بخاری بدون دودکش

آیا می توانیم از بخاری بدون دودکش در آپارتمان استفاده کنیم؟

سرد شدن هوا در فصل های پاییز و زمستان، ذهن افراد را به این سمت می کشاند که برای گرم کردن خانه و آشیانه خود باید از چه روش هایی استفاده کنند. این مسئله زمانی اهمیت خود را بیشتر جلوه می‌دهد که بدانید در آپارتمان های جدید از سیستم های تهویه هوایی استفاده می شود که بازدهی نه چندان خوبی به همراه دارند.  علاوه بر این برخی از این سیستم های گرمایشی به دلیل مصرف زیاد برق سبب می شوند شارژ ماهیانه خانه ها افزایش یافته و هزینه زیادی را برای خانوارهای ایرانی در بر داشته باشند . از این رو ایرانی ها بیشتر ترجیح می دهند از بخاری های گازی استفاده کنند که هزینه بسیار کمتری  دارد و استهلاک آنها نیز نسبت به دیگر سیستم های گرمایشی بسیار پایین می باشد.

یکی از عوامل که در سالیان اخیر مخصوصاً برای برج نشینان  سبب شده است که از بخاری های گازی استفاده نکنند بحث دودکش و خارج کردن گازهای کشنده این بخاری ها می باشد. برخی از شرکت های ایرانی نیز به منظور بر طرف کردن این مشکل دست به یک کار ابتکاری زده و از بخاری های بدون دودکش خود رونمایی کرده اند. ایرانی هایی که دوست دارند از گرمای این نوع بخاری ها لذت ببرند با هزینه بسیار کم این محصولات را تهیه کرده و از آن ها در خانه های خود بهره می گیرند. سوالی که برای برج نشینان پیش می آید این است که آیا این بخاری ها که بدون دودکش نیز عمل می کنند کشنده هستند؟ آیا می توان از آن ها در خانه استفاده کرد؟

 

مزیت ها و معایب استفاده از بخاری های بدون دودکش

امروزه افراد پیش از اینکه بخواهند یک جنس را از بازار تهیه کنند تلاش می کنند با مطالعه مزیت ها و معایب آنها تصمیم بگیرند که آیا وسیله‌ به درد آنها میخورد یا خیر.  یکی از ابزاری که در میان ایرانی ‌ها و مخصوصاً دانشجویان بسیار محبوب شده است وسیله بخاری  بدون دودکشی می باشد که در پنج سال اخیر برای گرم کردن خانه ها فوق العاده کاربردی می باشد. امروز قصد داریم با هم به معایب و مزایای این دستگاه ها نگاهی انداخته و مشخص کنیم که آیا خرید آنها برای شما مفید می باشد یا خیر.

 

مزیت استفاده از بخاری های گازی

جابجایی و قابلیت حمل بسیار آسان

برای بسیاری از افراد مخصوصا مستاجران قابلیت حمل وسایل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. بخاری های بدون دودکش از آنجایی که از نظر اندازه بسیار کوچک و مناسب می باشند قابلیت حمل آنها نیز فوق العاده عالی بوده و شما می توانید به صورت تک نفره و انفرادی آن ها را جابجا کنید. وزن این وسایل به حدی پایین می باشد که حتی بانوان خانه دار نیز می تواند به تنهایی آنها را برداشته و جابجا کند. این وضعیت زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که شما بخواهید خانه را گردگیری و تمیز کرده و زمانی که زیر به این وسایل میرسیم نیاز به جابجایی آنها دارید.

 

ابعاد کوچک و جای دادن در هر بخش از خانه

خانه های ما کم کم نسبت به گذشته کوچکتر شده و ما باید به دنبال راه هایی باشیم تا فضا را برای خود مناسب تر بکنیم. یکی از بهترین راه حل ها برای این کار خرید وسایل کوچک و مناسب می باشد. بخاری های گازی بدون دودکش به لطف طراحی منحصر به فرد خود نسبت به بخاری های قدیمی بسیار کوچک بوده و شما می توانید در هر بخش از خانه حتی پشت مبل نیز از آن ها استفاده کنید.

 

قیمت پایین دستگاه نسبت به دیگر وسایل گرمایشی

مشکلات اخیر چند وقت اخیر سبب شده است که تمامی ما پیش از خرید هر محصولی نیم نگاهی به قیمت آن ها بیاندازیم. بدون شک هزینه خرید بخاری های گازی قدیمی امروزه برای بسیاری از ما ممکن نبوده و نمی توانیم هزینه آنچنانی بکنیم. علاوه بر این گاهی اوقات سیستم دودکش آن ها نیز برای ما هزینه های مازادی را در بر دارند. بخاری های بدون دودکش به دلیل فناری جدیدی که در آن ها قرار دارد آنچنان هزینه بر نبوده و شما می توانید با پرداخت نیمی از هزینه دستگاه های دیگر آن ها را تهیه کنید.

 

گرمایش بسیار بالا

در قیاس با دیگر وسایل گرمایشی که در ایران آن ها را مشاهده می کنیم ، بخاری های گازی بدون دودکش توان گرمایشی بالاتری را نسبت به دیگر وسایل از جمله بخاری های گازی و کولرهای گازی دارند. این وسایل به دلیل اینکه گاز طبیعی می سوزانند گرمای تولیدی آن ها خیلی اذیت کننده نیز نمی باشد و برای ما ایرانی ها حس نوستالژی دهه 60 و 70 را تداعی می کند.

 

مصرف بهینه و صرفه جویی در انرژی

همانگونه که شما نیز در جریان هستید هزینه گاز در ایران نسبت به کل دنیا بسیار پایین تر می باشد و این در صورتی است که هزینه استفاده از وسایل برقی بسیار پر هزینه بوده و گاهی سبب می شود قبض برق شما بسیار بالاتر از حد مجاز قرار بگیرد. از این رو می تواند استدلال کرد که در با مصرف بخاری های گازی بدون دودکش شما می توانید در مصرف انرژی تا حد زیادی صرفه جویی کرده و هزینه خود را نیز کاهش دهید.

 

کمک به تزئین خانه و دکوراسیون داخلی

این بخاری ها به دلیل اینکه تازه وارد بازار شده اند از طراحی و دیزاین بسیار شیکی نیز برخوردار هستند. شما به راحتی می توانید به وب سایت یکی از فروشنده های این ابزار سر زده و انواع مدل های این دستگاه ها را مشاهده کنید. تحت تاثیر همین تنوع طراحی است که بسیاری از افراد با وجود اینکه امکان استفاده از بخاری های برقی را دارند ترجیح می دهند از این بخاری ها استفاده کرده تا زیبایی خانه خود را افزایش دهند.

 

معایب استفاده از بخاری های گازی

  • عدم تهویه مناسب هوا
  • امکان خفگی و مرگبار بودن آن
  • رشد کپک و گرد و غبار در خانه

 

تناسب بخاری های گازی با خانه

یکی از اصلی ترین نکاتی که پیش از تهیه این بخاری ها به آن دقت کنید تناسب اندازه بخاری های گازی بدون دودکش با متراژ خانه می باشد. تصور کنید شما خانه دارید که متراژ آن بیش از 100 متر می باشد خرید یک بخاری بسیار کوچک در واقع برای شما کارساز نبود و نمی تواند آن را به درستی گرم کند. دقیقا برعکس این مسئله نیز صادق می باشد؛ در صورتی که شما خانه ای بسیار کوچک داشته باشید خرید یک بخاری بزرگ سبب می شود تمامی فضای خانه گرم شده و تصمیم بگیرید آن را سریعا خاموش کنید.

 

امنیت بخاری گازی بدون دودکش

اصلی ترین مسئله ای که در مورد بخاری ها گازی بدون دودکش وجود دارد امنیت آن ها می باشد. با وجود اینکه در بسیاری از تبلیغات اعلام می شود استفاده از این دستگاه هیچ ضرری در پی ندارد باید به شما بگوییم این مسئله آن چنان صحت ندارد و این بخاری ها می توانند مرگبار باشند. علم شیمی به صراحت بیان می کند در صورتی که شما گاز طبیعی را بسوزانید اکسیژن هوا کاهش پیدا کرده و گاز جدید به نام مونواکسید کربن تولید می شود. این گاز تولیدی یکی از دلایلی است که در فصل زمستان برخی از هموطنان ما در اثر خفگی جان خود را از دست می دهند. از این رو است که در بخاری های سنتی و قدیمی ایران همیشه یک دودکش استاندارد در پشت بخاری ها به کار گرفته می شد تا این گاز را به خارج از خانه منتقل کند. البته شایان ذکر است که تنها دودکش در خارج کردن این گاز تاثیر گزار نبوده و کیفیت خود بخاری نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

 

کاربرد بخاری های گازی بدون دودکش

برخلاف باور بسیاری از کارشناسان که بر این باور هستند از این بخاری ها در هیج شرایطی نمی توان استفاده کرد باید به شما بگوییم شما می توانید این روش گرمایشی را در فضاهای باز مانند بخش بیرونی کافه ها یا حتی سفره خانه های سنتی به کار برده و از گرمایش آن نهایت استفاده را بکنید. به صورت کلی دلیل اینکه شما نمی توانید از این بخاری ها در خانه استفاده کنید عدم تهویه و رفت و آمد مناسب هوا می باشد و در صورتی که شما در مغازه یا یک محیط باز قرار دارید می توانید از آن استفاده کنید.

 

بخاری بدون دودکش برای اتاق خواب

در برخی از مناطق کشور این بخاری ها را رد اتاق کودکان قرار داده و از آنها برای گرم شدن خانه استفاده می کنند. برای این دست از هم وطنان باید بگوییم انجام این کار بسیار خطرناک می باشد. اتاق های کوچک معمولا تهویه مناسبی ندارند و از طرفی نیز کودکان با نشت کمترین میزان گاز مونوکسید کربن دچار مسمویت شده و می تواند زیان های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

 

مطالب بیشتر

روش های کاهش مصرف انرژی در ساختمان

همه چیز در مورد سیستم گرمایش از کف

 30,052 نفر این صفحه را دیده اند

3.6/5 - (18 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن