آیا فروش انباری و پارکینگ امکان پذیر است؟

ads

امروزه تقریبا همه ی آپارتمان ها و ساختمان ها بخش هایی همچون پارکینگ و انباری دارند. اما در برخی از اوقات به دلایل مختلفی مانند این که شخص به دلیل نداشتن ماشین از پارکینگ استفاده نمی کند و یا استفاده خاصی از انباری برای نگهداری وسایل اضافی ندارد، تصمیم به فروش آن ها می گیرد.در این مقاله قرار است بررسی کنیم آیا فردی می تواند انباری یا پارکینگی که در ساختمان واقع شده است را به فرد دیگری واگذار کند و یا بفروشد.پس برای دستیبابی یه این اطلاعات تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

تملک افراد بر بخش های مختلف ساختمان به چه صورت است؟

همانطور که اطلاع دارید در ساختمان هایی امروز که افراد در کنار یکدیگر مشغول به زندگی هستند، بخش هایی از ساختمان وجود دارد که میان افراد مشترک است و بخش هایی وجود دارد که به طور اختصاصی افراد می توانند از آن ها استفاده کنند. به طور کلی می توان گفت که در آپارتمان ها مالکیت افراد شامل دو دسته می باشد و نحوه استفاده افراد از بخش های مختلف نیز بر اساس مالکیت آن ها مشخص می شود

  • ۱.مالکیت بر بخش های اختصاصی
  • ۲.مالکیت بر مشاعات ساختمان

در خصوص بخش های اختصاصی باید بگوییم، قسمت هایی از ساختمان هستند که به طور کامل تحت تملک افراد بوده و به صورت کاملا خصوصی و اختصاصی مورد استفاده ساکنین و مالکین آن خانه قرار می گیرند. این بخش ها شامل فضای داخلی واحد ها، سالن ها، هال و پذیرایی، آشپزخانه، اتاق ها، حمام و سرویس بهداشتی و … می باشد.به جز بخش های اختصاصی، ساختمان دارای قسمتی به نام مشاعات می باشد که ساکنین موظف هستند به طور کاملا مشترک از آن قسمت ها استفاده کنند و هیچ کدام از افراد ساختمان نیم تواند ادعایی مبنی بر این که مالک آن بخش از ساختمان است را داشته باشد و در کل هیچ یک از افراد ساکن در ساختمان تملکی بر این بخش ها ندارند.

 

در مورد قسمت های مشاع ساختمان این نکته وجود دارد که هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری بر عهده تمامی افراد و مالکین می باشد. بخش های مشاع ساختمان شامل قسمت هایی مانند راهرو های مشترک، درب ورودی ساختمان، آسانسور، لابی، حیاط و فضای سبز ساختمان و… می باشد.

 

قانون موجود برای تملک بر انباری و پارکینگ چیست؟

باید گفت برخی از ساختمان در خصوص استفاده و مالکیت بر قسمت هایی مانند پارگینک و انباری دارای تفاوت هایی هستند. چرا که برخی از ساختمان ها دارای پارکینگ و انباری اختصاصی برای هر یک از واحدها می باشند و در کنار آن برخی دیگر از ساختمان ها فاقد فضای اختصاصی تحت عنوان پارکینگ و انباری برای هر واحد است و افراد باید به صورت مشاع از این قسمت ها استفاده کنند.

 

در ساختمان هایی که پارکینگ و انباری به صورت اختصاصی در سند واحد ها درج شده است باید بدانید که این بخش ها به طور کامل تحت تملک مالکین این واحد ها می باشند.اما چنانچه در سند واحدها این مورد ذکر نشده باشد، پارکینک و انباری به عنوان یکی از بخش های مشاع و مشترک ساختمان شناخته می شود که توسط تمامی افراد می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

آیا می توان انباری و پارکینگ ساختمان را به شخص دیگری واگذار کرد و یا فروخت؟

همانطور که پیش از این گفتیم در بسیاری از مواقع پارگینک و انباری واحد ها در سند مالکیت مربوطه به آن درج شده و به عنوان بخشی از واحد می باشد که همزمان با فروش یا اجاره دادن آن واحد این بخش ها نیز باید به مالک جدید واگذار شوند.اما موردی که در این جا قسمت صحبت درباره ی آن را داریم این است که در بسیاری از موارد افراد بدون این که بخواهد واحد خود را بفروشند و یا اجاره دهند تنها قصد واگذاری پارکینگ یا انباری مربوط به آن واحد را دارند که انجام این کار از نظر حقوقی امکان پذیر نبوده و افراد مجاز به انجام آن نمی باشند.و در کل برای خرید و فروش یک واحد باید تمامی بخش های آن واگذار شود در غیر این صورت نمی توان ساختمان را جدا از پارکینگ و یا انباری آن فروخت و برعکس این موضوع نیز صادق است.

 

اما ما با حالت دیگری نیز رو به رو هستیم که گاهی اوقات پیش می آید که برخی از افرادساکن در ساختمان نیاز به پارکینگ یا انباری خود ندارند و استفاده ای از آن نمی کنند اما در همین حال یکی دیگر از افراد نیاز به پارکینگ یا انباری اضافه برای نگهداری وسایل خود را دارد.در این حالت پیش آمده افراد می توانند با انجام توافقاتی مابین یکدیگر اقدام به اجاره پارکینگ و همچنین انباری داشته باشند که انجام این کار از نظر قانونی مشکلی نداشته و افراد مجاز به انجام آن می باشند اما قبل از آن باید توافق سایر اجزای ساکن در ساختمان را نیز به دست آورند.

 

در کل قوانین زیر برای اجاره یا فروش انباری یا پارکینگ وجود دارد :

  • 1.بخش هایی مانند پارکینگ و انباری آپارتمان ها از واحد آپارتمانی محسوب می شود و نمی توانید آن ها را به صورت جداگانه واگذار کنید و یا بفروشید.
  • 2.اجاره دادن پارکینگ تنها به افراد ساکن در همان ساختمان امکان پذیر است و فروش و واگذاری آن به افراد دیگر و خارج از ساختمان مجاز نمی باشد.
  • 3.چنانچه پارکینگ و یا انباری واحد خود را به دیگر مالکان واگذار کردید و یا فروختید، تغییرات مربوطه در سند مالکیت باید حتما لحاظ شود.
  • 4.پارکینگ را به افراد خارج از ساختمان واگذار کردید، دیگر همسایگان می توانند این موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند و از شما شکایت کنند.

 

نتیجه گیری:

همان طور که در این مقاله بیان کردیم فروش پارکینگ و انباری به صورت مجزا امکان پذیر نم یباشد و در صورت یکه این کار را انجام دادید سایر افراد می توانند به صورت قانونی این کار را پیگیری کنند.اما گاهی اوقات نیز این حالت وجود دارد که افراد از پارکینگ و انباری واحد خود استفاده نمی کنندو در کنار آن نیاز به اجاره پارکینگ و انباری خود دارند. در مواقع افراد باید رضایت تمام ساکنین را جلب کنند و از آن ها رضایت نامه کتبی دریافت کنند که مبنی بر اجاره پارکینگ و انباری می باشد و تنها با انجام این کار می توانند نسبت به اجاره پارکینگ و انباری خود اقدام کنند.امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شود.

 

 

بیشتر بخوانید :

مشاعات ساختمان شامل چیست؟ قانون هزینه های مشاعات

آیا تراس جزء زیر بنا است؟

 2,014 نفر این صفحه را دیده اند

ads
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن