کلوزت روم

کلوزت روم چیست؟

اگر قصد تغییر دکوراسیون اتاق خواب خود را دارید احتمالا کلمات کلوزت روم، اتاق لباس یا واک این کلوزت را زیاد شنیده‌اید، چرا که امروزه خیلی بر سر زبان‌ها است. کلوزت روم در واقع فضای بسته‌ای است که برای قرارگیری لباس، کیف، کفش و اکسسوری مورد استفاده قرار می‌گیرد و از جمله طراحی‌های مدرن در ساختمان به‌حساب می‌آید. طراحی اتاق لباس در خانه، فضای اتاق را بسیار شیک و به‌روز جلوه می‌دهد و از طرفی در جلوگیری از به‌هم‌ریختگی و شلوغی اتاق خواب تاثیر بالایی می‌گذارد. همان‌طور که گفتیم، واک این کلوزت جزو طراحی‌های مدرن و به‌روز است، از این رو خیلی هنوز در طراحی دکوراسیون خانه‌های ایرانی مطرح نشده است و امکان دارد سوالاتی در این مورد پیش بیاید. اگر می‌خواهید بدانید کلوزت روم چیست و به‌کارگیری این فضا چه مزیت‌های مثبتی دارد، تا انتهای مطلب همراه هومتیک باشید.

 

واکینگ کلوزت به چه معناست؟

طراحی کلوزت روم در اتاق خواب بدون شک یکی از مواردی است که برای هر فرد دوستدار لباس و پوشاک لازم است، به‌خصوص اگر متراژ اتاق زیاد باشد. اتاق لباس یک فضای کاربردی چند منظوره به‌حساب می‌آید و در حقیقت اتاقی است که درون یک اتاق دیگر قرار گرفته است. البته متراژ کلوزت روم متغیر است و می‌تواند به بزرگی یک اتاق باشد یا تنها فقط چند متر از فضای اصلی اتاق خواب را اشغال کند. واکینگ کلوزت مطابق با متراژ فضا و سلیقه افراد طراحی می‌شود و می‌توان با نورپردازی، استفاده از مبلمان، آینه و غیره زیبایی این فضا را چندین برابر افزایش داد.

در اتاق لباس می‌توان در هر کمد کشوهای مخفی زیادی طراحی کرد تا بخشی برای نگهداری وسایل متفرقه نیز ایجاد شود. طراحی کمد با درهای کشویی، چندمنظوره‌سازی کمدها و جاسازی‌های خلاقانه و حتی مخفی برای نگهداری اقلام باارزش از جمله ایده‌هایی است که در واکینگ کلوزت‌های مدرن به چشم می‌خورد. برخی از افراد در طراحی فضای کلوزت روم سبک‌های ماکسیمال را پسند می‌کنند، در حالی که دیگر افراد بیشتر به‌دنبال طرح‌های مینیمال هستند. طراحی دکوراسیون این فضا کاملا به سلیقه شخصی شما ارتباط دارد، استفاده از لوسترهای بزرگ طلایی برای افزودن حس کاخ‌های سلطنتی یا به‌کارگیری پاف و صندلی راحتی برای افزودن حس راحتی همه و همه به خودتان بستگی دارد. در نهایت بهتر است بدانید واکینگ کلوزت سبک خاصی از طراحی فضای داخلی است، اما امکان دارد در هر خانه‌ای قابل اجرا نباشد. اگر فضایی برای کلوزت روم در اتاق خود دارید، پس فرد خوش شانسی هستید و تا جایی که می‌توانید در این فضا خلاقانه عمل کنید.

 

مزیت‌های به‌کارگیری اتاق لباس در طراحی خانه

با استفاده از واکینگ کلوزت فضای مخصوصی برای نگهداری لباس، کفش، جواهرات، کیف و موارد متفرقه دیگر ایجاد می‌شود. همان‌طور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم، این فضا می‌تواند برای افراد مختلف متناسب با سلیقه طراحی شود و صاحبان خانه می‌توانند خلاقیت‌های زیادی برای طراحی به‌خرج دهند. واک این کلوزت یک مکان شخصی ایده‌آل است که می‌توانید در آن لباس بپوشید، آرایش کنید و حاضر شوید. امکان نصب آینه، سشوار و حتی دراور برای قرارگیری لوازم آرایشی و مراقبت پوستی نیز در این اتاق وجود دارد تا بتوانید از یک فضا چندین بهره را ببرید. حتی می‌توانید لوازم باارزش خود مثل پول و جواهرات را در این بخش از اتاق خواب نگهداری کنید و با قفل درب آن از امن بودن فضا، اطمینان خاطر داشته باشید. از طرفی از آن جایی که این بخش معمولا با درب‌های کشویی یا شیشه‌ای از دیگر فضای اتاق جدا می‌شود، همه چیز به‌طور مرتب و به‌دور از به‌هم‌ریختگی در یک بخش قرار می‌گیرد.

 

استاندارهای لازم در طراحی واکینگ کلوزت

همان‌طور که گفتیم در طراحی اتاق لباس بیشتر سلیقه شخصی افراد مطرح می‌شود، ولی در هر صورت هر فضایی استاندارهای خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی این استانداردها می‌پردازیم.

 

جنس کمدها در کلوزت روم

انتخاب متریال مورد استفاده برای ساخت کمدها کاملا متناسب با میزان بودجه‌ای است که برای این کار در نظر گرفته‌اید. از این رو می‌توانید برای ساخت کمدها و قفسه‌های اتاق لباس از روکش‌های فایبرگلاس، ملامینه، هایگلاس و غیره استفاده کنید. بهتر است از متریال یکسان با اتاق خواب برای کلوزت روم استفاده کنید. البته درست است که فضایی جدا به‌حساب می‌آید، اما با جنس یکسان در این دو بخش مربوط به یکدیگر فضای شیک‌تری خواهید داشت. برای انتخاب دستگیره کمدها نیز سلیقه به‌خرج دهید و از کنار آن راحت نگذرید، چون دستگیره جزو وسایل تزئینی محسوب می‌شوند و در زیبایی فضا تاثیر می‌گذارند. دستگیره باید با رنگ کمد و نوع سبک طراحی هماهنگی داشته باشد تا در افزایش جلوه محیط تاثیر مثبت بگذارد.

 

متراژ کلوزت روم

متراژ اتاق خواب، ابعاد کلوزت روم را تعیین می‌کند. امروزه در طراحی‌های مدرن با پیاده‌سازی ایده‌های خلاقانه در متراژهای بسیار کم نیز فضایی را برای اتاق لباس در نظر می‌گیرند. اما به‌طور کلی متراژی برای کلوزت روم مناسب است که کمدها به‌راحتی باز شوند و یک نفر به‌راحتی بتواند در آن بایستد، لباس‌های خود را انتخاب کند و حاضر شود.

 

انتخاب پالت رنگی مناسب کلوزت روم

انتخاب رنگ مناسب واکینگ کلوزت کاملا سلیقه‌ای است، اما برای فضاهای کوچک بهتر است از رنگ‌های روشن برای کمدها و قفسه‌ها استفاده کنید تا فضا خیلی دلگیر نباشد. استفاده از رنگ چوب در این فضا، در گرما بخشیدن به محیط تاثیر می‌گذارد و رنگ‌ طلایی حس لوکس بودن را بیشتر به فضا القا می‌کند.

 

طراحی آینه در کلوزت روم

وجود آینه برای اتاق لباس لازم است، چرا که با وجود آن می‌توانید لباس‌های خود را چک کنید و برای استایل نهایی خود تصمیم بگیرید. برای قرارگیری آینه می‌توانید هوشمندانه عمل کنید و در بخش‌هایی که دیوار خالی است آینه بگذارید یا روی درب کمدها آینه قدی نصب کنید. نصب آینه حتی برای واکینگ کلوزت‌های کوچک لازم است، چون در بزرگ‌تر نشان دادن فضا تاثیر مثبت می‌گذارد.

 

انتخاب مبل و صندلی برای کلوزت روم

اگر در اتاق لباس به‌اندازه کافی فضا در اختیار دارید، حتما از قرار دادن مبل، صندلی یا پاف غافل نشوید، چون در کنار استفاده برای نشستن در زیباسازی محیط تاثیر زیادی می‌گذارد. تنها دقت داشته باشید برای انتخاب مبلمان مناسب، حتما سبک دکوراسیون فضا را در نظر بگیرید و متناسب با آن برای خرید اقدام کنید.

 

سخن نهایی

بنابراین اگر می‌خواهید دکوراسیون جدیدی برای اتاق خود انتخاب کنید و از طرفی متراژ لازم را در اختیار دارید، حتما در گوشه ذهن خود به کلوزت روم فکر کنید. کلوزت روم فضایی بسیار کاربردی است و دسته‌بندی لباس‌ها و پوشاک در این فضا متناسب با رنگ و طرح، حس لوکس بودن را به محیط القا می‌کند. با به‌کارگیری این فضای اختصاصی در اتاق دیگر لازم نیست کیف و کفش را در کشوهایی دور از دید قرار دهید، لباس‌های خود را گم نمی‌کنید و ایده‌های بیشتری برای استایل جدید خود خواهید داشت. تنها دقت داشته باشید که برای طراحی واکینگ کلوزت یعنی انتخاب پالت رنگ، طرح و جنس متریال مورد استفاده و فضاهای ذخیره‌سازی وقت بگذارید و از ایده‌های موجود در اینترنت الهام بگیرید.

 

مطالب بیشتر

همه چیز در مورد دکوراسیون ورودی خانه

انواع سبک های دکوراسیون داخلی

لاندری روم در آپارتمان

مستر روم چیست؟

Loading

امتیاز شما به این صفحه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن