ساختمان شرقی و غربی به چه معناست؟

ساختمان شرقی و غربی به چه معناست؟

شاید فکر کنید که همه ی خانه ها و ساختمان ها از نظر موقعیت، ساخت یکسانی دارند اما باید بدانید که ساختمان ها از نظر جاگیری در خیابان و یا قرار گرفتن در برج‌های مسکونی تفاوت‌های قابل‌توجهی با یکدیگر دارند که این تفاوت ها سبب می شود تا خانه ها از نظرنورگیری و گرما با یکدیگر تفاوت داشته باشند. برای این که بدانید خانه ی شما از نظر جغرافیایی چه موقعیتی دارد باید در مورد جهت های جغرافیایی اطلاعاتی داشته باشید! در این مقاله قرار است به بررسی ساختمان های شرقی غربی بپردازیم و از ویژگی هایی که دارند صحبت کنیم! پس اگر شما نیز دوست دارید در این مورد اطلاعاتی داشته باشید تا انتها با ما همراه باشید.

 

راه شناخت و تشخیص جهت خانه به چه صورت است؟

ساختمان شرقی و غربی

برای این که بتوانید جهت خانه را تشخیص دهید و ملک شرقی و غربی را بشناسید، همانطور که گفتیم در درجه اول باید جهت های جغرافیای را بشناسید. ساده ترین روش برای انجام این کار نیز استفاده از جهت طلوع و غروب خورشید می‌باشد. به نحوی که خورشید در صبح از سمت شرق طلوع می‌کند و در شب هنگام نیز از سمت غرب غروب می‌کند.اگر از این روش برای تشخص جهت ملک استفاده کنید متوجه خواهید شد که خانه ها در چهار دسته بندی قرار می گیرند:

  • خانه‌های شمالی – جنوبی
  • خانه‌های شرقی – غربی
  • خانه‌های موجود در نبش خیابان
  • خانه‌های دوکله و یا دو بر

 

ملک شرقی و غربی به چه معناست؟

ساختمان شرقی و غربی

شما برای این که بتوانید ملک شمالی جنوبی را تشخیص دهید، روند ساده تری در پیش دارید اما برای ملک های شرقی غربی کار شما تا حدودی سخت تر خواهد بود! برای تشخیص ساختمان های شرقی غربی، اگر به نحوی بایستیم که در راستای کوچه قرار گیریم روبروی ما شمال است و ساختمان هایی که در سمت راست کوچه قرار می گیرند، ملک شرقی و آن‌هایی که در سمت چپ قرار می‌گیرند ملک غربی نامیده می‌شوند. در مورد نورگیری و گرمای خانه های شرقی غربی باید گفت که در ساختمان های شرقی در ساعات اولیه روز تا نزدیک ظهر می توایند از نور خوبی که وجود دارد استفاده کنید اما پس از آن از میزان نور کم شده و ساختمان های غربی نور بیشتری خواهند داشت.این تغییر زاویه نور به نحوی است که  در ساعات پایانی روز ملک غربی دارای نور بسیار خوبی خواهد بود. با توجه به این موضوعی که بیان کردیم در خانه های شرقی غربی سعی بر این است که اتاق‌خواب‌ها و نشیمن را طوری طراحی کنند تا ساکنین خانه از نور بیشتری بتوانند استفاده کنند. معمولا در طراحی این نوع خانه ها تلاش می شود تا اتاق‌های خواب در ضلع شرقی قرار خواهند بگیرند تا در ابتدای روز نور مناسبی داشته باشند و اتاق نشیمن خانه در ضلع غربی قرار خواهد گرفت تا مدت زمان بیشتری را در معرض نور خورشید باشد و در پایان روز نیز نور کافی داشته باشد.

 

ملک شرقی و غربی چه مزایایی دارد؟

  1. همانطور که در بالا نیز بیان کردیم خانه هایی که در جهت غرب هستند یا در بخش غربی خانه نور خوب و مناسبی وجود دارد و در بیشتر ساعات روز می توانید از نور طبیعی استفاده کنید.
  2. به دلیل نوع طراحی این نوع خانه ها و ساختمان ها اتاق‌خواب‌هایی که در بخش شرقی قرار می‌گیرند  در ساعات ابتدایی روز نور کافی دارند و به همین دلیل می توانید روز شاد و پر انرژی را آغاز کنید.
  3. نوری که بر ساختمان های غربی می تابد مانند نوری که بر ساختمان هایی که در جهت جنوب قرار گرفته اند گرمای زیادی ندارد بنابراین برای نگهداری گیاهان طبیعی و زنده در اتاق‌ها و بالکن‌های بسیار مناسب است.

 

ملک شرقی و غربی چه معایبی دارد؟

  1. همه افراد نور طبیعی در طول روز و اول صبح را دوست دارند اما اگر شما جزء افرادی هستید که با این موضوع میانه خوبی ندارید ممکن است برای شما تا حدودی اذیت کننده باشد چرا که در اول صبح با نور خورشید رو به رو خواهید شد. البته این موضوع مشکل به حساب نمی آید و تنها با نصب یک پرده ضخیم می توانید آن را حل کنید.
  2. اصولا دیوارهای ملک شرقی و غربی در فصل تابستان گرم ‌تر و در فصل زمستان سردتر از دیوارهای جنوبی خواهند بود. بنابراین در جهت سیستم گرمایش و سرمایش ممکن است هزینه ی شما کمی بیشتر از ملک های شمالی جنوبی باشد.
  3. در صورتی که جهت وزش باد غالب در منطقه جغرافیایی شرق به غرب باشد نمای ملک شرقی و غربی بیشتر در معرض آسیب باد و باران قرار خواهد گرفت و ممکن است آسیب ببنید البته این تحت شرایطی است که وزش باد و باران خیلی شدید باشد.

با توجه به مواردی که تا کنون خواندیم سوالی که پیش می آید این است که

 

ساخت یا خرید خانه در کدام جهت مناسب تر است؟

ساختمان شمالی

جدا از مواردی که در مورد ملک و ساختمان های شرقی_غربی بیان کردیم، باید گفت که ملک ها یا ساختمان هایی که در جهت  شمال قرار گرفته اند در مقایسه با دیگر املاک از مزایای بیشتری برخوردار هستند. که در مقاله ای جداگانه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. اما اگر شما جزء افرادی هستید که داشتن نور طبیعی در طول روز در قسمت های خانه برایتان اهمیت دارد، ملک جنوبی در اولویت است و پس از آن ملک غربی قرار دارد. همزمان با داشتن نور مناسب، در ملک های جنوبی گرمای بیشتری نیز وجود دارد که این داستان سبب افزایش قیمت در خانه های جنوبی شده است. در مورد ملک شرقی _غربی نیز همانطور که گفتیم ویژگی هایی مخصوص به خود را دارند و تنها ایرادی که می توان گرفت این است که هزینه سرمایش و گرمایش در این نوع خانه بیشتر است. یکی از مزایای خوب خانه های شرقی-غربی این است که به دلیل داشتن نور مناسب در ساعات انتهای روز می توانید گیاهان خود را در بهترین حالت ممکن پرورش دهید. پس شما با توجه به مواردی که گفته شد باید بسنجید تا اینکه متوجه شوید بهترین موقعیت ملک برای شما کدام است . امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد!

مدیریت ساختمان | بهترین روش مدیریت ساختمان چیست؟

مطالب بیشتر

خانه شمالی یا جنوبی چیست؟ مزایا و معایب هرکدام

معرفی برج های مسکونی آ . اس . پ (A.S.P. Building Complex)

معرفی برج رولکس فرمانیه ، قیمت خرید اجاره و شارژ ماهیانه

Loading

1.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن