مزایا و معایب خانه ویلایی و آپارتمان

خانه های مسکونی امروزه به دو بخش اصلی آپارتمانی و ویلایی تقسیم می شوند و افرادی که قصد دارند صاحب خانه شده و یا تجربه مستاجر نشینی را داشته باشند یکی از این دو انتخاب را پیش رو دارند. از آنجایی که مبحث آپارتمان نشینی برای بسیاری از خانواده های سنتی که سالها در خانه های حیاط دار و ویلایی زندگی کرده اند تجربه جدیدی می باشد اطلاعات چندانی نسبت به مزایا و معایب این سبک زندگی ندارند. از این رو ما در هومتیک قصد داریم بر اساس تجربه خود و کاربران وب سایت مهمترین مزیت ها و ویژگی های هر یک از این سبک زندگی را بیان کرده و سپس معایب آنها را نیز بازگو کنیم. به منظور اینکه در این امر ما را یاری فرمایید می توانید در بخش دیدگاه‌ها و نظرات خود را نیز با ما به اشتراک بگذارید.

 

خانه ویلایی چیست؟

خانه ویلایی

بر اساس تعاریف موجود در کتاب های انگلیسی زبان خانه ویلایی به خانه ای اطلاق می شود که بیشتر از دو طبقه نبوده و فضای زیر شیروانی را نیز به عنوان انباری و یا اتاق پنهان در نظر گرفته می شود. حال اگر بخواهیم برای شما خانه ویلایی را با یک مثال تعریف کنیم بهترین نمونه خانه های قدیمی می باشد که پدربزرگ و مادربزرگ های ما در آن زندگی می کردند. آیا تا به حال سریال پدر سالار را دیده اید ؟ در آن خانه بزرگ که وسط حیاط حوضچه ای بسیار زیبا قرار داشت تمامی اهالی یک خانه در کنار هم قرار داشتند و هر بخش خانه مختص به یک عضو آن بود. بهترین مثال برای خانه ویلایی دقیقا همان خانه می باشد، البته شایان ذکر است خانه های ویلایی امروزی بسیار زیباتر و لاکچری تر بنا شده اند و با تزیین و دکوراسیون اروپایی به حدی زیبا می‌باشند که کمتر کسی حاضر می شود این خانه ها را رها کرده و به سمت آپارتمان نشینی روی بیاورد. خانه های ویلایی اولین بار در روم باستان و توسط خاندان های مشهور و طبقه اول طراحی شد که برای گذراندن تعطیلات به بیرون از شهر سفر می کردند.

 

مزیت های خانه های ویلایی

تغییر سبک زندگی و همچنین پیشرفت های تکنولوژیکی افراد را بر این واداشت تا از فضاهای موجود در آسمان استفاده کرده و خانه های ویلایی شیکی که در مراکز شهر دیده میشد را تخریب کنند. امروزه ما خانه های ویلایی را تنها در بخش های کناری شهرها مشاهده می کنیم ولی همین خانه ها برای بسیاری از افراد ایده آل ترین مکان برای زندگی می باشند. در این بخش قصد داریم به ویژگی های اصلی خانه های ویلایی اشاره کرده و به شما بگوییم چرا باید این سبک زندگی را به آپارتمان نشینی ترجیح داد.

 

فضای باز و قابل دسترس

فضای باز در خانه ویلایی

بدون شک مهمترین و اصلی ترین مزیت حضور در خانه های ویلایی فضایی می باشد که به شما اجازه میدهد دکوراسیون داخلی خانه را بر اساس تجربه و علایق شخصی طراحی نمایید. از آنجایی که خانه های ویلایی حداقل ۲۰۰ متر می باشند شما می توانید از این فضا به نحو احسنت استفاده کرده و تمامی نیازهای خود را برطرف نمایید. شما می توانید خانه های ویلای را هر زمان که می خواهید بنا بر سلیقه خود تغیر داده و از دکوراسیون های مدرن و به روز در خانه استفاده کنید.

 

عدم وجود محدودیت و قوانین آپارتمان نشینی

یکی از اصلی ترین دغدغه های آپارتمان نشین ها وجود محدودیت ها و قوانین خاصی می باشد که سبب می شود بسیاری از افراد نتوانند فعالیت های مد نظر خود را دنبال کنند. به عنوان مثال شما در آپارتمان نمی توانید بیشتر از ۷۰ دسی بل صدا ایجاد کنید و همین مسئله برای برگزاری مهمانی ها مشکل زا می شود.  علاوه بر این در برخی از آپارتمان ها تحت تاثیر فضای کم شما امکان استفاده از پارکینگ های مازاد را دارا نمی باشید ولی زمانی که از خانه های ویلایی صحبت به عمل می آید تمامی این محدودیت ها از میان رفته و شما می‌توانید مهمانی های خود را بدون دغدغه برگزار کرده و یا از فضای موجود در پارکینگ به صورتی که مدنظر خودتان هست استفاده کنید.

 

امکان نگهداری از حیوانات

نگهداری سگ در خانه ویلایی

بر اساس داده های جمع آوری شده در کشور ایالات متحده آمریکا بیش از 30 درصد مردم دنیا دارای حیوانات خانگی می باشند. از این رو دارا بودن فضایی برای نگهداری از حیواناتی همچون سگ و گربه امروزه به یکی از اصلی ترین دغدغه های مردم تبدیل شده است. بسیاری از آپارتمان ها و برج ها اجازه نگهداری از حیواناتی همچون سگ و گربه را تحت تاثیر مسائل بهداشتی و آلودگی صدا را نمی دهند و از این رو افرادی که قصد دارند از این حیوانات نگهداری کنند تلاش می کنند خانه های ویلایی اجاره کنند.  مادامی که شما خانه ویلایی در اختیار دارید می توانید بخشی از حیات را به حیوان مدنظر خود اختصاص داده و نه ‌تنها بهداشت فردی و خانه را حفظ کنید بلکه فضای مناسب را برای خود حیوان نیز تعیین نمایید.

 

وجود حیاط برای دکراسیون شیک

حیاط در خانه ویلایی

تمامی خانه های ویلایی دارای حیاطی دلباز و بزرگتر از فضای خانه می باشند که این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید با نصب سایبان یا آلاچیق فضایی را طراحی نموده تا با حضور در آن اوقات فراغت خوبی را برای خود رقم بزنید. علاوه بر این شما می توانید با راه اندازی یک استخر سرباز تابستان گرم را به خوبی سپری کنید.

 

معایب زندگی در خانه ویلایی

با وجود تمامی مزایا و امکاناتی که خانه های ویلایی در اختیار شما قرار می دهند معایب و مشکلات منحصر به فرد خود را نیز دارا می باشند که برای بسیاری از افراد امکان سکونت در آنها را غیر ممکن می کند.

 

قیمت بالای خانه های ویلایی

اصلی ترین مشکل و عیب خانه های ویلایی قیمت بسیار بالای آنها میباشد.  از آنجایی که متراژ این خانه ها بسیار بزرگ بوده این امکان برای بسیاری از افراد فراهم نیست تا بتوانند آنها را خریداری و یا حتی اجاره نمایند از این رو است که آنها ترجیح می دهند خانه های آپارتمانی را برای سکونت برگزینند.

 

هزینه بالای تعمیر و نگهداری

هزینه تعمیر و نگهداری خانه ویلایی

هنگامی که شما مالک یک خانه ویلایی هستید تمام مسئولیت های نگهداری از شیرآلات،  تمیز کردن خانه  و بررسی مشکلات عمومی بر عهده خود شما می باشد و دیگر نمی توانید به مدیر ساختمان متکی باشید. از این رو برای بسیاری از افراد مخصوصا کسانی که مسن هستند نگهداری از خانه های ویلایی کاری بسیار دشوار و طاقت فرسا به حساب می آید.

 

سرقت و دزدی راحت

داده های پلیس انتظامی نشان می دهد سرقت و دزدی از خانه ها در طی ده سال اخیر به شدت افزایش پیدا کرده و این مسئله خانه های ویلایی را بیشتر از خانه های آپارتمانی درگیر میکند. از آنجایی که در خانه های ویلایی لابی من و نگهبانی وجود ندارد سارقین به راحتی می توانند از دیوار بالا رفته و تمامی موارد مدنظر خود را سرقت نمایند. استفاده از ابزار های همچون دوربین مداربسته و دزدگیر می تواند کار سارقین را تا حد زیادی دشوار کند ولی نمی‌تواند مانع ورود آنها به خانه شود از این رو این مسئله در طی چند سال اخیر به یکی از مهم‌ترین دلایلی تبدیل شده که افراد ترجیح می دهند خانه های ویلایی را خریداری و اجاره نکنند.

 

تعریف آپارتمان نشینی

آپارتمان نشینی

فرهنگ لغت فرانسوی آپارتمان‌نشینی را تحت عنوان یک واحد مستقل در ساختمانی بلند که بیش از ۴ طبقه باشد و کارکردی اداری و یا مسکونی داشته باشد تعریف می کند.

 

مزایا و معایب آپارتمان نشینی

همان گونه که پیش از این در مورد مزیت ها و معایب خانه های ویلایی و سکونت در آنها با شما صحبت کردیم در این بخش قصد داریم تمامی موارد مرتبط با آپارتمان نشینی را نیز بررسی کرده و شما را در بحث انتخاب بهترین محل سکونت راهنمایی نماییم.

 

مزیت های آپارتمان نشینی

امنیت بسیار بالا

نگهبان آپارتمان

امروزه با بالا رفتن بزهکاری آپارتمان نشینی برای بسیاری از افراد انتخاب بسیار خوبی شده است. وجود لابی من ۲۴ ساعته همراه با نگهبانی های سرسخت و دوربین های مداربسته سبب شده از سارقین نتوانم به راحتی وارد خانه ها شده و وسایل ساکنین را سرقت نمایند.

 

مدیریت و وجود قوانین مشخص

معمولاً در تابلو اعلانات آپارتمان ها موارد و قوانین ذکر شده در هیئت مدیره را به صورت مکتوب یادداشت می کنند که همین امر نیز سبب می‌شود تمامی اهالی ساختمان با تبعیت از این قوانین رفاه دیگر ساکنین را تضمین نمایند. بسیاری از افراد این قوانین را یکی از مزیتهای آپارتمان نشینی تلقی کرده و از آنها استقبال می کنند.

مدیریت ساختمان | بهترین روش مدیریت ساختمان چیست؟

 

وجود امکانات بالا

امکانات آپارتمان

امروزه آپارتمانها به منظور اینکه بتوانند رفاه ساکنین را تضمین کنند امکانات متعددی را برای آنها فراهم می‌کند. از جمله مهم‌ترین امکانات پارکینگ اختصاصی، استخر و جکوزی، خشکشویی مختص به ساختمان و در برخی از ساختمان های لاکچری کافی شاپ و رستوران است.

 

بالا بودن عمر سازه

بر اساس برآرودهای انحام گرفته عمر سازه های ساختمانی نسبت به خانه های ویلایی بسیار بیشتر و طولانی تر می باشد. در کشورهای پیشرفته مانند آلمان و ایالات متحده ساختمان های ساخته شده حتی 80 سال را نیز گذرانده اند و هنوز کاربری مسکونی و گاهی اداری دارند.

 

پرداخت اشتراکی قبوض

با بالا رفتن هزینه انرژی در داخل کشور پرداخت قبض ها نیز به یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد تبدیل شده است. در طی سال های گذشته ساختمان های بلند قامت با اشتراکی کردن هزینه آب و گاز تلاش کرده اند این هزینه ها را به حد زیادی کاهش  دهند.

 

معایب زندگی در آپارتمان

همانند تمامی ساختمان ها ، زندگی در آپارتمان نیز برای خود مشکلات بسیاری به همراه دارد. در این بخش نیم نگاهی به عمده ترین مشکلات می اندازیم.

 

محدودیت نگهداری از حیوانات

ورود حیوانات ممنوع

 

همانگونه که پیشتر گفته شد نگهداری از حیوانات امروزه به یک فرهنگ تبدیل شده است و افراد تلاش می کنند برای بالا بردن کیفیت زندگی خود از حیواناتی همچون سگ و گربه مراقبت کنند. این مسئله در آپارتمان ها و برج ها با مشکلات بسیاری همراه می باشد.

 

عدم امکان تغییر سبک خانه و بازسازی

از آنجایی که در برج ها و آپارتمان مقررات مشخصی در نظر گرفته می شود امکان تغییر دکوراسیون خیلی امکان پذیر نمی باشد.

 

وجود تنها یک پارکینگ

پارکینگ آپارتمان

امروزه خانواده ها بیش از یک خودرو در خانه دارند و از این رو وجود تنها یک پارکینگ به تنهایی می تواند برای بسیاری از آن ها مشکل بزرگی به حساب آید.

 

تفاوت های فرهنگی

در یک آپارتمان ممکن است از هر قوم و نژادی ساکن باشند که این تنوع فرهنگی می تواند مشکلات بسیاری را برای ساکنین رقم بزند ولی در صورت اینکه هر یک از ساکنین قوانین را رعایت کنند این مسئله خیلی درد سر ساز نخواهد شد.

فرهنگ آپارتمان نشینی و همسایه داری ،آداب و قوانین

 

مطالب بیشتر 

چهار دیواری اختیاری! لفظی که در زندگی آپارتمان نشینی جایی ندارد

در زمان بازدید ملک به چه نکاتی باید دقت شود؟

Loading

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن