تعمیرات ساختمان

تعمیرات ساختمان شامل چه مواردی هستند | بودجه ماهانه شما چقدر است؟

خانه مهم‌ترین مکانی است که در طول شبانه روز در آن قرار می‌گیریم؛ بنابراین زیبایی و راحتی آن اهمیت بسیار بالایی دارد. به این منظور بسیاری از افراد اقدام به ساخت خانه‌های شیک و مدرن می‌کنند تا برای خود آرامش و راحتی به ارمغان آورند. در مقابل در برخی خانه‌ها، تنها نیاز است تغییراتی جزئی صورت گیرند تا زیبایی دو چندانی پیدا کنند. به این منظور قرار است در این مقاله درباره تعمیرات ساختمان صحبت کرده و همه چیزهایی که لازم است در این مورد بدانید را بیان کنیم. بنابراین تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

آیا برای تعمیرات ساختمان به مجوز نیاز دارید؟

برخی تعمیرات ساختمان نیاز به اخذ مجوز داشته و در مقابل برخی دیگر را می‌توان به سادگی و بدون مجوز انجام داد. در ادامه لیست تعمیرات ساختمان که به مجوز نیاز دارند و ندارند را بیان خواهیم کرد.

تعمیرات نیازمند مجوز

برای انجام تعمیراتی شامل جابجایی راه پله، حذف جداکننده‌های داخلی‌ای که سبب ریزش ساختمان خواهند شد، احداث یا جابجایی دیوار در صورتی که  سبب حذف پارکینگ شود و در نهایت جابجایی قسمت‌هایی از ساختمان به صورتی که ضوابط شهرسازی را به هم بزنند، لازم است از شهرداری مجوز کرد و سپس اقدام به تعمیرات نمایید.

تعمیرات بدون نیاز به مجوز

مواردی که نیاز به دریافت مجوز از شهرداری ندارند، تعمیرات جزئی ساختمان هستند که عبارتند از:

 • مرمت بام: تعویض قیرگونی و آسفالت، نصب موزاییک، تعویض یا مرمت شیروانی
 • تعمیر و تعویض کفسازی زیرزمین و طبقات، سفید کاری، نقاشی، نصب کاشی، نماسازی ساختمان یا حیاط، محوطه سازی
 • نصب و تعمیر سرویس بهداشتی : مشروط به تغییر ندادن نظام فنی، معماری و کاربری ساختمان
 • تعویض درب و پنجره: مشروط به اینکه نظام فنی، معماری و کاربری ساختمان تغییر نکند.
 • لوله کشی آب،  فاضلاب، گاز
 • نصب شوفاژ: مشروط بر عدم نیاز موتورخانه به احداث ساختمان جدید

چه مدارکی برای اخذ مجوز نیاز است؟

اگر نیاز به انجام تعمیراتی داشتید که ملزم به دریافت مجوز هستند، باید مدارک زیر را آماده سازید:

 • اصل و کپی سند مالکیت ملک
 • کارت ملی مالک
 • کپی بنچاق ملک
 • جوابیه بیمه
 • جوابیه آتش نشانی
 • تکمیل فرم درخواست مجوز تعمیرات

همچنین در صورتی که بنای مورد نظر در بافت فرسوده قرار داشته باشد، لازم است از سازمان میراث فرهنگی مجوز اخذ کنید.

چقدر بودجه برای تعمیرات ساختمان نیاز است؟

اولین موضوعی که نیاز است بدانید، این است که برای تعمیرات ساختمان ملزم به پرداخت هزینه بالایی خواهید بود زیرا مصالح و سایر هزینه‌های مرتبط با ساختمان، افزایش زیادی داشته‌اند. پیش از هر کاری لازم است لیست تعمیرات ساختمان را نوشته و هزینه‌های تقریبی مصالح و دستمزدها را محاسبه نمایید. همچنین باید مبلغی را در نظر بگیرید تا در صورت رخ دادن اتفاقاتی که نیاز به پرداخت هزینه اضافی دارند، دستان خالی نباشد. همچنین می‌توانید از مصالحی استفاده کنید که  ارزان‌تر بوده و نیاز به بودجه بالایی ندارند. البته این امر به معنای استفاده از مصالح بی‌کیفیت نیست و شما همواره باید کیفیت را مقدم بر قیمت  بدانید. با وجود این هنوز هم مصالح باکیفیتی وجود دارند که می‌توانید برای تعمیرات ساختمان استفاده کنید و هزینه زیادی نیز برای آنها نپردازید.

تفاوت بازسازی و نوسازی

لازم است بدانید که بازسازی و نوسازی ساختمان، معانی متفاوتی دارند. یک کلینیک تعمیرات ساختمانی می‌گوید: بازسازی به معنای انجام مجموعه کارهایی است که که یک بنای قدیمی را ترمیم و مرمت می‌کنند، اما تفاوت زیادی در ظاهر آن ایجاد نخواهد کرد. این مورد دقیقا شبیه همان کاری است که برای ساختمان‌های تاریخی قدیمی انجام می‌دهند.

در مقابل آن، مفهوم نوسازی قرار دارد که به معنای ایجاد تغییرات عمده برای اعمال تغییرات بر روی ظاهر و باطن یک ساختمان خواهد بود. پس از انجام این فرایند نمای بیرونی، نمای داخلی، تاسیسات و نقشه خانه تغییر کرده و به طور کلی خانه به بنایی نو و زیبا تبدیل خواهد شد. همانطور که گفته شد بازسازی تنها برای بالابردن پایداری ساختمان انجام می‌گیرد. با وجود این بسیاری از افرادی که از اصطلاح بازسازی استفاده می‌کنند، در واقع قصد نوسازی را داشته و عملیات نوسازی را انجام خواهند داد.

نحوه انجام تعمیرات ساختمان

برای انجام تعمیرات ساختمان، دو راه پیش رو دارید؛ راه اول آن است که خودتان تعمیرات را انجام دهید و راه دوم، قرارداد با یکی پیمانکار خواهد بود. نکته بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد، آن است که در هنگام بستن قرارداد، دقت و تمرکز خود را به کار گرفته و یا با یک مشاور مشورت کنید.

شرکت‌های مهندسی زیادی نیز وجود دارند که می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی کرده و یا به طور کلی کار بازسازی را برایتان انجام دهند. تعمیرات ساختمان در غرب تهران از طریق بستن قرارداد انجام شده و در این قرارداد، جزئیاتی مانند: تعیین سهم مالک و پیمانکار برای تهیه تجهیزات، هزینه انجام پروژه، مدت زمان پروژه، اجرای نقشه توافق شده، دریافت مجوزها و… ذکر خواهند شد. همچنین در قرارداد باید تکمیل کار و جبران خسارت‌ها، تضمین شوند.

نکات مهم در تعمیرات ساختمان

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید، این است که آیا خانه شما برای بازسازی مناسب است یا خیر. برای مثال اگر اسکلت ساختمان زنگ زده باشد یا ساختمان نشت کرده باشد، باید برای تعمیرات تخصصی‌تری اقدام کنید. همچنین باید بررسی کنید که آیا اسکلت ساختمان پس از  بازسازی در برابر زلزله مقاوم خواهد بود یا خیر.

در نهایت در برخی موارد بهتر است ساختمان از ابتدا ساخته شود؛ زیرا هزینه بازسازی آن بسیار بالا بوده و به صرفه نخواهد بود. بنابراین بهترین کاری که می‌توانید پیش از بازسازی ساختمان انجام دهید، آن است که ا کلینیک تعمیرات ساختمانی و یا دیگر افراد متخصص مشورت کنید تا بهترین اقدامات را انجام داده و از لحاظ مالی نیز با مشکلی مواجه نشوید.

نتیجه گیری

داشتن خانه رویایی آرزویی که دستیابی به آن چندان هم سخت و دشوار نیست. حتی اگر بودجه اندکی داشته باشید نیز باز هم قادر به انجام تعمیرات ساختمان تا آنجا که ممکن است خواهید بود. ما تلاش کردیم که در این مطلب راهنمایی‌هایی برای انجام این کار بیان کنیم. اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید، برایمان بنویسید. همچنین اگر نکته‌ای وجود دارد که ما به آن اشاره نکرده باشیم، از طریق با ما به اشتراک بگذارید.

اضافه کردن نظر

دسته ها

برای دانلود رایگان کلیک کنید

برای دانلود رایگان کلیک کنید

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

محبوب ترین