لابی ساختمان

لابی ساختمان چیست؟ انواع طراحی و نورپردازی لابی

ads

در یک مجتمع مسکونی با توجه به اینکه تعداد زیادی از افراد در آن زندگی می کنند و در بسیاری از مواقع نیاز می شود تا در کنار هم جمع شوند و در مورد مسائل مربوط به ساختمان تصمیم گیری کنند . لابی مناسب ترین محل برای تشکیل چنین جلساتی می باشد . چیدمان و طرح دکوراسیون هر لابی بیانگر وضعیت مالی ساکنین ساختمان می باشد بسیاری از لابی ها دارای دکوراسیون های مدرن می باشند و از مبلمان های گران قیمتی دارا هستند . شرایط ظاهری فضای ساختمان و دکوراسیون محیط عمومی آن در زیبایی و قیمت کلی ساختمان بسیار تاثیر دارد به گونه ای که افراد در اولین دیدار از ظاهر ساختمان مجذوب آن می شوند و اولین چیزی که باعث جلب توجه افراد تازه وارد می شود همانا لابی ساختمان می باشد . محل قرار گیری لابی ساختمان در طبقه ی همکف ساختمان می باشد . در این مقاله می خواهیم بدانیم در کل لابی ساختمان چیست و دارای چه ویژگی هایی میباشد .

 

لابی ساختمان دارای چند بخش است؟

لابی ساختمان

لابی ساختمان در طبقه ی همکف یک ساختمان قرار دارد و مکان مشترکی برای همه ی واحد ها محسوب میشود لابی دارای دو قسمت ، نگهبانی و نشیمن است . همچنین از لابی ساختمان برای برگزاری تجمعات ساکنین ساختمان استفاده می شود . طراحی لابی ساختمان نسبت به لابی هتل متفاوت است و معمار و سازنده ی لابی با توجه به نوع کاربری ساختمان طرح لابی متناسبی با آن طراحی می کند .

 

بخش نگهبانی لابی

قسمت نگهبانی لابی یکی از مهم ترین بخش های این قسمت می باشد . نگهبانان در این قسمت امنیت ساختمان را در طول 24 ساعت شبانه روز تامین می کنند . بخش نگهبانی از میز ، صندلی ، پیشخوان و امکانات ارتباطی برای برقراری تماس با سایر ساکنین تشکیل شده است .

 

قسمت نشیمن لابی

لابی ساختمان

افراد غریبه و یا مهمان های تازه وارد ساکنین ساختمان قبل از اینکه اجازه ی ورود پیدا کنند در قسمت نشیمن لابی منتظر می مانند . این قسمت باید دارای مبلمان و دکوراسیون خوبی باشد و از طرفی باید طوری طراحی شده باشد که کسل کننده نباشد . با قرار دادن مبلمان و سایر وسایل تزئینی در قسمت نشیمن لابی مکان آرامی را برای مهمانان فراهم کنید .

 

کف لابی ساختمان

با توجه به رفت و آمد های زیادی که در این بخش از ساختمان صورت می گیرد باید سطح کف آن را از مواد با کیفیتی بسازند . برای کف سازی لابی ساختمان بهتر است از سرامیک پرسلانی جهت ساختن آن استفاده شود . مواد به کار رفته در کف لابی باید به گونه ای باشد که در مقابل ضربه وسایلی که در هنگام جا به جایی و اسباب کشی به آن وارد می شود از خود مقاومت نشان دهد و صدمه ای نبیند . از طرفی کف لابی باید به گونه ای باشد که قابلیت شستشو را داشته باشد و به راحتی تمیز گردد . دقت شود از مواد و مصالحی استفاده گردد که باعث لیز خوردن افراد ، بخصوص کودکان و سالمندان نشود .

 

دیوار لابی ساختمان چگونه باید باشد ؟

لابی ساختمان

در ساخت و طراحی دیوار لابی ساختمان باید دقت کافی صورت بگیرد تا در نهایت لابی زیبایی به ساکنین تقدیم کنند . در ساخت دیوار باید متناسب با طرح معماری آن از رنگ های متناسب با سبک معماری و کاغذ دیواری های مناسب استفاده کرد همچنین از نور پردازی مناسبی جهت روشنایی محیط استفاده گردد تا دیوار ها و فضای لابی به خوبی نمایان شود .

 

نور پردازی لابی ساختمان

لابی ساختمان

با استفاده از لوستر ، هالوژن های توکار ، چراغ های دیوارکوب و چراغ های پایه بلند می توان نور پردازی لابی را به نحو احسنی انجام داد . استفاده از این موارد باعث می گردد تا علاوه بر تامین نور لابی به زیبایی و شیک شدن آن کمک کند . با تامین نور لابی می توان در این قسمت از گیاهان طبیعی نگهداری کرد زیرا نور به وسیله ی سیستم های ذکر شده تامین می گردد و گیاهان به رشد خود ادامه می دهند .

 

بازسازی لابی ساختمان

بسیاری از مالکین ساختمان ها تصمیم می گیرند تا بنا به دلایلی لابی ساختمان خود را بازسازی کنند در این حالات بهتر است از یک مهندس و طراح معمار برای پیشبرد کار ها کمک بگیرند . در بازسازی لابی حتماً به مساله ی هزینه ها باید توجه صورت بگیرد تا با هزینه هایی که صرف می شود انتظارات مالکین و سازندگان لابی برآورده شود . در زمان بازسازی لابی شما باید توجه خاصی به طراحی معماری ، انتخاب مصالح ، رنگ ‌ها ، مبلمان ، چیدمان وسایل ، روشنایی و راه حل های مؤثر مصرف انرژی و همچنین الزامات ساختمان را در نظر بگیرید . قبل از بازسازی لابی حتماً باید با سایر ساکنین ساختمان مشورت صورت بگیرد و متناسب با نیاز های آنها اقدامات لازم انجام شود . همچنین در بازسازی لابی باید به موارد ایمنی توجه شود و این قسمت حتماً به سیستم اطفای حریق مجهز گردد.

 

چیدمان لابی ساختمان چگونه باید باشد ؟

لابی ساختمان

در قسمت لابی ساختمان باید از مبلمان و سایر وسایلی که مورد نیاز است استفاده کرد . لابی ساختمان کاربرد های زیادی دارد و علاوه بر اینکه جلسات ساختمان در آن برگزار می شود مهمانان و افرادی که به تازگی وارد ساختمان می شوند در این قسمت منتظر می مانند تا پس از کسب اجازه ، وارد واحد مورد نظر شوند و چه‌ بسا که ملاقات‌ های کوتاه افراد غریبه با ساکنین نیز در لابی‌ ساختمان انجام می شود .

 

حفظ امنیت ساختمان

در ساختمان ها از تجهیزات و دوربین های حفاظتی و امنیتی استفاده می گردد و تجهیزات کنترلی در اتاق نگهبانی نصب می شود و پرسنل حفاظتی از طریق این نمایشگر ها می توانند محوطه ی ساختمان را تحت نظر خود داشته باشند و امنیت ان را تامین کنند . همچنین این قسمت از لابی شامل یک پیشخوان و یا میز و صندلی و همچنین امکانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با تک‌ تک افراد و واحد های ساختمان است .

 

عکس لابی ساختمان مسکونی

امروزه افراد به منظور اینکه بتوانند تصمیم درست برای طراحی لابی خانه خود بگیرند باید عکس های متنوعی از لابی ها را مشاهده کرده و بر اساس آن تصمیم نهایی خود را اتخاذ کنند. در این بخش ما قصد داریم برای شما نمونه های متنوع از لابی ها را به نمایش بگذاریم.

 

عکس لابی ساختمان مسکونی

نمونه قرارداد لابی من ، حراست و نگهبانی

 

 1,120 نفر این صفحه را دیده اند

ads
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.