قانون استفاده از آسانسور

قانون استفاده از آسانسور در آپارتمان

آسانسورها وظیفه انتقال افراد و وسائل را به طبقات بالا برعهده دارند. در گذشته فقط شرکت ها از آسانسور برای حمل بار استفاده می کردند اما رفته رفته این وسیله راه خود را به خانه ها باز کرد. ساکنین شهرها بخاطر کمبود فضا مجبور به ساخت ساختمان هایی با طبقات زیاد شدند و وجود آسانسور دسترسی به طبقات بالا را راحت کرد. حال که این عضو آپارتمان دلیل وجودی خود را اثبات کرد نحوه استفاده از آن سبب مشکلاتی شد. برخی بخاطر استفاده ناصحیح از آسانسور به آن آسیب زدند و برخی نیز با سرو صدای آن مشکل داشتند. این مسائل و مشکلات دیگر سبب شد تا قانون استفاده از آسانسور در آپارتمان بصورت عرف و قوانین بوجود آید. در این مقاله با کلیه قوانین و عرف های استفاده از آسانسور آشنا می شوید.

 

آسانسور مانند سایر قسمت های مشترک آپارتمان بخشی از ساختمان محسوب می شود . آسانسور وظیفه انتقال افراد و بار به طبقات بالا و پایین را دارد که امروزه هنگام خرید یا اجاره آپارتمان بسیار مورد توجه قرار می گیرد. قوانین آپارتمان نشینی از بدو به وجود آمدن سعی کرده اند تا مشکلات همسایگان و ساکنین را در یک مجموعه مسکونی برطرف کنند. با ورود آسانسور به ساختمان قوانین نیز به آن ورود کرده و مشکلات ناشی از آن را پوشش می دهند.

 

قوانین آسانسور در آپارتمان

– قانون استفاده از آسانسور و پرداخت هزینه آن

ماده ۲۳ قانون تملک آپارتمان‌ها صریحا به موضوع آسانسور پرداخته است و بیان می دارد که در مورد استفاده از آسانسور، اعتراض ساکنین طبقات همکف و یا اول مبنی بر عدم پرداخت هزینه‌های مربوط به آسانسور به علت استفاده نکردن از آن، قابل پذیرش نیست. این قانون بدان جهت بوجود آمد که ساکنین طبقه اول یا همکف ادعا داشتند که عبور و مرور آنها منوط به آسانسور نیست و نیازی به آن ندارند ، پس چرا باید هزینه تعمیر و نگه داری آن را پرداخت کنند. این قانون به کمک سایر ساکنین آمد تا از حقوق آنان دفاع کند بدین صورت که قسمت های مشاع و هزینه های آن برعهده همه ساکنین است و دلیل استفاده نکردن از آن نمی تواند ادله ای بر عدم پرداخت هزینه آن باشد.

 

– قانون خالی بودن واحد مسکونی و پرداخت شارژ آسانسور

آنچه در ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها آمده است درباره تمام قسمت های مشاع ساختمان است و پرداخت حق شارژ ساختمان‌ها به صورت ماهانه الزامی است . این الزام با استفاده یا عدم استفاده از بخش های مشاع ، تأثیری پرداخت و یا عدم پرداخت حق شارژ آپارتمان ندارد. در واقع باید گفت آنچه که در این ماده به آن اشاره شده الزام همه مالکان یا ساکنین است و نمی توان گفت چون مالکی واحدی خالی از سکنه دارد موظف به پرداخت هزینه های ساختمان نیست. قسمت های مشاع ساختمان با مالکین و یا مستاجران سرو کار دارند و بودن یا نبودن ایشان تاثیری در هزینه های شارژ ندارد.

 

– قانون حمل بار با آسانسور

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که سرایدار ساختمان از حمل برخی وسائل توسط آسانسور جلوگیری کند. این بدان معناست که نمی توان هر وسیله ای را با آسانسور جابه جا کرد. دلیل این امر آن است که امکان دارد به آسانسور آسیب برسد. به طور کلی چنین مواردی در ساختمان‌ ها بنا به نظر هیئت مدیره ساختمان بستگی دارد ولی از نظر قانونی، مطابق ماده ۵۶ ، اسباب‌کشی و حمل مصالح ساختمانی و نخاله‌های ناشی از تعمیرات به وسیله آسانسور ممنوع است و سرایدار ساختمان موظف به ممانعت از انجام این عمل خواهد بود. اما می توان با توافق و رضایت مدیر ساختمان به حمل بار در آسانسور پرداخت. نکته اینجاست که بیشتر از همه بحث وزنی می باشد که توسط یک آسانسور حمل می شود. اگر آسانسور برای وزن خاصی ساخته شده باشد بیشتر از آن وزن می تواند آسیب جدی به آسانسور وارد کند. در چنین مواردی مدیر وظیفه نظارت بر بارهای حملی آسانسور دارد.

 

– قانون بازرسی آسانسور در ساختمان

آسانسور در عین سادگی و سهولت استفاده بسیار خطر آفرین است. به همین خاطر باید بصورت دوره ای مورد بازرسی قرار بگیرد. معمولا مدیران ساختمان باید شرکت تولید و نگهداری آسانسور جهت بازرسی و تعمیر آن قرارداد دارند. این مدیران بصورت دوره ای از شرکت می خواهند تا آسانسور را بازدید کند. ماهیانه یک بار یا حد الامکان هر یک و نیم ماه یکبار برای بازدید و بررسی عملکرد و ایمنی آسانسور مناسب است. در بخشی از مقررات ملی ساختمان، به این موضوع اشاره شده است که بازرسی دوره‌ ای آسانسور ها در هر ساختمان را تایید می‌ کند. در طول فرآیند بازرسی مدیران ساختمان وظیفه دارند دستگاه را از سرویس خارج کنند و این خبر را از طریق نصب اعلامیه روی تمامی درهای آسانسور، به ساکنان ساختمان اطلاع دهد تا مبادا مشکلی برای ایشان بوجود آید.

 

– قوانین نصب آسانسور

نصب آسانسور در یک ساختمان تابع قانون خاصی نیست اما عرف خاصی را دنبال می کند. بدین صورت که باید دید آیا مکانی برای نصب آن در موقع ساخت در نظر گرفته شده است یا نه؟ معمولا آپارتمان هایی با تعداد طبقات بیشتر از 3 یا 4 باید آسانسور نصب نمایند. این بدان جهت است که به دسترسی ساکنین طبقات بالا کمک کند. حال اگر در موقع ساخت بخشی از ساختمان برای تعبیه آسانسور در نظر گرفته نشده باشد باید موافقت تمام مالکین و ساکنین را برای نصب آن به دست آورد. این بدان جهت است که تصمیم یک یا چند مالک نمی تواند دستاویزی برای تجاوز به حق سایرین باشد. هزینه نصب آسانسور همانطور که گفته شد باید توسط همه پرداخت شود اما این که این هزینه بر دوش مالک یا مستاجر است مسئله ای ست که توسط توافق یا قوانین مربوط حل و فصل می شود.

 

پرداخت هزینه تعمیر و نگه داری آسانسور در شارژ ساختمان

شارژ آپارتمان هزینه هایی می باشد که برای قسمت های مشاع ساختمان پرداخت می شود این شارژ توسط ساکنین و مالکین باید پرداخت شود. شارژ ساختمان طبق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها بر اساس متراژ واحد تعیین می‌شود. گاها نیز هزینه‌هایی که با متراژ واحد مرتبط نیست به صورت مساوی میان واحدها تقسیم می‌شود. هزینه تعمیر و نگهداری آسانسور نیز جز آن دسته از هزینه هایی می باشد که ربطی به متراژ واحد مسکونی ندارد و تمامی واحد ها یک مبلغ یکسان را پرداخت می کنند.

 

• پرداخت هزینه آسانسور در چه مواردی با مالک است و در چه مواردی با مستاجر

قانون استفاده از آسانسور برای تمام ساکنین یکسان است. پرداخت شارژ ماهیانه ساختمان شامل هزینه های آسانسور نیز می باشد. حال باید بدین نکته دقت کرد که در زمینه مالک و مستاجر هزینه ها به دو بخش کلی و جزئی تقسیم می شود. در اینجا باید دقت کرد که برخی از هزینه های آسانسور کلی است و باید مالک آن را بپردازد. مثلا در ساختمانی اگر بخواهند برای اولین بار آسانسور نصب کنند یا نوع آسانسور را عوض نمایند هزینه این بخش با مالک است. اما هزینه بازرسی و تعمیر جزئی آسانسور که بصورت ماهیانه در شارژ ساختمان لحاظ می شود با مستاجر می باشد.

 

• مسئول پرداخت هزینه های تعمیر و نگهداری آسانسور درآپارتمان

آسانسور جز قسمت مشاعات و منصوبات ساختمان است. در یک آپارتمان هر بخشی که جز اختصاصات واحد ها نباشد مشاع محسوب می شود. مثلا راهرو یا آسانسور یا پارکینگ و غیره. به همین دلیل بخش مشاعات زیر نظر مدیر ساختمان اداره می شود. هزینه های نگهداری و تعمیر آسانسور نیز باید توسط این مسئول پرداخت شود. مدیر وظیفه دارد این هزینه ها را در شارژ ماهیانه ساختمان لحاظ کند و از ساکنین اخذ نماید. از آنجایی که مجمع عمومی مرجع تصمیم گیری درباره هزینه ها می باشد می‌تواند فرمول و یا روش خاصی برای تقسیم هزینه‌های آسانسورها تعیین کنند و مطابق آن مدیران وظیفه اخذ شارژ ساختمان را از ساکنین دارند.

 

• مسئول جبران خسارت وارد شده به آسانسور

اگر در ساختمان یکی از ساکنین به آسانسور و هر یک از اموال عمومی خسارتی وارد که آن ساکن یا واحد موظف می باشد بر اساس تصمیمات مدیر ساختمان و قانون آسانسور در آپارتمان‌ها خسارت وارد شده را جبران نماید. دلیل این امر آن است که هزینه خسارت وارده بر عهده ضرر دهنده است و هر کسی مسئول کاری ست که انجام داده است.

 

تأثیر نصب آسانسور بر افزایش قیمت واحدها

همانطور که گفته شد آسانسور جز منصوبات ساختمان است و باید برای ساختمان هایی با طبقات زیاد مورد استفاده قرار بگیرد. این سهولت در دسترسی به طبقات بالا سبب شده است تا بر قیمت واحد مسکونی تاثیر بگذارد. یک ساختمان با آسانسور نسبت به ساختمان های بدون آسانسور از قیمت متراژی بیشتری بهره می برد. حال آن که هزینه های نگهداری و تعمیر آسانسور نیز در مبلغ شارژ آن اضافه می شود. افزایش قیمت معمولا بر واحد های بالاتر بیشتر اعمال می شود و واحد های زیرین یا همکف کمتر آن را حس می کنند.

 

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات بالا باید گفت امروزه استفاده از آسانسور در ساختمان ها عمومیت یافته است. برای همین در استفاده از آن قوانینی نیز تهیه شده است. در گذشته که ساختمان ها به ندرت به سه طبقه میرسید آسانسور قابل استفاده نبود و از طرفی هزینه های آن بسیار بالا بود. اما در عصر کنونی دیگر کمتر ساختمانی ساخته می شود که کمتر از 4 طبقه باشد و آسانسور نداشته باشد. راحتی استفاده از آسانسور و حمل بار در طبقات باعث شده است تا بسیاری از مردم در طرح های ساختمانی خود حتما برای نصب آسانسور نیز مکانی را در نظر بگیرند. عرف و قانون به کمک مردم آمده است و پس از نصب آسانسور به تبیین قوانین آن پرداخته است. مالکان و ساکنین باید به سراغ این قوانین و موارد عرفی رفته و رفتار خود را با آن منطبق کنند تا بتوانند براحتی در کنار یکدیگر زندگی کنند.

با رشد روز افزون جمعیت و حمل انسان توسط آسانسورها در ساختمان ها هزینه تعمیر و نگهداری آسانسور ها نیز بخشی از هزینه هایی می باشد که توسط ساکنین باید پرداخت شود. می توان به این هزینه ها اعتراض کرد و مجمع عمومی ساختمان در مورد آن تصمیم گیری کند اما فرار از این هزینه ها ممکن نیست چرا که در عصر حاضر هیچ کس حاضر نیست بخاطر مبلغی از راحتی خود بگذرد.

 

پیشنهاد

نرم افزار مدیریت ساختمان هومتیک در زمینه آسانسور با ارتباط مستقیم ساکنین و مدیران می تواند مشکلات ایشان را مرتفع کند و متخصصینی که در اختیار دارد در سریع ترین زمان به کمک مدیران برسد. مدیران می توانند در هومتیک با مجرب ترین شرکت ها و متخصصان در زمینه آسانسور ارتباط برقرار کنند و از ایشان کمک بگیرند. اپلیکیشن هومتیک با امکانات بی نظیری که در زمینه مدیریت و اعلان های مدیران دارد می تواند سریعا مشکلات را به ساکنین انتقال دهد.

 

 

سرویس و نگهداری آسانسور شامل چه مواردی است؟

هزینه تعمیر آسانسور بر عهده مالک است یا مستاجر؟

 

 

 11,438 نفر این صفحه را دیده اند

3.7/5 - (6 امتیاز)

۱ در مورد “قانون استفاده از آسانسور در آپارتمان”

  1. با سلام آپارتمان من تک واحدی و در زیر هم کف قرار گرفته و آسانسور تا آنجا نیامده یعنی من امکان استفاده از آسانسور را اصلا ندارم لیکن بقیه ساکنین ساختمان انتظار دارند که من هم مثل آنها در پرداخت هزینه های آسانسور سهیم باشم
    با تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن