چهاردیواری اختیاری

چهار دیواری اختیاری! لفظی که در زندگی آپارتمان نشینی جایی ندارد

در دهه های گذشته به دلیل کم جمعیت بودن شهرها ، فضای کافی برای سکونت افراد وجود داشت . بیشتر خانواده ها در آن موقع پر جمعیت بودن و برای اینکه سرپرست خانواده بتواند برای تمام اعضای خانواده اش مکان اسکان فراهم کند ، اقدام به ساخت خانه های بزرگ و حیاط دار می نمود این خانه ها در اصطلاح امروزی ویلایی نامیده می شوند . خانه های ویلایی امروزه نیز وجود دارند اما تعداد آنها در شهرها کم می باشد و دلیل آن هم رشد جمعیت و کمبود فضای لازم برای ساخت چنین خانه هایی می باشد . ساکنین خانه های ویلایی از آزادی عمل بیشتری برخوردار هستند و چهار دیواری اختیاری در چنین خانه هایی مصداق پیدا می کند . اما چهار دیواری اختیاری لفظی است که دیگر در زندگی آپارتمان نشینی جایی ندارد در این مقاله به این موضوع می پردازیم و با تبعات این اصطلاح در زندگی آپارتمان نشینی بیشتر آشنا می شویم .

 

مقایسه سبک زندگی خانه های ویلایی و منازل آپارتمانی

چهار دیواری اختیاری! لفظی که در زندگی آپارتمان نشینی جایی ندارد

سبک زندگی در خانه های ویلایی در مقایسه با منازل آپارتمانی دارای تفاوت های مختلفی می باشد . افراد ساکن در خانه های ویلایی از آزادی عملکرد بیشتری برخوردار هستند این افراد در منزل خود می توانند با صدای بلند با یکدیگر صحبت کنند ، در هر ساعت از شبانه روز می توانند رفت و آمد داشته باشند ، صدای تلویزیون خود را بلند کنند و… . این سبک زندگی سنتی در زندگی آپارتمان نشینی دیگر جوابگو نیست و حتی چنین رفتارهایی باعث نزاع و درگیری بین ساکنین آپارتمان نیز می شود .

 

آیا هنوز هم می توان از اصطلاح چهار دیواری اختیاری در منازل آپارتمانی استفاده کرد ؟

در زندگی آپارتمان نشینی دیگر نمی توان از اصطلاح چهار دیواری اختیاری استفاده کرد زیرا خانواده ها بصورت تنهایی و مستقل از هم زندگی نمی کنند بلکه در چهار طرف منزل خود دارای همسایگانی می باشند که اعمال و رفتار این خانواده بر زندگی سایر افراد ساکن در مجتمع نیز تاثیر می گذارد . بطوری که بلند بودن صدای تلویزیون ، بلند صحبت کردن با یکدیگر ، صدای گریه بچه ، سروصدای مهمانها و ایجاد آلودگی صوتی باعث از بین رفتن آسایش سایر ساکنین می شود .

 

تفکر چهاردیواری اختیاری و مشکلات آن در زندگی آپارتمان نشینی

چهار دیواری اختیاری! لفظی که در زندگی آپارتمان نشینی جایی ندارد

برخی از خانواده ها با نقل مکان از خانه های ویلایی به منازل آپارتمانی ، بدون تغییر درعادات و رفتارهای قبلی و سازگاری با محیط جدید ، همچنان پیرو زندگی سنتی در خانه های ویلایی هستند و گمان می کنند که اگر به همان سبک رفتار کنند مشکلی برایشان پیش نخواهد آمد . این گونه افراد گمان میکنند که می توانند در هر ساعتی از شبانه روز صدای تلویزیون خود را بلند کنند یا رفت و آمد های پر صدا در راهرو ها داشته باشند . تفکرات سنتی که در خانه های ویلایی حاکم بود ، دیگر در منازل آپارتمانی جایی ندارد و افراد نمی توانند گمان کنند که پس مالک خانه هستند می توانند هر طوری که دلشان خواست رفتار کنند . دیدگاه چهار دیواری اختیاری در منازل آپارتمانی جایگاهی ندارد و اگر هر خانواده ای به آن عمل کند باعث می شود که با سایر همسایگان دچار مشکلات فراوان شوند . در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که این تفکر با خود به همراه دارد .

 

گریه بچه در هر ساعتی از شبانه روز

برخی از خانواده ها دارای فرزند نوزاد می باشند . گریه های گاه و بی گاه نوزاد در طول شبانه روز می تواند باعث آزار سایر همسایگان شود . این گونه افراد نباید نسبت به آزاری که برای سایر ساکنین می رسانند ، بی تفاوت باشند . در این مواقع بهتر است اتاق نوزاد خود را به گونه ای عایق بندی صوتی نمایند که گریه های کودک باعث آزار دیگر همسایگان نشود .

 

سروصدای مهمانان

چهار دیواری اختیاری! لفظی که در زندگی آپارتمان نشینی جایی ندارد

برخی از خانواده ها گمان می کنند که رفت و آمد های پر سروصدای مهمانانشان در هر ساعتی از شبانه روز مجاز است و به خیال اینکه چهار دیواری اختیاری پس می توانند در درون منزل خود حرکات و جنب و جوش های پر سروصدا داشته باشند . در صورتی که این چنین نیست و اگر مزاحمت ها ادامه داشته باشد باعث پیگرد قانونی همسایه متخلف می شود .

 

نگهداری حیوانات خانگی

نگهداری حیوان در داخل منازل آپارتمانی ، همواره جزء مواردی بوده که باعث بروز اختلافات بین همسایگان می شده است . برخی از خانواده ها به گمان اینکه منزل خودشان است و چهار دیواری اختیاری ، می توانند حیوان خانگی مثل سگ یا گربه را در منزل خود نگهداری کنند بدون اینکه به بهم خوردن آسایش سایر همسایگان فکر کرده باشند . نگهداری حیوان خانگی در منازل آپارتمانی دارای یک سری ضوابطی می باشد که در صورت تامین نکردن آن ، فرد مجاز به نگهداری حیوان خانگی نمی باشد . در صورتی که حیوان خانگی دارای جنب و جوش فراوان می باشد و صدای آن باعث آزار و اذیت همسایگان می گردد صاحب خانه یا باید فکری به حال عایق صوتی کردن منزل خود بنماید یا از نگهداری حیوان خانگی منصرف شود .

 

نتیجه گیری

با توجه به اینکه زندگی شهرنشینی امروزی دیگر مشابه زندگی شهرنشینی سابق نمی باشد و آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی جایگزین خانه های ویلایی و حیاط دار سابق شده اند پس طبیعی است تا در مورد این سبک جدید قوانین و مقررات نوینی نیز بوجود آمده باشد . در مورد زندگی آپارتمان نشینی باید این موضوع را متذکر شویم که در مورد منازل امروزی دیگر آن اصطلاح چهار دیواری اختیاری کارساز نمی باشد و این اصطلاح برگرفته از سبک دیدگاه و زندگی سنتی افراد می باشد که در جامعه ی امروزی دیگر جایگاهی ندارد . امروزه رفتار و عملکرد یک خانواده بطور مستقیم بر زندگی سایر همسایگان نیز تاثیر می گذارد که می توان از آن عملکرد ها ، نتیجه گرفت که همسایگان با آرامش و آسایش در کنار یکدیگر زندگی می کنند یا اینکه خلاف آن صورت می گیرد . خلاصه در زندگی آپارتمان نشینی دیگر چهار دیواری اختیاری نیست .

 

قوانین آپارتمان نشینی سر و صدا ،چطور همسایه مزاحم را ساکت کنیم؟

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا