همه چیز در مورد بیمه آسانسور

استفاده از آسانسور مانند هر وسیله ی دیگری که به طور روزمره از آن استفاده می کنیم ممکن است خطر آفرین باشد و سبب ایجاد مشکلاتی شود.احتمالا شما نیز تا به حال اخبارهای متفاوتی در مورد سقوط آسانسور یا گیر افتادن آن در طبقات را شنیده اید. به دلیل رخ دادن این اتفاقات همواره باید دنبال راهی برای جبران خسارات احتمالی ناشی از آننیز باشیم به همین دلیل بیمه ای تحت عنوان بیمه آسانسور ایجاد شده است که موارد مربوط به آن را پوشش می دهد.در این مقاله قرار است به طور ساده همه چیز را در مورد بیمه آسانسور توضیح دهیم. پس اگر جز افرادی هستید که این موضوع برایتان مهم است، پیشنهاد می کنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 

تاریخچه ی ایجاد آسانسور

اصولا آسانسور به اتاقک متحرکی گفته می شود که برای حمل و نقل عمودی انسان و بار استفاده می شود.شاید برخی از افراد فکر کنند که آسانسور یک اختراع جدید در صده گذشته محسوب می شود اما باید بگوییم که این طور نیست و آسانسورها یکی از اولین اختراعات بشری محسوب می شوند. البته آسانسورهایی که در گذشته وجود داشته است با آنچه که امروزه می بینیم و از آن استفاده می کنیم تفاوت زیادی دارد. آسانسورهای امروزی از لحاظ ساختار و کاربرد دارای انواع متنوعی هستند که در ادامه در مورد آن صحبت می کنیم.آسانسورهای اولیه عموما برای جابجایی اشیا در ارتفاع یا بالا کشیدن آب از چاه مورد استفاده قرار می گرفتند و شکل ساده ای داشتند تا این که در نهایت فردی به نام آتودد که یک ریاضی دان مشهور می باشد به صورت علمی نمونه اولیه شبیه به آسانسورهای امروزی را طراحی کرد.

 

دسته بندی انواع آسانسور به چه صورت است؟

همانطور که اشاره کردیم آسانسورها انواع متفاوتی دارند و می توان آن ها را از جنبه ی گوناگونی دسته بندی کرد.اما اصولا اصلی ترین دسته بندی بر اساس عملکرد و مکانیسم آسانسور انجام می شود. البته این را به یاد داشته باشید که تفاوت در مکانیسم آسانسورها به معنی تفاوت در کاربرد، ظاهر نیست بلکه به معنای تفاوت در نوع نیرو و فرایندی است که آسانسور را به حرکت در می آورد.اگر بخواهیم آسانسور ها را از لحاظ مکانیسم دسته بندی کنیم با موارد زیر رو به رو هستیم:

 • آسانسورهای کششی
 • آسانسورهای هیدرولیکی
 • آسانسورهای وینچی
 • آسانسورهای مغناطیسی
 • آسانسورهای کارگاهی
 • آسانسورهای پنوماتیک

 

بیمه آسانسور به چه معناست؟

نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که با افزایش جمعیت و مهاجرت عده ای زیادی به شهرها و همزمان بلند تر شدن ارتفاع ساختمان ها، ساکنان همچنان از پله برای جابجایی در طبقات استفاده کنند.دقیقا در همین نقطه بود که به کارگیری آسانسور به عنوان یکی از اصلی ترین تجهیزات و تاسیسات ساختمان ها و آپارتمان ها رواج پیدا کرد. در ابتدا آسانسورها فقط در برج های گران قیمت نصب می شدند اما امروزه شاهد این موضوع هستیم که از آسانسور به طور گسترده در مترو، پل های عابر پیاده و بیشتر ساختمان های بالای سه طبقه استفاده می شود.

 

استفاده از آسانسور در کنار تمام مزایایی که برای افراد ایجاد می کند، دارای معایبی نیز می باشد که شایع ترین آن، سقوط آسانسور و متوقف شدن آن در بین طبقات است که می تواند خسارت های جانی و مالی را برای افراد پدید آورد.همچنین در صورت استفاده از آسانسورهایی که در مکان های عمومی نصب شده است یا جزئی از مشاعات ساختمان هستند و به شخص خاصی تعلق ندارد، سوال اصلی اینجاست که اگر حادثه ای ایجاد شود مسئولیت با چه کسی است و چه کسی باید غرامت و خسارت را پرداخت کند؟

 

در اینجا بود که بیمه ای تحت عنوان، بیمه آسانسور ایجاد شد که به عنوان بهترین راه برای به حداقل رساندن خسارات و آسیب هایی است که امکان دارد در آسانسور اتفاق بیوفتد مورد استفاده قرار گیرد. از آن جایی که بیمه آسانسور نوعی از بیمه های مسئولیت به شمار می رود،بیشتر به نام بیمه مسئولیت آسانسور شناخته می شود. بیمه مسئولیت در واقع افراد و یا بار داخل آسانسور را تحت پوشش قرار می دهد و شامل بدنه خود آسانسور و آسیب های وارد بر آن نمی شود.

 

برای بیمه آسانسور به چه مدارکی نیاز داریم؟

 

برای این که بتوانید از بیمه آسانسور استفاده کنید نیاز است تا اطلاعات و مدارکی را تحویل دهید که به صورت زیر می باشد:

 • 1.نوع موتور گیربکس آسانسور
 • 2.نوع اجزاء تشکیل دهنده تابلو فرمان
 • 3.نوع ترمز
 • 4.سال نصب آسانسور
 • 5.نوع درب کابین
 • 6.نوع درب طبقات
 • 7.نحوه سرویس و نگهداری آسانسور
 • 8.میزان تعهدات درخواستی بیمه گذار

در کل برای این که بتوانید خسارات ناشی از بیمه آسانسور را کاهش دهید بهتر است تا خرید آسانسور با نشان استاندارد انجام شود و تمام نکات ایمنی لازم در هنگام نصب و سرویس دوره ای انجام شود و بهتر است که انجام این کار توسط افراد کارشناس و متخصص انجام شود.

 

پوشش های بیمه آسانسور به چه صورت است؟

با مطالعه این مقاله تا به اینجای کار احتمالا متوجه شده اید که بیمه آسانسور نوعی از بیمه مسئولیت به شمار می رود و نحوه عملکرد آن نیز بدین صورت است که خسارت های وارد بر استفاده کنندگان آسانسور در پی وقوع حادثه را تحت پوشش قرار می دهد.نکته که وجود دارد این است که با خرید و تهیه کردن این نوع از بیمه نامه اجباری نیست ولی در صورتی که آن را نداشه باشید می تواند سبب ایجاد مشکلات بسیار زیادی شود.سه زمینه اصلی که بیمه آسانسور آن را پوشش می دهد شامل هزینه پزشکی، غرامت فوت و نقص عضو و پوشش بار می باشد.

 

عوامل موثر بر قیمت و نرخ بیمه آسانسور چیست؟

عوامل متفاوتی می تواند بر روی قیمت و نرخ بیمه آسانسور تاثیر گذار باشد که اولین و مهمترین فاکتور نوع کاربری آسانسور می باشد که به سه دسته زیر تقسیم می شود:

 • بیمه آسانسورهای نفر بر
 • بیمه آسانسورهای حمل بار
 • بیمه آسانسورهای حمل بار و نفربر

البته سن آسانسور نیز به عنوان یکی دیگر از فاکتورهای مورد نیاز در محاسبه حق بیمه می باشد.به هر میزان که سن آسانسور بالاتر باشد هزینه مربوط به بیمه، استهلاک و ریسک آن نیز بالاتر است.مورد دیگری که می تواند در قیمت بیمه آسانسور اثر گذار باشد، گنجایش و تعداد نفرات مجاز در آسانسورهای مسافربری و همچین وزن بار مجاز آسانسورهای باربری نیز می باشدکاربری ساختمانی که آسانسور در آن نصب شده است، تعداد طبقات ساختمان، تعداد طبقات توقف آسانسور نیز می تواند بر قیمت تاثیر گذار باشد. به عنوان آخرین مورد نیز باید گفت که مدل درب آسانسور هم از فاکتور های تاثیر گذار به شمار می رود. به این معنی که اگر آسانسور دارای در داخلی اتاقک نباشد، حق بیمه مشمول %۵ اضافه نرخ می شود.

 

نتیجه گیری:

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی در خصوص بیمه مربوط به آسانسور را ارائه دهیم.همانطور که بیان کردیم اگر ساختمان شما بیمه آسانسور نداشته باشد از نظر قانونی مشکلی برای شما ایجاد نمی شود اما باید این جمله را در نظر داشته باشید که حادثه خبر نمی کند و اگر روزی اتفاقی در آسانسور برای ساکنان ایجاد شود یا خود آسانسور دچار این مشکل شود، بیمه تمام خسارت های ایجاد شده را متقبل می شود در غیر این صورت خسارت وارده بر عهده مدیر ساختمان است که این امر را انجام نداده است.

 

بیشتر بخوانید : 

قانون استفاده از آسانسور در آپارتمان

آیا هزینه تعمیر و شارژ آسانسور مربوط به ساکنین طبقه همکف هم می شود؟

در صورت بروز حادثه در آسانسور چه کسی مسئول است؟

معرفی قطعات آسانسور

هزینه تعمیر آسانسور بر عهده مالک است یا مستاجر؟

سرویس و نگهداری آسانسور شامل چه مواردی است؟

Loading

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن