چیلر

همه چیز درباره سیستم چیلر مرکزی در ساختمان ها

چیلر امروزه به یکی از اصلی ترین و مهمترین وسیله های سرمایش مجتمع های بزرگ تبدیل شده است ولی بسیاری از افراد نسبت به کارکرد آن اطلاعات دقیقی ندارند و آن را یک وسیله پر هزینه و پرمصرف تلقی می کنند. امروز ما قصد داریم تمامی اطلاعات مرتبط با این دستگاه پر کاربرد را بررسی کرده و کارکردهای متفاوت آن را با شما هوتیکی های عزیز در میان بگذاریم. به منظور اینکه با کاربرد و نحوه عملکرد این دستگاه ها بیشتر آشنا شوید با ما تا انتها همراه باشید.

 

چیلر چیست؟

بر اساس تعریف مهندسین چیلر به دستگاهی گفته میشود که به وسیله یک سیکل ترمودینامیکی گرمای موجود در فضا را از جریان مشخصی خارج میکند. در مرحله بعدی جریان مشخصی به وسیله یک مبدل حرارتی گردشی را ایجاد می کند که همین مسئله آب درون دستگاه را خنک میکند. بسیاری از کارشناسان از آنجایی که چیلر گرما را از یک نقطه دریافت کرده و به نقطه دیگری می برند آن را به عنوان یک پمپ انرژی نیز معرفی می کنند.

 

کاربرد اصلی چیلر

چیلرها در اصل یک وسیله صنعتی به حساب می آمدند که با استفاده از آن ها هوای کارگاه ها و بخش های بزرگ را خنک کرده و از افزایش دما جلوگیری می کردند. پس از اینکه هزینه انرژی افزایش یافت استفاده از این دستگاه در سرمایش خانه هایمسکونی افزایش پیدا کرد و مهندسی ساختمان تصمیم گرفتند از این دستگاه به عنوان تهویه مرکزی هوای یک واحد مسکونی نیز استفاده نمایند.

در سالهای اخیر به دلیل افزایش بی رویه دما و همچنین بالا رفتن مصرف الکتریسیته در خانه های مسکونی گرمای داخل مجتمع های بزرگ نسبت به گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است. دمای خانه ها علاوه بر اینکه تأثیر منفی بر ساکنین می گذارد همچنین سبب می‌شود سازه های ساختمانی نیز با مشکلات بسیاری روبرو شوند. از این رو کارشناسان به منظور اینکه بتوانند دمای موجود در داخل خانه ها و مشاعات را کاهش دهند نیاز به وسیله پرقدرت و همچنین به صرفه داشته‌اند که پاسخگوی نیاز آنها می باشد.

چیلرهای ساختمانی یک وظیفه اصلی را دارند و آن نیز گردش آب خنک به منظور پایین آوردن دمای ساختمان می باشد. البته دستگاه های متعددی به منظور انجام این کار وجود دارند ولی چیلرها تحت تاثیر ماهیت کاری خود بهترین گزینه برای ساختمان های مسکونی و تجاری می باشند.

 

مزیت استفاده از چیلر در ساختمان

تمامی سیستم های تهویه هوا و خنک کننده دارای مزیت و معایب می باشند که به منظور استفاده از آنها باید تمامی این ویژگی ها را مد نظر قرار دهیم. در مورد سیستم های چیلر مرکزی برجسته ترین و اصلی‌ترین ویژگی ای که می‌توان از آن نام برد قیمت بسیار پایین و راندمان بالای دستگاه ها می باشد از دیگر مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • چیلرهای مرکزی به دلیل ماهیت موجودی خود امکان ایجاد آب سرد و یا در بعضی از شرایط آب و گلیکول را در دمای خیلی پایین دارا می باشند.
  • از آنجایی که مدیران ساختمان می توانند به منظور پایین آوردن بار مصرفی برخی از چیلر ها را از مدار خارج کرده و آنها را با دیگر چیلرها جایگزین کنند عمر بالاتری نسب به وسیله های تهویه دیگر دارا می باشد.
  • اگر یک چیلر به دلیل مشکل فنی از مدار خارج شود نیازی نیست شما تمامی سیستم ها را از مدار خارج کنید. چیلر های موجود می توانند به عنوان جایگزین قطعه خراب شده استفاده شوند
  • از مهمترین مزیت های این سیستم یکپارچه این است که تمامی مدارهای الکترونیکی به صورت یکپارچه عمل می کنند و شما در مصرف انرژی بسیار صرفه جویی می کنید

 

کاربرد های چیلر

برخلاف بسیاری از تهویه هوای که تنها در مراکز مسکونی از آنها استفاده می شود ما می توانیم از چیلرها در بخش‌های صنعتی ، مسکونی ، اداری و تجاری استفاده کرده و هوای موجود در آنها را به شدت کاهش دهیم.

 

در هنگام خرید چیلر به چه مواردی باید دقت کرد

از آنجایی که به دلیل تحریم‌ها چیلرهای خارجی و قابل اطمینان دیگر وارد بازار نمی‌شوند کاربران هنگام انتخاب چیلرهای موجود باید به نکات مختلفی دقت نمایند. اولین مسئله ای که نقش اساسی در انتخاب چیلر بازی می کند بحث کاربرد و ظرفیت مورد نیاز شما می باشد. همانگونه که پیش از این نیز به شما گفتیم چیلرهای صنعتی و مسکونی کاربردها و ظرفیت متفاوتی را دارا می باشند از این رو بیش از این که می خواهید این دستگاه را تهیه کنید ابتدا مشخص کنید حجم مورد نیاز شما تا چه حد می باشد.

مسئله بعدی که در هنگام خرید چیلر نقش بسیار مهمی بازی می کند بودجه  مالی می باشد. برند های مختلف مدل های گوناگونی را روانه بازار می کنند که هر یک با امکانات و قیمت متفاوتی می باشند از این بهتر است ابتدا برای خود یک بودجه مشخص را تعیین نموده و سپس بر اساس آن چیلر مد نظر خود را انتخاب نمایید.

 

انواع چیلر

بر اساس گفته کارشناسان ها چیلرها  معمولاً بر اساس فرایند ، به دو دسته چیلر تراکمی بخار و چیلر جذبی دسته بندی می شوند. ما قصد داریم این دو چیلر را برای شما به صورت کامل توضیح داده و تفاوت های آن دو را نیز بررسی نمایید.

 

چیلر تراکم بخار

چیلر-تراکمی

اصلی ترین و مهمترین نوع چیلر که در انگلیسی از آن به عنوانvapor compression refrigeration cycle یاد می کنند سیکل تبرید تراکمی بخار می باشد که همین سیستم به عنوان یکی از اصلی‌ترین فرایندهای سیستم های سرمایشی و تهویه در سرتاسر دنیا می باشد. با وجود این که این سیستم بیش از ۲۰۰ سال است در صنایع مختلف استفاده می شود و زیان های زیادی برای محیط زیست دارد ولی امروزه نیز کاربردهای مختلفی برای کاهش دمای ساختمان دارا می باشد. مهمترین و اصلی ترین بخش که می توانید این سیستم را در آن مشخص کنید یخچال های خانگی می باشد.  چیلر های امروزی نیز دقیقا از همین سیستم برای خنک کردن ساختمان  استفاده می کند.

 

چیلر جذبی

چیلر جذبی

چیلر جذبی که اسم خود را به دلیل فرآیند موجود در آن گرفته است از آن در زبان انگلیسی تحت عنوان absorption chiller یاد می شود که در آن با استفاده از فرایندهای شیمیایی آبگرم موجود در سیستم به آب سرد تبدیل شده و دمای هوا را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 

مطالب بیشتر

همه چیز در مورد سیستم گرمایش از کف

زمانی باید به موتورخانه ساختمان سرکشی کنیم؟

 

Loading

امتیاز شما به این صفحه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن