حتی استفاده از نرم افزار مدیریت ساختمان، جزو اولین راهکارهایی هستند که در همه مجتمع‌ها به سراغ آن می‌روند به همین دلیل، در این مطلب سعی می‌کنیم که راهکارهای جدید و پیشرفته در زمینه تأمین امنیت این مجتمع‌ها را بررسی کنیم و نقاط قوت آنها را نشان دهیم.

 

 مدیریت شارژ ساختمان و امنیت مجتمع مسکونی را چه مواردی تحت شعاع قرار می‌دهند؟

قبل از اینکه بخواهیم راهکارهای مختلف تأمین امنیت مجتمع مسکونی و هزینه هایی که در مدیریت شارژ ساختمان موثر خواهند بود را معرفی کنیم، طبیعتاً باید بدانیم که این ساختمان‌ها از چه لحاظی مورد تهدید قرار می‌گیرند و سپس با توجه به این موارد، راهکارهای مختلفی را پیشنهاد دهیم. اگر یک مجتمع بزرگ را در نظر بگیریم، نقاط ضعف یا نقاط تهدید کننده آن مواردی زیر هستند:

  1. پارکینگ مجتمع
  2. ورودی اصلی مجتمع

3.ورودی هر واحد مسکونی

  1. بخش‌های داخلی هر واحد
  2. بخش‌های عمومی و کم تردد مجتمع

در فهرست بالا، چند مورد تردد بالایی دارند و معمولاً نمی‌توان همه افراد عبوری از آن را شناسایی کرد. در ضمن، بخش‌هایی از آنها نیز خصوصی و عمومی هستند که تأیید هویت در آنها نیز اهمیت دارد. اولین گام موثر نصب نرم افزار ساختمان و تعیین مدیر و تعریف واحد ها می باشد و در ادامه تنظیم قوانینی در بخش قوانین ساختمان این نرم افزار که رعایت آن برای تمامی ساکنین الزامی باشد. عمده ترین ویژگی این نرم افزار، مدیریت شارژ ساختمان است اما در کنار این موضوع امکانات دیگری نیز دارد.

 

موارد تهدید کننده بخش های خصوصی و عمومی ساختمان را نیز شناسایی کنیم:

دسترسی به واحدهای مسکونی از طریق پارکینگ بسیار راحت است و افراد ناشناس می‌توانند از این طریق خود را به بخش‌های داخلی برسانند. ورودی اصلی مجتمع‌های مسکونی تردد بالایی دارد و شناخت همه افراد عبوری سخت است، پس افراد ناشناس به راحتی می‌توانند خود را به بخش‌های حساس مجتمع برسانند. درب ورودی هر واحد مسکونی برای تأمین امنیت آن بخش و سایر بخش‌های مرتبط با آن اهمیت دارد و باید سیستم امنیتی قوی در آن به کار گرفته شود. هر اتفاقی که در بخش‌های داخلی هر واحد مسکونی رخ دهد، طبیعتاً تمامی بخش‌های داخلی آن مجتمع را تحت تأثیر قرار می‌دهد و لازم است که کنترل شدیدی بر روی آن انجام گیرد. بخش‌های عمومی مانند حیاط و یا بخش‌های کم تردد مانند موتور خانه، قسمت‌هایی هستند که امکان نفوذ از طریق آنها به طبقات مختلف مجتمع‌های مسکونی وجود دارد. تامین امنیت ساختمان نیاز به هزینه و در نتیجه مدیریت شارژ ساختمان دارد تا بتوان بهترین شرایط را بر اساس بودجه فراهم نمود.

 

در ادامه برای هرکدام از این ۵ مورد، پیشنهادهای خواهیم داشت.

 

مدیریت شارژ ساختمان و استفاده از پارکینگ هوشمند برای کنترل ورودی پارکینگ

اولین موردی که به شکل مستقیم با تأمین امنیت مجتمع مسکونی در ارتباط است، بخش پارکینگ است و معمولاً در مجتمع‌های بزرگ برای این بخش راهکاری در نظر گرفته نمی‌شود. استفاده از نرم افزار های مختلف در ساختمان ها و مجتمع ها چه از لحاظ مدیریت شارژ ساختمان و چه از لحاظ حفظ امنیت و سایر موارد بسیار مرسوم گردیده است. یکی از  این موارد، استفاده از پارکینگ هوشمند است. این پارکینگ، از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده‌اند که بخش سخت افزاری آن برای جمع آوری اطلاعات و بخش نرم افزاری آن برای آنالیز اطلاعات و تأیید هویت به کار برده می‌شود. در سیستم پارکینگ هوشمند، ممکن است از کارت‌های هوشمند و یا کارت های تردد معمولی استفاده شود.

نحوه استفاده از این پارکینگ‌ها بدین صورت است که اطلاعات صاحب خودرو در بخش نرم افزاری ذخیره شده و به او یک کارت تردد یا یک تگ داده می‌شود تا بر روی خودروی خود نصب کند. زمانی که یک خودرو قصد خروج و ورود به پارکینگ را داشته باشند، این اطلاعات توسط دستگاه کارتخوان یا سخت افزار، دریافت شده و پس از احراز هویت، مجوز ورود یا خروج صادر می‌شود. در این سیستم، امکان ورود یا خروج افراد ناشناس وجود ندارد و در صورت مواجهه با چنین موردی، سریع تیم‌های امنیتی مطلع می‌شوند. در واقع، دستگاه کارت خوان بر روی ورودی پارکینگ نصب شده و یک تگ در داخل خودرو نصب می‌شود. بنابراین، هنگام تردد خودرو، بدون نیاز به اسکن کارت یا هر فعالیتی دیگری، ورودی پارکینگ باز شده و خودرو می‌تواند تردد داشته باشد. هزینه نصب، نگهداری و تعمیر این دستگاه در مدیریت شارژ ساختمان بسیار موثر است و در محاسبه شاژ هر واحد باید مد نظر گرفته شود.

 

 نصب سیستم کنترل تردد و کنترل دسترسی برای ورودی مجتمع

یکی از مواردی که امنیت مجتمع مسکونی را تهدید می‌کند، شلوغی بیش از حد در ورودی این مجتمع‌هاست. در اینجا، شناخت همه افراد در حال تردد سخت است و لازم است که از تیم‌های حراستی استفاده شود. یکی از راهکارهای پیشنهادی، وجود یک دستگاه شناسایی و یک کارت تردد وابسته است و لازم است که کلیه افراد در حال تردد، هویت خود را در این دستگاه ثبت کنند. در واقع، درب مجتمع مسکونی همیشه بسته می‌ماند و تنها زمانی که افراد دارای کارت تردد قصد ورود داشته باشند، این درب باز می‌شود. کارت‌های تردد، همانند کلید معمولی عمل می‌کنند و اگر فردی قصد ورود به ساختمان یا منزل مسکونی خود را داشته باشند، با نشان دادن کارت تردد خود، به راحتی می‌تواند وارد محدوده مجتمع شود. این روش در حفظ امنیت مجتمع مسکونی بسیار کارآمد است و از ورود افراد غیر مجاز جلوگیری می‌کند. همانطور که قبلا نیز اشاره گردید هزینه نصب، نگهداری و تعمیر این دستگاه در مدیریت شارژ ساختمان بسیار موثر است و در محاسبه شاژ هر واحد باید مد نظر گرفته شود.

 

 

Loading

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن