سرویس کولر گازی شامل چیست؟

معمولا برای این که کولر شما عمر بیشتری داشته باشد لازم است تا فرآیند سرویس کولر گازی هرچد وقت یک بار انجام شود. شما می توانید این کار را به مجموعه هایی که خدمات تعمیر و نصب کولر گازی را انجام می دهند، بسپارید. در این مقاله قصد داریم تمام آنچه که لازم است در مورد سرویس کولر گازی بدانید به شما آموزش دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

سرویس کولر گازی چیست؟

سرویس کولر گازی عموما به مجموعه از خدماتی گفته می شود که با انجام این خدمات کولر گازی می تواند عمر زیاد و بیشتری داشته باشد و در کنار آن سبب مصرف کمتر و کنترل انرژی نیز می شود.خدمات سرویس کولر گازی شامل موارد زیر می باشد:

  1. نصب کولر گازی
  2. تعمیر کولر گازی
  3. شستشوی دستگاه ( که این فرآیند شامل شستشوی پنل داخلی و خارجی می باشد.)
  4. تست کردن تمام اجزای دستگاه
  5. خدمات پس از فروش

نحوه ی سرویس کولر گازی به چه صورت است ؟

معمولا همراه با کولر گازی خریداری شده یک دفترچه راهنما وجود دارد که جزئیات دسترسی و تمیز کردن فیلترهای هوا و سایر قطعات قابل نگهداری را به طور کامل برای کاربر شرح داده است و با استفاده از آن تا حدودی می توانید با فرآیند سرویس کولر گازی آشنا شوید اما برای انجام این کار بهتر است که از افرادی که در این زمینه تخصص دارند کمک بگیرید.سرویس کولر گازی باید به صورت مداوم و به صورت حرفه ای انجام شود. افرادی که این کار را انجام می دهند در مرحله ی اول سطح گاز کولر را بررسی کرده، بخش مربوط به ترموستات را آزمایش می کنند و در نهایت اطمینان حاصل می کنند که تمامی قطعات داخلی در وضعیت مناسبی قرار دارد.

 

همانطور که گفته شد انجام این کار باعث افزایش طول عمر کولر گازی می شود. برخی از تولید کنندگان توصیه می کنند کولر های گازی باید سالی یک بار سرویس دهی شوند. برخی دیگر معتقدند تا زمانی که دستورالعمل ها را رعایت کنید و مرتبا فیلترها و واحدها را تمیز کنید نیاز به انجام این کار وجود ندارد. در ادامه برخی ار مراحل سرویس کولر گازی را برای شما شرح می دهیم.

چگونگی انجام سرویس کولر گازی:

۱.تمیز کردن فیلتر های گرد و غبار

باید این موضوع را بدانید که در قسمت داخلی کولر گازی یک فیلتر گرد و غبار وجود دارد که این فیلتر  نیازمند رسیدگی مداوم و منظم می باشد و باید عملیات تمیز کردن آن را هرچند وقت یک بار انجام دهید.چنانچه این فیلتر تمیز نشود و دچار گرفتگی شود، کارکرد کولر برای جریان هوا دشوارتر و در نهایت خنک سازی هوا نیز به کندی صورت می گیرد. این مورد می تواند به معنای افزایش هزینه باشد چرا که می تواند به سایر قسمت ها آسیب برساند و در نهایت موجب خرابی کلی دستگاه شود.

 

تعویض فیلترها و تمیز کردن آن ها خیلی آسان است. تولید کنندگان کولر های گازی توصیه می کنند فیلترهای گرد و غبار را هر چند هفته یک بار تمیز کنید، البته به این بستگی دارد که هر چند وقت یک بار از کولر گازی استفاده می کنید.بنابر این موضوع هرچه بیشتر از کولر گازی استفاده کنید، بیشتر باید فیلترها را تمیز کنید که عموما این اتفاق در فصول گرم سال رخ می دهد و دستگاه نیاز به رسیدگی بیشتری دارد. برای مثال اگر عمدتا از کولر در فصل تابستان استفاده می کنید، بایستی یک بار در فصل بهار فیلترها را تمیز کنید تا برای فصل اوج گرما آماده شود و دوباره وقتی فصل گرما تمام شد نسبت به تمیز کردن فیلتر اقدام کنید.

 

برای تمیز کردن فیلتر ها باید آن ها را از دستگاه خارج کنید و سپس با یک وسیله دمنده هوا مانند با جارو برقی و فرچه آن فرآیند پاک سازی فیلتر ها را انجام دهید. اگر فیلترها بسیار کثیف هستند و بیش از حد جرم دارند، برای تمیز کردنشان می توانید از آب گرم به همراه مواد شوینده  استفاده کنید و آن ها را شسته و آبکشی کنید.

 

نکته: قبل از اینکه آن ها را مجددا داخل کولر گازی قرار دهید، اطمینان حاصل کنید که کاملا خشک هستند در غیر این صورت می توانند به دستگاه آسیب جدی وارد شود.

۲. تمیز نگه داشتن کویل های دستگاه

مرحله دوم سرویس کولر گازی تمیز نگه داشتن کویل های کولر گازی می باشد. کویل و لوله مویی های کندانسور که در قسمت داخلی کولر گازی قرار دارند، در طی ماه های کارکردی که داشته اند، گرد و خاک زیادی را به خود جمع می کنند مخصوصا کندانسور که بیشتر با محیط بیرونی در ارتباط است.با گذشت زمان، کویل تبخیر کننده خاک را جمع می کند و این گرد و غبار جریان هوا را کاهش داده و لوله های مسی را عایق می کند و توانایی جذب حرارت را کاهش می دهد و این باعث می شود تا از عملکرد مفید کولر کاسته شود و کمتر بتواند در خنک سازی جریان هوا کمک کند. برای جلوگیری از بروز این مشکل، پیشنهاد می شود که هر ساله کویل و لوله مسی مویی تبخیر کننده کولر های گازی بررسی شوند و اگر نیاز باشد به طور کامل پاکسازی شوند.یک راه ساده برای تمیز کردن کوبل های کولر گازی استفاده از یک شلنگ آب است. البته باید به این موضوع دقت کنید که برای افزایش بهره وری و عملکرد بهتر کولر گازی شما باید کندانسور و کویل آن را تمیز نگه دارید.

سرویس کولر گازی در چه زمانی باید انجام شود؟

 

۱.بعد از هر دوره استفاده :

معمولا توصیه می شود بعد از هر دور استفاده از کولر گازی یک بار به طور کامل آن را سرویس کنید انجام این کار سسب می شود تا علاوخ بر افزایش عمر کولر از ایجاد بو نا مطبوع و قارچ در داخل جلوگیری شود.

 

انجام سرویس دو ساله :

در این نوع سرویس باید صفحه های فیلتر گرد و غبار را در قسمت داخلی دقیقا مطابق با دستورالعمل تمیز و یا تعویض کنید.

 

سالانه :

که در سرویس دهی سالانه باید واحد بیرونی را کاملا سرویس کرده و هرگونه کثیفی و انسداد پاک سازی شود.

نکاتی که باعث افزایش عمر کولر گازی می شود؟

  • ۱.سعی کنید همیشه کولر گازی را تمیز نگه دارید.برای انجام این کار می توانید از یک فرچه کمک بگیرید و باله های کولر را با استفاده از آن تمیز کنید. فقط به این موضوع توجه داشته باشید که باله ها بسیار شکننده هستند و به راحتی خم  می شوند و در نهایت منجر به شکستگی آن ها می شود. بنابراین سعی کنید که با نهایت دقت این کار را انجام دهید و حتی می توانید برای انجام آن از دفترچه راهنما که همراه با کولر است کمک بگیرید.
  • ۲.به طور مداوم فیلتر های گرد غبار و کویل های را تمیز و بررسی کنید.
  • ۳. محل نصب یونیت‌ها، اتصالات، لوله‌کشی‌ها و تمامی موارد مربوط به نصب کولر گازی و … را هر چند وقت یک بار بررسی کنید و بااتجام این کار متوجه خواهید شد که استانداردهای نصب کولرگازی رعایت شده است یا خیر که در غیر این صورت باید از یک تکنسین برای رفع مشکل کمک بگیرید.

 

نتیجه گیری:

برای این که عمر کولر گازی شما بیشتر شود و از هزینه هایی که باید بابت تعمیر آن پرداخت کنید بکاهید لازم است تا هرچند وقت یک بار فرآیند سرویس کولر گازی را انجام دهید که در این مقاله به طور کامل همه چیز را در مورد آن شرح دادیم.امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

 

 

بیشتر بخوانید :

هزینه تعمیر کولر بر عهده مستاجر است یا موجر؟

Loading

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن