دراباد تهران

دارآباد تهران؛ معرفی کامل (نقشه و دیدنی‌های دارآباد)

چند روز پیش دفتر خاطرات تهران گردی خود را در ذهنم مرور می کردم. زمان برای ما انسانها یک مسئله حل نشدنی است و هر فرد با دیدگاه خود، معمای زمان را درک می کند. جای شگفتی است که وقتی شاد هستیم، زمان به تندی می گذرد و وقتی غمگین هستیم، به کندی حرکت می کند.  اکنون که به یاد گذشته های دور می افتم، درستی نظریه سرعت نور را درک می کنم که حالا که در دوران میانسالی هستم، چقدر زود و با چه سرعتی، این سالها گذشت. سخن زیاد است ولی برویم سر اصل مطلب، یکی از محله هایی که توجه مرا به خود جلب کرد، محله دارآباد تهران است که حدود 50 سال پیش برای اولین بار، برای ملاقات یکی از اقوام پدرم به بیمارستان دارآباد که مخصوص بیماران سل است، به آن منطقه رفته بودم. یادم می آید در بیمارستان دارآباد از روی کنجکاوی ازپیرمردی که اتفاقاً یکی از ساکنین آن محله بود، تاریخچه دارآباد را پرسیدم. حرفهای جالبی زد که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

 

تاریخچه محله دارآباد

به گفته او تاریخ دقیق هیچ مکان یا منطقه ای را نمی توان به درستی بیان کرد. ولی از روی شنیده ها می شود گفت که محله دارآباد ابتدا به صورت یک روستا با نام کهنه دارآباد که بسیار خوش آب و هوا و دارای رودخانه و کوه بوده در حوالی باقلازار که شغل بیشتر مردم آنجا کاشت باقلا بود، قرار داشت. از گفته های آن پیرمرد می شود گفت که تاریخ دارآباد، به حدود 350 سال می رسد. یادم می آید که پیرمرد بعد از گفتن هر جمله ای در مورد دارآباد، آهی می کشید و از گذر عمر سخن می گفت.

وقتی از او در مورد احداث بیمارستان مخصوص بیماران مبتلا به سل پرسیدم، با لبخندی گفت: «در آن زمان، هیچکس فکر نمی کرد که این محله، زمانی به چنین شهرتی برسد.» به گفته وی، مظفرالدین شاه که به بیماری سل دچار شده بود، در دوران ولیعهدی خود، به گفته پزشکان یا به خواسته خودش، کاخی در این منطقه خوش آب و هوا احداث کرد تا دوران نقاهت خود را در آنجا بگذراند. بعدها به دستور رضا شاه، چندین ساختمان به مجموعه این کاخ اضافه شد. همچنین در آن زمان، کاخ شاه، به بیمارستانی جهت بیماران سل تغییر کاربردی داد. در سال 1310 شمسی، مرحوم دکتر مسیح دانشوری، یک بیمارستان در آنجا احداث کرد که سالها بعد، وزارت بهداشت، ساختمانهای دیگری به آن افزود. اکنون این کاخ، در محوطه بیمارستان مسیح دانشوری قرار دارد که به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

دارآباد تهران کجاست؟

در هر کجای تهران که هستید، اگر به شمال شرقی تهران نگاه کنید، در میان کوه های رشته کوه البرز خانه و بیمارستانی را مشاهده می کنید که از هر نقطه ای قابل مشاهده هستند. این بیمارستان و خانه های بسیار لوکس در نزدیکی محله های دربند و نیاوران قرار گرفته و شرق آن نیز به رودخانه دارآباد محدود می شود. در اصل دارآباد را باید یکی از شمال شرقی ترین محله تهران یاد کنیم که میزبان تعداد بسیار زیادی از خانه های لوکس می باشد.

 

علت نام‌گذاری دارآباد

بر اساس صحبت ها و اتفاق هایی که در طی این مدت داشتم، داستان های زیادی در مورد نام‌گذاری منطقه دارآباد شنیدم. ولی شاید اصلی ترین دلیل به شرایط آب و هوایی این منطقه باز می گردد، در این منطقه از دیرباز درختان و باغ های زیادی وجود داشته و افراد مختلف نیز برای اینکه رونق این منطقه را نشان دهند، از اسم دارآباد استفاده می کردند تا بیانگر شرایط باردهی میوه و صیفی جات باشد. البته داستان هایی نیز در مورد قالی بافی و مرکز بافت فرش نیز شنیده شده است که صحت آن توسط قدیمی ها این محله تایید نشده است.

 

دارآباد تهران منطقه چند است؟

همانگونه که پیش از این ذکر کردیم ، دارآباد در شمال شرقی تهران و منطقه 1 شهرداری تهران قرار گرفته است.

 

نزدیک ترین ایستگاه مترو به دارآباد

یکی از نکته های جالبی که در مورد محله دارآباد وجود دارد، این است که از طریق دو ایستگاه اقدسیه و قائم می توانید به سمت این محله حرکت کنید. البته باید در نظر داشته باشید که دسترسی از طریق متروی اقدسیه به دلیل وجود تاکسی های خطی و اتوبوس، بسیار راحت تر است.

 

نقشه دارآباد تهران

به منظور اینکه بهتر بتوانید به محله دارآباد دسترسی داشته باشید، نقشه این محله را در اختیار شما قرار داده ایم تا مسیر کوهنوردی را نیز بتوانید ببینید.

نقشه دراباد تهران

 

دیدنی‌های دارآباد

در گذر زمان محله دارآباد با تحولات بسیار زیادی همراه بوده و از یک محله بسیار قدیمی که بیشتر برای قشلاق مورد استفاده قرار می گرفت، به محله سوپر لاکچری تبدیل شده که میزبان افراد خاص است. به دلیل موقعیت خاصی که دارآباد دارد، دیدنی های بسیار خاصی نیز در این منطقه شکل گرفته که با هم به بررسی آن ها می پردازیم؛

 

موزه دارآباد

یکی از منحصر به فردترین موزه های ایران در محله دارآباد قرار دارد که قدمت آن به زمان پهلوی دوم باز می گردد. در دوران محمد رضا پهلوی بود که به دستور یکی از اعضای این خانواده در یکی از بهترین مناطق خوش آب و هوای تهران، موزه حیات وحش ساخته شد. هدف از ساخت این موزه، پذیرایی از مهمان هایی بود که از کشورهای خارجی می آمدند. پس از انقلاب اسلامی بود که شهرداری وقت تهران تصمیم گرفت این موزه را تغییر کاربری داده و شرایط آن را به روزرسانی کرد. امروزه موزه دارآباد به کلی تغییر ماهیت داده و به یک از جاذبه های جذاب تهران تبدیل شده است.

موزه دارآباد تهران

 

دارآباد تهران پارک

در دارآباد پارک های متعددی وجود دارد که جایگزین باغ های بسیار زیبای محله شده است. از میان تعداد بسیار زیاد پارک ها برخی در این محله به حدی محبوب شده اند که میزبان توریست ها و ساکنین تهران هستند. شاید بسیاری از افراد، پارک ساحلی دارآباد را تنها پارک این محله قلمداد کنند، ولی این محله دارای پارکها متعددی است که با هم آن ها را بررسی می کنیم:

 

رویا پارک دارآباد

تصاویر افرادی که به پارک های سه بعدی می روند و در آنجا عکس های فراتر از تصور را می گیرند دیده اید؟ رویا پارک دارآباد دقیقا همین منظره را در اختیار شما قرار می دهد. اگر قصد دارید عکس های بسیار جذاب و فراتر از تصور بگیرید، رویا پارک دارآباد بهترین گزینه در تهران و شاید ایران است. رویا پارک را می توانیم به عنوان مرکز خطای دید تهران قلمداد کنیم که قابلیت ایجاد خطای دید بسیار بالایی دارد.

رویا پارک دارآباد

 

کوه دارآباد

حسن اصلی منطقه دارآباد قرار گرفتن در کنار کوهپایه ای با همان اسم می باشد. کوه دارآباد از دیرباز به عنوان مرکز طبیعت گردی تهرانی ها به حساب می آمده که در آخر هفته، افراد برای سپری کردن اوقات خوش به سمت آن می رفتند. این کوه که نسبت به دیگر کوهپایه های تهران شرایط بهتری دارد، در زمستان به دلیل شرایط آب و هوایی، گزینه مناسبی برای کوهنوردی به حساب نمی آید. اگر قصد دارید در فصل سرما به یک منطقه بسیار خنک رفته و از سرمای زمستانی لذت ببرید، دارآباد می تواند گزینه خوبی باشد.

کوه دراباد تهران

 

آب و هوای دارآباد

یکی از نکته های بسیار مثبت دارآباد، آب و هوای خوب این منطقه است که از دیرباز به یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت این محله تبدیل شده است. این محله که در کوهپایه البرز قرار گرفته، در تمامی فصول بهترین هوا را دارد ولی در زمستان به دلیل بارش برف شدید ممکن است تردد با ماشین کمی برای ساکنین دشوار شود.

مطالب مرتبط:

تهرانسر کجاست؟ تاریخچه محله + امکانات و دسترسی ها

بوستان نهج البلاغه تهران، دیدنی ها + امکانات تفریحی و آدرس

معرفی پارک پردیسان تهران، دیدنی ها و خدمات و آدرس

Loading

امتیاز شما به این صفحه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن