تهرانسر کجاست

تهرانسر کجاست؟ تاریخچه محله + امکانات و دسترسی ها

اولین باری که به سمت محله تهرانسر رفتم، سال ۱۳۹۱ و زمانی بود که برای سپری کردن خدمت مقدس سربازی باید خودم را به یگان مربوطه معرفی می‌کردم. علی رغم اینکه سال‌ها در غرب تهران زندگی کرده بودم هیچ وقت به محله تهرانسر نرفته بودم و این مسئله برای بسیاری از دوستانم غیر قابل باور بود. از آنجایی که محل خدمت من در شهرک استقلال و غرب تهرانسر بود، تصور می‌کردم تمامی این محله به همین بخش خلاصه می‌شود و سوالی که در ذهنم بود این بود چرا تهرانسر تا این حد محبوب است؟ هفته دوم سربازی همراه با دوستان به خیابان‌های اصلی تهرانسر رفتیم و متوجه شدم این محله تا چه حد بزرگ بوده و یکی از بخش‌های اصلی غرب تهران به حساب می‌آید. حالا همراه با هم نگاهی به اصلی ترین مشخصات این محله می اندازیم.

 

محله تهرانسر کجاست؟

تهرانسر یکی از محله‌های غرب تهران است که در جنوب اتوبان لشکری و غرب آزادگان ساخته شده است. این محله قدیمی تهران که برای کارمندان بخش خصوصی و کارکنان نیروی انتظامی ساخته شده، دارای بافت منحصر به فردی است که دلیل اصلی محبوبیت آن نیز دسترسی راحت و فرهنگ خاص ساکنین آن می‌باشد. بسیاری از تهرانی‌ها تهرانسر را به عنوان یک شبه جزیره در نظر می‌گیرند که سه طرف آن به اتوبان‌های کلیدی شهر متصل است و بخش غربی آن به محله مهرآباد می‌رسد.

 

تاریخچه محله تهرانسر

در زمان قاجاریه و پیش از به قدرت رسیدن رضا شاه، محله تهرانسر مملو از درختان توت و محصولات کشاورزی دیگر بود که همین مسئله منطقه را برای بسیاری از اربابان آن زمان، به یک ییلاق مناسب تبدیل کرده بود.  در اواخر حکومت رضا شاه بود که دولت وقت تصمیم گرفت کاربری این منطقه را به کلی تغییر داده و از آن برای اسکان کارمندان بخش‌های مختلف استفاده کند. با رونق گرفتن شرکت‌های خصوصی و کارخانجات در منطقه ۲۱ بسیاری از این شرکت‌ها به دلیل ارزان بودن زمین‌های این منطقه، تهرانسر را برای ساخت خانه‌های سازمانی انتخاب کردند. همین مسئله سبب شد تا سیل عظیمی از تهرانی‌ها در اوایل دهه ۵۰ به سمت قسمت‌های غربی تهرانسر روی بیاورند. بعد از انقلاب اسلامی به دلیل زمین‌های خالی که در این منطقه وجود داشت، از آن برای اسکان کارکنان کمیته یا همان نیروی انتظامی استفاده شد که به همین دلیل تعداد برخی از خانواده‌های نظامی در این منطقه زیاد می‌باشد.

 

تهرانسر منطقه چند است؟

یکی از بزرگترین منطقه‌های تهران، منطقه ۲۱ است که تهرانسر یکی از بزرگترین و کلیدی‌ترین بخش‌های این منطقه شهرداری تهران به حساب می‌آید.

 

بهترین محله تهرانسر

انتخاب بهترین بخش یک محله، به عوامل متعددی بستگی دارد و افراد برای اینکه بتوانند مهمترین بخش یک محله را انتخاب کنند، باید این موارد را در نظر بگیرند. برای شخص من اگر بخواهم بهترین بخش یک منطقه را معرفی کنم، دسترسی‌ها و امکاناتی که آن بخش در اختیار شما قرار می‌دهند را بررسی کرده و سپس آن بخش را تجزیه و تحلیل می‌کنم. بر اساس مواردی که تا به امروز در منطقه تهرانسر دیده‌ام، باید اعلام کنم بلوار اصلی تهرانسر که مملو از مراکز تجاری و خدماتی است، به دلیل دسترسی به امکانات متفاوت، مهم‌ترین و بهترین بخش تهرانسر به حساب می‌آید. تحت تاثیر همین امکانات است که امروزه بلوار اصلی تهرانسر از کلیدی‌ترین مکان‌ها برای خرید در غرب تهران به حساب می‌آید و افراد برای تهیه وسایل از مناطق دیگر به سمت این بخش روی می‌آورند.

 

علت محبوبیت محله تهرانسر

شکی نیست که تهرانسر یکی از محبوب‌ترین مناطق تهران به حساب می‌آید که اصلی‌ترین دلیل این مسئله دسترسی راحت به بخش‌های مختلف تهران و بافت بسیار خاص این منطقه می‌باشد.  تهرانسر یکی از بخش‌های پایتخت است که ساکنین آن از محله‌های مختلف تهران گرد هم آمده و فرهنگ‌های متفاوتی را شامل می‌شود. وجود مراکز خرید متنوع در کنار راه‌اندازی مراکز درمانی پیشرفته باعث شده کسانی که برای زندگی، این منطقه را انتخاب می‌کنند، کمتر از آن خارج شوند.

محبوبیت محله تهرانسر

 

نقشه تهرانسر

در این بخش قبل از اینکه بخواهیم در مورد دسترسی‌های محله تهرانسر صحبت کنیم، بهتر است ابتدا نقشه آن را با شما به اشتراک بگذاریم.

نقشه تهرانسر

 

دسترسی تهرانسر راحت هست؟

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که سبب شده محله تهرانسر محبوبیت زیادی پیدا کند، دسترسی ساده به این محله است که از سه اتوبان و شریان اصلی تهران می‌توان به سمت این منطقه حرکت کرد. در صورتی که قصد دارید از جنوب تهران به سمت تهرانسر حرکت کنید، اتوبان آزادگان بهترین و اصلی‌ترین راه برای رسیدن به این محله می‌باشد. اگر قصد دارید از غرب یا شرق تهران به سمت تهرانسر حرکت کنید، دو اتوبان لشکری و فتح گزینه‌های فوق‌العاده برای شما می‌باشد.

 

امکانات محله تهرانسر

در طی ۶۰ سالی که محله تهرانسر از مجموعه باغ‌های تفریحی، به محل سکونت تهرانی‌ها تبدیل شده است امکانات متنوعی برای رفاه حال آنها ایجاد شده که شاید مهمترین آن را بتوانیم بخش‌های تجاری آن معرفی کنیم. علاوه بر بخشهای تجاری، شما می‌توانید بیمارستان و مراکز درمانی متعددی را در این محله مشاهده کنید که خدمات درخوری را به شما ارائه می‌دهند.

 

نزدیک ترین مترو به تهرانسر

دو ایستگاه ورزشگاه آزادی و بیمه، نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو برای ساکنین تهرانسر است که می‌توانید بر اساس بخشی از محله که در آن زندگی می‌کنید، یکی را انتخاب کنید. اگر در بخش شمالی تهرانسر ساکن هستید، بهترین ایستگاه بیمه است که اتوبوس‌های خطی میدان آزادی از آنجا عبور می‌کند. ولی اگر قصد دارید از طریق مترو به صادقیه حرکت کنید و از آنجا خط را عوض کنید، ورزشگاه آزادی می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد.

ایستگاه مترو بیمه تهرانسر

 

مراکز بهداشتی تهرانسر

از آنجایی که واحدهای نظامی زیادی در اطراف تهران سر قرار گرفته، مراکز درمانی که برای ‌نیروهای نظامی ساخته شده، در این منطقه زیاد بوده و شما ساکنین نیز می‌توانید از آنها استفاده کنید. درمانگاه صنیع خانی که در شهرک استقلال قرار گرفته، یکی از اصلی‌ترین بیمارستان‌های منطقه ۲۱ به حساب می‌آید که چسبیده به تهران سر است. علاوه بر این، درمانگاه کوثر که قابلیت میزبانی از ۳۰۰ نفر را دارا می‌باشد، در بلوار لاله قرار گرفته. هر دو مرکزی را که در این بخش برای شما معرفی کردیم، خدمات تخصصی و  فوق تخصص را ارائه می دهند که می‌توانید همراه با بیمه‌های مختلف از آنها استفاده کنید.

درمانگاه صنیع خانی تهرانسر

 

مراکز مذهبی تهرانسر

همانگونه که پیش از این نیز ذکر کردیم، منطقه تهرانسر یکی از  محله‌هایی می‌باشد که در آن بافت سنتی تهران قرار گرفته و به همین دلیل بخش مذهبی تهرانسر، نسبت به دیگر نقاط غرب تهران پررنگ‌تر است. در این محله مساجد و تکیه‌های مختلفی همزمان با ماه محرم شروع به فعالیت می‌کنند که در این زمان رفتن به این منطقه خالی از لطف نیست. از جمله مهم ترین مساجد این محل شامل موارد پیش رو می باشد:

  • مسجد جامع حضرت رسول اکرم (ص)
    مسجد جامع حضرت رسول اکرم تهرانسر
  • مسجد النبی
  • مسجد محسنی

 

مراکز خرید محله تهرانسر

پاساژ رضا که در بلوار اصلی تهرانسر راه‌اندازی شده، همراه با مرکز خرید گلستان به عنوان اصلی‌ترین مراکز خرید منطقه تهرانسر به حساب می آیند. علاوه بر این دو پاساژ معروف، دو مرکز خرید ونوس و آرن مال نیز از اهمیت زیادی برای ساکنین تهرانسر برخوردار است و می‌توانید تمام ضروریات خود را از این مراکز خرید تامین کنید. به غیر از این مراکز، در تهرانسر فروشگاه‌های زنجیره‌ای متعددی نیز در دسترس است که می‌تواند نیاز شما را برآورده کند.

مراکز خرید تهرانسر

 

مطالب پیشنهادی:

معرفی شهرک غرب تهران

شهرک لاله منطقه 22 تهران، تاریخچه و امکانات وخدمات و دسترسی ها

معرفی کامل شهرک اکباتان

معرفی دهکده المپیک تهران

Loading

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن