راه های جلوگیری از یخ زدگی از لوله های ساختمان در زمستان

همزمان با نزدیک شدن زمستان و ورود به فصل سرما، لازم است تا یک سری از مراقبت هایی لازم برای ساختمان در این فصل، را انجام دهیم.اصولا یکی از مشکلاتی که در فصل زمستان و در روزهای خیلی سرد،ممکن است ایجاد شود مشکل یخ زدگی لوله های ساختمان است.که برخی از افراد هنگام مواجهه با این موضوع بسیار مضطرب می شوند .در این مقاله قصد داریم بیان کنیم که این مشکل چرا ایجاد می شود و برای رفع و جلوگیری از آن لازم است، چه اقداماتی انجام دهیم.پس اگر شما تا به حال در فصل زمستان با این موضوع برخورد کرده اید، مطالعه این مقاله می تواند برای شما بسیار مفید باشد. پس تا انتهای مطلب با هومتیک همراه باشید.

 

چرا لوله های ساختمان در فصل زمستان یخ می زنند؟

از کودکی و در علوم دبستان به ما آموختند که آب هنگام انجماد منبسط می‌شود و با یک آزمایش ساده این موضوع را به ما نشان دادند که اگر قوطی نوشابه را برای مدت طولانی در فریزر قرار دهید می‌ترکد.بنابراین در روزهای خیلی سرد ممکن است تا آب در لوله منجمد شود به همین شکل منبسط خواهد شد. اگر آب به اندازه‌ی کافی منبسط شود لوله می‌ترکد و آب از آن خارج می‌شود و در نهایت هزینه‌های زیادی را در بر جای می گذارد. به خاطر همین دلیل ساده آب در لوله ها یخ می زند.اما این نکته را هم به یاد داشته باشید که هر چقدر هم که هوا سرد شود، روش هایی وجود دارند که باعث جلوگیری از یخ زدن لوله می شود که شما می‌توانید با انجام آنها از یخ زدن لوله‌ها جلوگیری کنید و هزینه ها و خسارت های احتمالی که این مورد می تواند برای شما ایجاد کند، جلوگیری کنید که در ادامه در مورد این راه کارها صحبت کرده ایم.

 

 5 راهکار عالی برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها در فصل زمستان

 

 

1.عایق بندی لوله آب ها

اولین و ساده ترین راهکارهایی که می توانید برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها در فصل زمستان انجام دهید، عایق بندی لوله ها است.چنانچه لوله‌های آب در سطح خارجی دیوارقرار گرفته اند و در حال یخ زدن هستند، می تواند یک راه به داخل خانه باز کنید تا لوله‌ها در معرض هوای گرم قرار گیرند و از یخ زدیگ آب در آن ها جلوگیری شود.همچنین شما می تواند دور لوله ها را با وسیله ای مانند پشم شیشه پوشانید تا گرم نگه داشته شود و یا این که در دیواره‌ی خارجی منزل، بین لوله‌ها  دیوار از عایق استفاده کنید.

 

2.درزگیری ترک ها و حفره های اطراف خانه

با توجه به این که طراحی خانه ها به سمت مدرن شدن پیش می رود و در این نوع طراحی خانه وجود سیم و لوله ها روی دیوار اصلی به طوری که قابل مشاهده باشد، چنان خوشایند نیست. بنابراین این روزها کابل ها، سیم ها، لوله ها بیشتر در درون دیوار قرار می گیرند که به طور معمول بیشتر در معرض هوای سرد خارجی هستند. همین موضوع می تواند به یکی از دلایل اصلی برای یخ زدگی لوله ها تبدیل شود. با توجه به این موضوع  اگر نگران افت دما هستید، بایستی تمامی ترک‌ها و حفرات نزدیک به لوله‌های آب را  بریا جلوگیر یاز ورود سرما و خروج گرما درزگیری کنید.

 

3.استفاده از نوار گرمایشی

نوارهایی تحت عنوان، نوارهای گرمایشی وجود دارند که شما می تواند از آن ها برای عایق بندی لوله ها و جلوگیری از یخ زدگی استفاده کنید.برای استفاده از این نوارها تنها کافی است که آن ها را به لوله بپیچید به طوری که اطراف لوله را کاملا بپوشاند. البته در استفاده از این نوارها نکات ایمنی نیز وجود دارد که حتما باید آن ها رعایت کنید تا از خطرات احتمالی آن که آتش سوزی است جلوگیری شود.راهکار جایگزنی به جای استفاده از نوارهای گرمایشی نیز وجود دارد که استفاده از لامپ های منعکس کننده گرما در یک فضای بسته و خشک استفاده است.شما می توانید در محل هایی که مستعد انجماد هستند، یک لامپ ۶۰ واتی قرار دهید تا دیوارها و لوله‌ها را گرم کند. اما حتما از این موضوع اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه ماده ای که سبب آتش سوزی شود در آنجا وجود نداشته باشد.

 

4.بالاتر نگه داشتن دمای لوله ها از نقطه انجماد آب

اصولا همیشه  لوله های آب را در مکان هایی سرد در محدوده انباری، اتاق زیر شیروانی یا نزدیک دیوار خارجی نصب می شوند و همین موضوع سبب انجماد آب درون لوله ها می شود. فرآِیند انجماد آب زمانی اتفاق می افتد که گرمای آب به سرعت به هوای سرد منتقل شود. اصولا لوله ها نمی توانند تحت شرایط و آب هوای خیلی خیلی سرد در برابر انجماد مقاوت کنند و در نهایت هرچقدر هم که لوله استحکام زیادی داشته باشد، انبساط آب می‌تواند سبب شکستن آن بشود.اگر برای شما ممکن است سعی کنید لوله ها را به وسیله عایق بندی یا یک سیستم گرمایی در دمایی بالاتر از دمای انجماد آب نگهداری کنید تا از یخ زدگی آنها جلوگیری شود.

 

5.باز گذاشتن درب کابینت ها

در نهایت یکی از ساده ترین کارهایی که در خانه می توانید انجام دهید و به واسطه انجام این کار می توانید از یخ زدگی لوله های آب جلوگیری کنید، باز گذاشتن درب کابینت زیر سینک و روشویی استد دقیقا جایی که بخشی از لوله های آب در آنجا قرارگرفته است.این کار سبب می شود تا هوای گرم داخل منزل به لوله های سرد برسد و یخ زدگی آن ها جلوگیری شود.

 

اگر با ترکیدن لوله روبرو شدیم، چه اقدامی باید انجام دهیم؟

چنانچه شما با مشکل ترکیدگی لوله ها در ساختمان یا خانه روبه رو شدید. در مرحله اول باید ورودی اصلی آب را پیدا کرده و آن را قطع کنید تا از ایجاد مشکلات و خسارت های بیشتر جلوگیری شود.در مرحله بعدی باید تمامی وسایل برقی که در منزل موجو است از برق قطع کنید تا مبدا به آن ها صدمه ای وارد شود. و بعد از انجام این عملیات بهتر است که کار را به کاردان سپارید و از یک متخصص لوله کش درخواست کنید که بریا مشاهده و تعمیر این وضعیت به شما کمک کند.

 

سخن آخر….

باید بگوییم تا جایی که برای شما امکان دارد در فصل سرد سال از وسایل و تجهیزات خانه مراقبت کنید تا خسارت و صدمه ای به آن ها وارد نشود چرا که این صورت باید هزینه های زیادی بابت تعمیر آن ها پرداخت کنید.در این مقاله دلیل، یخ زدگی لوله های ساختمان در فصل زمستان، راهکارهایی برای جلوگیری از ایجاد این مشکل و… را بیان کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

 

بیشتر بخوانید : 

هزینه گرفتگی لوله و فاضلاب با مالک است یا مستاجر؟

قوانین مربوط به نشت و گرفتگی لوله های اختصاصی و مشترک

نکات مهم در مورد تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان

 2,203 نفر این صفحه را دیده اند

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن