گیاهان آپارتمانی

لیست کامل اسامی گل های آپارتمانی

ads

بسیاری از ما ایرانی ها دوست داریم انواع و اقسام گلها را در آپارتمان خود نگه داشته و زیبایی خانه خود را دو چندان کنیم. با وجود اینکه ما تنوع گیاهی بسیار وسیع در کشورمان داریم ولی نسبت به گونه های مختلف گلهای آپارتمانی اطلاعات زیادی نداریم. از این رو در راستای کمک به آپارتمان نشین ها امروز قصد داریم  اطلاعات دقیقی در مورد کاملی از گل های آپارتمانی به شما بدهیم و کمک کنیم در انتخاب بهترین مجموعه گل ها برای خانه خود تصمیم درست را بگیرید. سوالی که برای بسیاری از افراد دنیا پیش می آید این است که چرا ما باید برای تزیین خانه از گل ها و گیاهان متفاوت استفاده کنیم.  برای این دسته از افراد باید بگوییم گل ها تنها کاربردهای زیبایی و دکوراسیونی ندارند و به دلیل اینکه طبیعت بکر را برای شما به ارمغان می آورند روحیه افراد را بالا برده و سبب می شوند فضای  خانه هم از نظر زیبایی و هم از نظر آب و هوا باب دل افراد شود. از این رو اگر قصد دارید جلوه خانه خود را تغییر داده و  هوای حاکم بر آن را بهتر کنید پیشنهاد می کنیم برای خود گل های متفاوتی تهیه کرده و در خانه قرار دهید.

 

نگهداری از گل های آپارتمانی

بیش از اینکه بخواهید گل یا گیاهی را برای خانه خود انتخاب کنید بهتر است ابتدا نیم نگاهی به نحوه نگهداری آنها نیز نگاهی بیندازید تا از پژمرده شدن آن ها جلوگیری کنید. تمامی گیاهان دنیا برای زنده ماندن و رشد به سه عامل احتیاج دارند؛ آب ، نور و خاک. اگر شما قادر باشید این سه عامل را در آپارتمان خود پیاده سازی کنید بدون شک تمامی گیاهان موجود در بازار را می توانید نگهداری کرده و حتی گاهی اوقات آنها را تولید کنید. حالا در این بخش قصد داریم به صورت کلی نگاهی به نحوه نگهداری از گیاهان و گلها بیندازیم.

 

نور کافی باید به گیاه برسدنور مناسب برای گیاهان اپارتمانی

نور یکی از عوامل حیاتی برای زندگی گیاهان به حساب می آید ولی نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که برخی از گیاهان نباید نور مستقیم به آنها بتابد ، این مسئله سبب می شود آنها نه تنها رشد نکرده بلکه با مشکلاتی همچون رنگ پریدگی ، زردی و خشکی و در نهایت نیز پژمرده شدن مواجه شوند. از این رو پیش از اینکه بخواهید گلی را تهیه کنید باید محیط خانه خود را در نظر گرفته و مشخص کنید به کدام بخش نور کافی میرسد و کدام بخش نور رسانی کافی را برای نگهداری برخی از گلها دارا نمی باشد.

 

بیش از حد نباید آب به گیاه برسدابیاری گیاهان اپارتمانی

همانگونه که می دانید تمامی گیاهان باید به مقدار مورد نیاز آبرسانی داشته باشند. مسئله مهمی که وجود دارد این است که شما نباید به یک گیاه به اندازه خیلی زیادی آب بدهید. نکته اصلی در مورد آبرسانی به گیاهان این است اگر شما بیشتر از حد مجاز به آنها بدهید پژمرده خواهد شد، برعکس این مسئله نیز صادق می باشد در صورت اینکه شما کمتر از حد مجاز مورد نیاز آبرسانی کنید مجدد باعث پژمردگی آن خواهد شد.  آبرسانی از آن جهت مهم است که شما باید میزان درست و فاصله زمانی آن را رعایت کنید. آب به رسانی در تمامی گیاهان مشابه نمی باشد شما باید ابتدا انواع گیاهان را مورد ارزیابی قرار داده و برای آن ها یک زمان بدی مشخص را در نظر بگیرید. برخی از گیاهان نیاز دارند در اول صبح میزان زیادی آب به آنها برسد و برخی از آنها نیز به دلیل ماهیت وجودی باید زمانی آب رسانی شوند که نور به آن ها نمی رسد. علاوه بر این برخی از گلها تحت هیج شرایطی نباید به صورت مستقیم آب رسانی شوند از این رو شما باید برای این مورد یک برنامه بسیار دقیق را تنظیم نمایید.

 

خاک گیاه باید تنظیم شود

خاک مناسب برای گل آپارتمانی

بحث در مورد خاک گیاهان بسیار متفاوت از آب و نور می باشد. خاک عامل اصلی تغذیه گیاهان به حساب می آید و اگر شما قصد دارید محفظه‌ای داشته باشند تا گیاهان اکسیژن را بهتر دریافت کنند باید خاک خود را با ماسه ترکیب کنید. بسیاری از آپارتمان نشین ها سر خود خاک گیاهان را تعویض می کنند ولی مسئله این است که تعویض خاک گیاه یک پروسه بسیار تخصصی می باشد و افراد متبحر باید آن را انجام بدهند. گیاهان آپارتمانی برخلاف تمامی گل و گیاهی که در خارج از خانه مشاهده می کنید نیاز به خاک مخصوص دارد از این رو پیش از اینکه بخواهید از پارک ها یا مکان های عمومی خاک را بردارید بهتر است به یک گل فروشی مراجعه کرده و خاک مورد نیاز گیاه خود را تهیه نمایید. به یاد داشته باشید گلهایی مانند ارکیده و کاکتوس نیاز به خاک های مخصوص دارند و به کارگیری خاکهای معمول و دیده شده در پارک ها نیاز آنها را برآورده نمی کند.

 

فهرستی از تمامی گل های آپارتمانی

حالا که به شما اطلاعات کافی از دلایل نگهداری گل ها و همچنین نحوه رسیدگی به آنها ارائه کردیم زمان آن فرا رسیده فهرستی کامل از تمامی گلهای آپارتمانی به شما ارائه کرده و در خرید گیاهان مد نظر به شما کمک کنیم. مسئله مهم در خرید گل ها این نکته می باشد که شما باید بر اساس فضا و محیط خانه گل را تهیه کنید و علاقه و دوست داشتن شما در مرتبه دوم قرار دارد. اگر نمی توانید از یک گل به درستی نگهداری کنید پس بهتر است از ابتدا آن را تهیه نکنید.

آرالیا دروغین آلوئه ورا اسپاتی فیلوم (گیاه صلح) بامبو چتری
آدنیوم آناناسی (بروملید) اسطوخدوس انگلیسی برگ انجیری
آرالیای برگ پهن ژاپنی آنتوریوم اسطوخدوس فرانسوی برگ انجیری مونسترا
آستارانتیا ستاره گون افرای ژاپنی آشیانتوس (گیاه رژ لب) برگ بو
آشیانتوس (خر دم) اِدریسی پانیکولاتا (هورتانسیا) افوربیا درخت مدادی برگ بیدی
ابوتیلون آکاسیا آکالیفا اکیمن
اسکینانتوس آکوروس (گندمی) آگاپانتوس استکانی
آمارانتوس آفلاندرا آروکاریا (کاج مطبق) آردیسیا
اپیسکیا اریکا اوکالیپتوس اوکاریس
اونیموس اکساکوم (گل حنا)ایمپاتینس ایرسین
اسمانتوس انار اسمیتیانتا اوپلیسمنوس
آفتابگردان ارغوانی اِدریسی ماکروفیلا (هورتانسیا) اکالیپتوس برگ عبایی
استنوتافروم استفانوتیس استرلیتزیا (مرغ بهشتی) استرپتوکارپوس
آگلونما ارکیده فالانوپسیس بابا آدم (آلوکازیا) بگونیا رکس
آگلونما نقره ای ارکیده فیلیپینی (خوشه آویز) بابا آدم گوش فیلی (آلوکازیا) بونسای
پاپیتال (عشقه) پاچیرا (درخت پول) پرسیاوشان پرنده بهشتی (استرلیتزیا)
پوتوس (پتوس) پوتوس ابلق پوتوس طلایی پیچک استرالیایی
پاندانوس پاکیس تاکیس پلیونیا پنتاس
پیرومیا پیله آ پایپر (فلفل زینتی) پلومباگو
پولیس کیاس پلومباگو پلومریا پودوکارپوس
پسودرانتموم پامچال پسودرانتموم پوتوس
پیرگیاه (زلف پیر) تاجریزی زینتی جاکاراندا جاکوبینیا
حسن یوسف خورشیدی داوودی داتورا
پیچک سفید (شکوه صبح)​ تاج خروسی تراریوم جگن (چمن علفی)
دراسنا برگ لیمویی دراسنا بلالی دراسنا کامپکت دراسنا
دیفن باخیا دیپلادنیا دوشسنیا دراسنا
دراسنا تارزان درخت زیتون درخت لیمو دیفن باخیا
ریشه زاج آمریکایی (سرخ بر) زاموفیلیا ساکولنت ها ساکولنت هاوارتیا گورخری
سانسوریا سانسوریا (زبان مادر شوهر) سانسوریا بانتل سانسوریا نیزه ای
انواع سبزی ها سدوم مورگانیانوم (خر دم) سرخس مارچوبه (اسپاراگوس ستاسیوس) سرخس استرالیایی (سرخس نر)
سرخس بوستون سرخس پنجه خرس (فلبودیوم اورئوم) سرخس شاخ گوزنی سرخس لانه پرنده
سرخس نر سرخس نوار ژاپنی سروپژیا سفرس خزنده (ساکسی فراگرا )
سنکیو سوسن آفریقایی سوسن پلاتینی (هوستا) سیکلامن (گل نگون سار)
سینره سینگونیوم صورتی شفلرا شمشاد جنگلی
والوتا ویبورنوم (بداغ) نخل مرداب مونسترا (برگ انجیری)
شمشاد رونده شمشاد ژاپنی شمشاد طلایی شمشاد هی بی
شمعی (گل هویا آویز) شمعی (گل هویا) علف آبنمایی علف (گونه ای علف زینتی)
فستوکا آبی فیکوس الاستیکا (فیکوس آلمانی) فیکوس الاستیکا (گیاه کائوچو) فیکوس آفرقایی (لیراتا)
فیکوس بنجامین (انجیر برگ ریز) فیکوس میکروکارپا (انجیر پرده ای) یکوس آمستل(برگ موزی) فیکوس هندی
کاکتوس کاکتوس انجیری کاکتوس ریپسالیس کاکتوس هنگینگ
کالاتیا اوربیفولیا کالاتیا سندرینا کالاتیا گورخری کراسولا پرفوراتا
کردیلین (کوردلینا) کروتون پترا کروتون کالانکوئه
گل استکانی گل سنگ گندمی (سنجاقی) مورد
گیاه لیروپ گیاه پول چینی لاله تابستان (جینجر) لیندا (نخل دم اسبی)
موسی در گهواره (زیپلین) میخک ناتال مینگ آرالیا
نخل بادبزنی (اریکا پالم) نخل بهشتی (کنتیا) نخل جزایر قناری نخل شامادورا
نخل شامادورا الگانس هدرا انگلیسی (پاپیتال) هوازی تیلاندسیا هوازی خزه اسپانیایی
یوکا فیلی هیپوستس هپوسیرتا هورتانزیا (هیدرانگئا، گل ادریسی)
هپاپلوروم هویا (مومی) هلکسین (اشک نوزاد) همیگرافیس
هلی کانیا هلیوتروپیوم همانتوس هبه
میموزا مدینیلا میکانیا مرجان

 

گل های معروف

ما می‌دانیم که فضای سبز در خانه‌های ما می‌تواند فواید جسمی و روحی فراوانی را به همراه داشته باشد. با توجه به اینکه تعداد بسیاری از ما این موجودات پربرگ را به محل زندگی خود اضافه می کنیم، ممکن است به فکر استفاده از گیاهان به عنوان بخشی از دکوراسیون داخلی نیز باشید. در حالی که آپارتمان‌های کنونی در ایران کاملاً برای زندگی پرمشغله شهری طراحی شده‌اند و پنجره‌های بزرگ و طراحی مطبوع آن‌ها را برای گیاهان خانگی مناسب می‌کند، ممکن است برای بسیاری از شما سوالی ایجاد شود که آیا زمان و شرایط لازم برای به عهده گرفتن مسئولیت مراقبت از گیاهان و گل ها را در خانه دارا می باشید یا خیر؟ در این بخش گل های معروف آپارتمانی را برای شما معرفی می کنیم.

زامیفولیا

 

فیلودندرون اسکاندنس

 

پتوس ساتین

 

سروپژیا

 

سانسوریا

 

قاشقی ابلق

 

دراسنا بلالی

 

 

 

 

گل های آپارتمانی کم نور

اکثر گیاهان برای شکوفه دادن به نور زیادی نیاز دارند، اما به ویژه در داخل خانه یا محل کار تنها نوری که می توان به گل ها رساند نور لامپ یا مهتابی می باشد از این رو بسیاری از افراد تلاش می کنند گل هایی را انتخاب می کنند که به نور کمی نیاز دارد. در این زمینه طبیعت، خوشبختانه، بسیار مدبر است، و تعداد کمی از گیاهان گلدار کم نور خیره کننده وجود دارند که می توانید در داخل خانه پرورش دهید.

هیچ گیاه آپارتمانی وجود ندارد که بتوانید آن را در تاریکی کامل پرورش دهید. با این حال، برخی از این گیاهان وجود دارند که حتی در نیمه سایه و شرایط کم نور نیز شکوفا می شوند. در این بخش قصد داریم برای شما فهرستی از این گل ها را ارائه دهیم.

دراسنا بروملیاد
گیاه سرخس پر سیاوشان نخل شامادورا
سانسوریا انجیر چسب
برگ انجیری گیاه کالاتیا
گیاه مارانتا لوکونورا سرخس
قاشقی پتوس
گیاه گندمی یا عنکبوتی اسپاتی فیلوم
آگلونما نقره ای گیاه زاموفیلیا

 

گیاهان آپارتمانی گران قیمت

گیاهان آپارتمانی در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. شما هنگامی که در شبکه های اجتماعی گشت و گذار می کنید نمونه های بسیاری زیبای این گل ها را مشاهده می کنید و گاهی اوقات این گل ها می تواند بسیار گرانبها نیز باشند.

با وجود اینکه تعداد گل های خیلی گرانبها در ایران نسبت به دیگر کشورها کمتر است ولی با این وجود بسیاری از ایرانی ها دوست دارند برخی از این گلها را شناخته و در مورد آن تحقیق کنند. از این رو برای شما همراهان عزیز تعدادی از این گل ها را معرفی خواهیم کرد.

 برگ انجیری ابلق برگ انجیری ابلیکوآ آلوکازیا آزلانی
فیلودندرون برگ کنگره‌ای فیکوس الاستیکا پول چینی
سینگونیوم پودوفیلوم پولیشیاس فابیان فیکوس آمستل
گیاه زاموفیلیا تیلاندسیا مارانتا
کالاتیا گورخری آشیانه پرنده فیکوس بونسای
برگ عبایی فیکوس لیراتا کاکتوس
لوندر استرلیزیا آنتوریوم صورتی
اسپاتی فیلوم نخل لیندا  

 

 

زیباترین گلهای آپارتمانی

به همان اندازه که ما از گیاهان آپارتمانی خود به خاطر برگ های زیبای آن لذت می بریم، شکوفایی این گلها می تواند زیبایی دوچندانی را به خانه یا محل کار ما هدیه دهد ولی تمامی گل ها را نمی توان به عنوان گل های زیبای آپارتمانی به حساب آورد. در این بخش قصد داریم بر اساس نظر سنجی ها زیباترین گل های آپارتمانی را به شما همراهان عزیز هومتیکی معرفی کنیم.

بنفشه آفریقایی شبدر ترشک گل چمچه‌ای
درفش‌گیاه کاکتوس‌های تعطیلات برگ‌نمدی
یاسمن خورشیدی پرتقال زینتی
کروتون کالاتیا گورخری مارانتا
آدنیوم قنت بنسول بگونیا رکس
شفلرا دراسینا رفلکسا گیاه آتش بازی برزیلی

 

مطالب بیشتر 

بهترین گل های آپارتمانی سرسخت و زیبا

معرفی گیاهان آپارتمانی سایه دوست

مراقبت از گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان

 2,614 نفر این صفحه را دیده اند

ads
امتیاز شما به این صفحه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن