مراحل درخواست کنتور برق

مراحل درخواست کنتور برق (با جزئیات کامل 1400)

انرژی برق یکی از ملزومات زندگی امروزی آپارتمان نشینی محسوب می شود . امروزه وجود برق در زندگی انسانها باعث شده است تا زندگی آسوده تر به پیش رود . وجود انرژی برق باعث شده است تا بتوانیم از وسایل برقی نظیر جارو برقی ، ماشین لباسشویی ، کولر ، یخچال ، تلویزیون استفاده کنیم و از فواید آن در راستای زندگی راحت تر بهره بگیریم . انرژی برق در نیروگاه ها از طریق سوخت های فسیلی بدست می آید همچنین بخشی از برق کشور از طریق انرژی باد ، آب و انرژی هسته ای بدست می آید . برق تولید شده در این مکان ها از سیم ها و کابل های مخصوص ، به شهر ها و منازل مسکونی و کارخانجات صنعتی و …منتقل می شود . امروزه برق در زندگی انسان ها نقش پر رنگی دارد تا جایی که زندگی بدون برق خیلی مشکل است . همانطور که قبلاً به آن اشاره شد وجود برق برای انسان امروزی یکی از ضروریات محسوب می شود برای اینکه بتوانید منزل خود را به نعمت برق مستفید کنید لازم است تا یکسری از کارهای اداری را پشت سر بگذارید تا امکان بهره مندی از این نعمت خدادادی را داشته باشید . در این مقاله به مراحل درخواست کنتور برق خواهیم پرداخت تا بدانیم چه مراحلی را باید طی کنیم تا برای منزل خود کنتور برق وصل کنیم .

 

مراحل لازم برای گرفتن کنتور برق

مالکینی که قصد دارند برای ساختمان خود انشعاب برق خریداری کنند می توانند به سایت اینترنتی شرکت توزیع برق مراجعه کنند و از قسمت میز خدمت الکترونیک شرکت توزیع نیروی برق درخواست انشعاب برق خود را ثبت کنند . ایجاد میز خدمت الکترونیکی باعث شده است تا مراجعات حضوری افراد به حداقل خود برسد . در این قسمت به مراحل که لازم برای درخواست انشعاب برق می پردازیم و هریک از این مراحل را توضیح خواهیم داد .

 

1- افراد برای ثبت درخواست انشعاب برق ابتدا باید به سایت اداره ی برق استان خود مراجعه کنند و در آنجا درخواست انشعاب برق خود را ثبت نمایند . برای اینکه بتوانید درخواست انشعاب برق خود را به ثبت برسانید باید تصاویر اسکن شده از مدارک شناسایی خود نظیر کارت ملی ، تصویر سند تک برگ ملک و تصویر جواز ساخت صادره از شهرداری را همراه خود داشته باشید تا در صورت لزوم آنها را در سایت بارگذاری کنید بعد از اتمام ثبت درخواست یک کد پیگیری به شما داده می شود و کارشناسان مربوطه درخواست شما را بررسی می نمایند و از طریق ارسال پیامک تمام مراحل پیشرفت کار را به شما اطلاع می دهند .

 

2- در مرحله بعد در صورت اینکه ثبت درخواست شما به خوبی پیش رفت ، کارشناسان مربوطه درخواست شما را بعد از بررسی های لازم وارد مرحله ای می کنند که لازم است این کارشناسان با مراجعه ی حضوری به محل ساختمان ، از اصالت مدارک بارگذاری شده در سایت اطمینان حاصل نمایند . در این مرحله کارشناسان یک گزارش فنی از بازدید خود تهیه می نمایند . پس از طی مراحل ذکر شده قرارداد الکترونیکی تامین برق برای شما ارسال می شود و شما بعد از بررسی آن ، این قرارداد الکترونیکی را در سایت ذکر شده تائید می نمایید . در انتهای این قسمت شما باید هزینه ها و فیش صادره جهت قرارداد را تسویه نمائید .

 

3- در انتها بعد از طی مراحل بالا و اطمینان از تائید درخواست ، شما باید به شرکت های سازنده ی تابلوی برق مراجعه کنید دقت داشته باشید که این شرکت ها باید به تائید اداره ی برق رسیده باشد . بعد از خرید کنتور برق باید آنرا در محل مناسبی نصب نمائید تا بعداً کارشناسان اداره ی برق به ساختمان شما مراجعه کنند و انشعاب برق شما را به کنتور متصل نمایند .

 

نکات ایمنی لازم درباره ی کنتور برق چیست ؟

به هیچ وجه بدون آگاهی در کنتور برق دستکاری نکنید زیرا کوچکترین اشتباه در هنگام دستکاری کنتور می تواند خطرات جبران ناپذیری داشته باشد .
هنگامی که میخواستید سیم کشی ساختمان خود را انجا دهید حتماً باید این سیم کشی را از فیوز برق قطع نمایید زیرا اتصال به فیوز می تواند باعث برق گرفتگی افراد شود .

در انتخاب محل نصب کنتور دقت کافی داشته باشید و آنرا در محل مناسبی نصب نمایید در صورت نیاز یا بروز هرگونه حادثه بتوانید به آسانی به آن دسترسی داشته باشید . در هنگام سیم کشی برق ممکن است برخی نقاط دچار اتصالی و در برخی حالات دچار آتشسوز شود پس بهتر است در این مواقع سریعاً کنتور را قطع نمایید .
همیشه نکات ایمنی و استفاده ی درست و صرفه جویی در مصرف برق را در الویت خود قرار دهید .

 

در زمینه ی تامین انشعاب برق ساختمان ممکن است چه تخلفاتی صورت بگیرد ؟

برخی از افراد با بی توجهی و کوتاهی در زمینه ی مسئولیت اجتماعی و شهروندی خود ، اقدام به اتصالات غیر مجاز برق می نمایند . این گونه افراد با متصل کردن سیم برق به شبکه ی سراسری برق از قسمت تیرهای چراغ برق ، اقدام به دزدی و سرقت برق مینمایند و این عمل آنها مصداق واقعی جرم پنداشته می شود زیرا بدون کسب هیچ گونه مجوزی اقدام به این کار می کنند و حق سایر شهروندان را ضایع می نمایند . قانون مجازات اسلامی برای اینگونه از افراد مجازات هایی را پیش بینی کرده است .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا